YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor? (Ve Siz de Nasıl Kazanabilirsiniz?)

Ev videoları hobiden daha fazlası olabilir — hem işletmeler hem de bireyler için para kazandırabilir.

Elbette, herkes kolayca YouTube’a bir video yükleyebilir. Bu videolar ile bazı video yayıncıları para kazanabilir, hatta servet bile kazanabilirler.

İnsanların ilgi çekici, sevindirici ve ilgi çekici buldukları içerikli kaliteli videolar tutarlı bir şekilde yüklemeniz gerekir. Bu videoları kişisel web sitenizde, blogunuzda, sosyal medyada ve diğer video sitelerinde pazarlamalısınız. Kendiniz için bir marka oluşturmanız, Youtube’da nasıl doğrulanacağınızı bilmeniz ve ciddiye alınabilmesi için abone tabanınızı büyütmeniz gerekiyor. En çok görüntülenen YouTube videolarından birine sahip olmak istiyorsanız, biraz da şanslı olmanız gerekir.

Sonuçta, kolay değil. YouTube’a her dakika 400 saatten fazla video yükleniyor, bu nedenle rekabet zorlu.

Ama bunun sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin. Herkes sıfırdan başlıyor ve bazı YouTuberlar başarıyla yıldızlığa ve milyonerliğe bile yükseldi.

YouTuberların bu kadar para kazanmalarını sağlayan ne tür bir içerik ürettiğini merak ediyorsanız, aşağıdaki en çok kazanan YouTuberlar bölümünü inceleyin.

İnsanların YouTube videolarını izleyerek günde bir milyar saat (1.000.000.000 saat) harcadıkları için YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motoruna ve en çok ziyaret edilen üçüncü sitesine yükseldi. Bu, insanların kendilerini ifade etmeleri ve reklamverenlerin mallarını pazarlamaları için fantastik bir platform olmasını sağlar.

YouTuberlar ne kadar kazanıyor?

2005’te sevgili bulma platformu olmak için yola çıkan YouTube, yıllar içinde evrildi ve bambaşka bir platforma dönüştü. Paylaşılan videolar ile milyonlarca insan ekranları başında diledikleri konuda binlerce video izlemeye başladı. Bu kitle doğal olarak markaların ve şirketlerin reklam vererek kitle kazanmaları için verimli bir platform oluşmasını sağladı.

Örnek olarak, Jenna Marbles’ın YouTube kanalı 17 milyon aboneye, toplam 2 milyardan fazla görünüme sahip ve en çok abone olunan 23. kanal. Net değeri yaklaşık 2.9 milyon dolar.

Nasıl viral oldu ve bu kadar başarılı oldu? Çok eğlenceli bir kişiliğe sahip birleşik AF içeriği yayınladı. Genç kadınların günlük aktivitelerine ve mücadelelerine dayanarak sahtekarlıklar yarattı.

Genel olarak, videolar, ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerden gelen görünümler için ortalama 5 ve 30 ABD doları arasında değişen ortalama video BGBM oranlarına sahip reklam biçimleri arasında en kazançlı olma eğilimindedir. Bununla birlikte, YouTube’da bu oran, reklam biçimi, coğrafi konum ve ayrıca izleyicinin reklamı gömülü bir videoda veya doğrudan YouTube üzerinden görüp görmemesine bağlı olarak bir dizi başka faktöre bağlıdır.

Kanal türüne göre YouTube kazancı

YouTube’da abone kazanmayı kolaylaştıran ve böylece para kazanmayı kolaylaştıran belirli metodlar vardır. YouTube bölgesine giriyorsanız ve görüntülenen bir YouTube kanalı oluşturmayı merak ediyorsanız, bu başarılı nişlerden birinde yaşayan içeriği korumanız önemle tavsiye edilir.

 • Kumar
 • Lifehacks
 • Ünlü dedikosudu
 • Haber
 • En iyi [X] listeler
 • İnsanların derlemeleri başarısız (düşünün: Jackass)
 • Yemek yorumları ve mutfak eşyaları
 • Ürün paketini açma ve açma (ürün incelemesi yapan çocuklar izlemesi özellikle eğlencelidir)
 • Nasıl yapılır gösterileri
 • Hayvan aktiviteleri (köpeklerinizin yaptığı çok garip şeyler)
 • Taklitler

YouTube’a para kazanmak için ciddi şekilde girmeyi düşünüyorsanız (veya insanların videolardan bu kadar başarılı bir şekilde nasıl kazanabildiklerini bilmek için can atıyorsanız), işte alabileceğiniz farklı yollar.

YouTube İş Ortağı Programı

Bir YouTuber’un videolarından para kazanmaya yönelik attığı ilk adım, YouTube İş Ortağı Programına katılmak. Bu, YouTuberlara görünümler üzerinden ve sayfalarında yayınlanan reklamlar aracılığıyla ödeme yapılmasını sağlar.

YouTube Ortak Programı tarafından onaylanmadan önce yerine getirmeniz gereken nitelikler vardır. 2018 Ocak’ında, YouTube kanalınızın son 12 ay içinde 4.000 izleme saatine ve 1.000 aboneye ulaşması gerektiğini açıkladı. Bu sadece program için uygun olmak. YouTube daha sonra bir inceleme işleminden sonra onaylanıp onaylanmadığınızı size bildirir.

Onaylandıktan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Para reklamlarla yapılır. İki tür vardır: BGBM (bin gösterim başına maliyet) ve TBM (tıklama başına maliyet).

Reklam BGBM ise, bu, YouTube videonuzun izleyicisinin reklamı 30 saniyeden daha uzun süre izlemesi gerektiği anlamına gelir (veya kısa bir video ise, reklamın en az yarısı için). YouTube’un izleme alışkanlıklarını düşünün ve bunun göründüğünden daha olası olmadığını bilirsiniz.

Bir TBM reklamı ise, videonuzu çevreleyen reklamlara kaç izleyicinin tıkladığını temel alarak ödeme alırsınız.

Görüntüleme başına, reklam verenler ortalama olarak 0,18 ABD doları öderler. Kanalınız 1000 görüntüleniyorsa, 18 ABD Doları değerindedir. Google, yapılanların yüzde 45’ini elinde tutar, böylece bir YouTuber 1.000 görüntüleme başına ortalama 9.90 ABD doları yapar.

Para kazanmaya başladığınızda, reklam verenlerin size görünümler veya tıklamalar geldiğinde ödeme yapabilmesi için AdSense üzerinden bir hesap oluşturursunuz. Kazançlarınızı yalnızca AdSense hesabınız 100 ABD Dolarından fazla olduğunda kazanabilirsiniz.

Bu durumda, başarı başarıyı doğurur. Yaptığın ilk dolar en zoru olacak. Ancak, daha kaliteli içerik yayınladığınızda ve aboneler topladığınızda, içeriğinizi izleyen daha fazla kişiniz olur. Daha fazla insan izliyorsa, insanların reklamları izlemeleri veya tıklamaları daha fazla şans anlamına gelir.

YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor? 2019 itibariyle toplam kazançları:

 1. Enes Batur — $1.1 milyon
 2. Reynmen — $755 bin
 3. Orkun Işıtmak — $850 bin
 4. Danla Biliç — $770 bin
 5. Kafalar — $1.08 milyon
 6. Oyuncak Avı TV — $980 bin
 7. Fatih Selim Tube — $750 bin
 8. Berkcan Güven — $1 milyon

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
 • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
 • Karşılaştırma Listeniz

  Karşılaştır
  Tümünü Sil
  Karşılaştır
  0