Yapay zekanın yerini alamayacağı 3 iş

Yapay zekanın günün birinde insanların yerine yapacakları işlerden bahsetmek insanları tedirgin ediyor. Geçen yıl, HubSpot, en çok ve en az yapay zeka ile değiştirilmesi muhtemel olan işleri anlatan bir makale yayınladı. Oxford Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya dayanarak, tekrarlayıcılık seviyelerine ve ihtiyaç duydukları özel eğitim ve sosyal zeka miktarına bağlı olarak yapay zekanın işlerin değiştirilme olasılığını analiz etti. Siz de yaptığınız işin yapay zeka tarafından yapılabileceğini merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu pozisyonlar arasında gözle görülür bir benzerlik var: yapay zekanın kopyalayamadığı düzeyde empati, yaratıcılık ve duygusal zeka içermeleri.

Küçük işletmeler için henüz tam olarak optimize edilmemiş bir teknolojide para israfını tehlikeye atan erken yapay zeka adaptasyonu yerine, doğru satış, pazarlama ve İK personeline sahip olmak küçük işletmeler için daha büyük bir rekabet avantajı olacaktır.

Yapay zeka ile neyi kastediyoruz?
Yapay zeka, bir makinenin, özellikle öğrenme, muhakeme, problem çözme ve hareketi içeren insan zekâsının davranışlarını taklit etme kabiliyetidir. Bir yapay zeka metodu olan makine öğrenmesi, bir makinenin bazı işleri daha hızlı bir şekilde öğrenmesine yardımcı olmak için tonlarca veri kullanır.

Yapay zeka kullanımı geniş ve görünüşte sınırsızdır. Yapay zeka, verileri birleştirmek ve süreçleri otomatikleştirmek için üretim ve tedarik zinciri yönetimi dahil endüstrilerde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Filo yönetimi ve lojistik süreçlerden üretimin hızına ve kalitesine kadar her şeyi geliştiriyor.

İnsani etkileşimi simüle etmek için yapay zekanın en yaygın kullanımlarından biri müşteri hizmetleridir. Bir chatbot, bir kişinin kendisiyle nasıl etkileşimde bulunduğuna bağlı olarak soruları yanıtlamak için programlanmıştır. Ne kadar fazla etkileşime sahip olursa, soruları yanıtlama veya bunları uygun müşteri hizmetleri temsilcisine yönlendirmede daha iyi olur. Daha büyük bir veri havuzu ve alınacak sorgularla yapay zeka daha akıllı hale gelir ve daha fazla sayıda isteği yerine getirebilir.

İşte, yapay zekanın yerini dolduramayacağı 3 pozisyon:

Satış Yöneticileri

Satış, son derece geniş ve çeşitli endüstrileri, rolleri ve süreçleri kapsar. Perakendede, toptan satışta, B2B ve telesales’teki satış temsilcileri, bazıları diğerlerinden daha otomatik hale getirilmesi muhtemel olan farklı işlemlere sahiptir. Perakendecilik ve toptan satış yapmak, satış yapmak için bir satış temsilcisine ihtiyaç duymadan online bir kayma görüyor, B2B ve telesales ise hala müşterilerle bağlantı kurmak için satış temsilcilerine güveniyor.

Satış yöneticilerinin son derece önemli oldukları ve yapay zeka ile değiştirilmelerinin muhtemel olmadığı yer burasıdır.

Bir ürün veya çözüm satmak yerine, içgörü satıyorlar. Müşteriler artık ürün veya hizmetleri kendi başlarına öğreniyorlar. Bir satış yöneticisinin rolü, içsel bir motivasyonu belirlemek ve müşterileri doğru satın alma kararlarını vermeleri için yetkilendirmek için müşteri düşüncesini yeniden oluşturmaktır.

CEB’den yapılan araştırmaya göre, şimdi Gartner (müşterilere açık), satış müdürü başarısını artırmak için üç temel faktör var:

Yargı kolaylaştırma: Direktif olmak yerine, yönetici hedeflerine ulaşmada satış temsilcilerini destekler. Bu, çalışmalarını tamamlamaları için başkalarıyla bağlantı kurmalarına yardım etmeyi, fikirleri paylaşmaları için temsilcileri tekrar etmeyi ve sağlıklı bir tartışma seviyesini teşvik etmeyi içerir.
Koçluk: Koçluk satış personeli, bireysel satış temsilcilerinin davranışlarını teşhis etmeyi ve pekiştirmeyi içerir. Ekipteki her bireyin özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde uyarlama ve ayarlama gerektirir. İyi koçluk, rep performansını yüzde 19’a kadar artırabilir.
Satış yeniliği: Satış ekibi arasındaki yenilik, yöneticilerin araştırmasını, yaratmasını ve paylaşmasını içerir. Engelleri ve potansiyel çözümleri belirlemek, bir teklif vermek için yenilikçi yollar oluşturmak ve bu bilgilerin satış ekibi arasında paylaşılmasını sağlamak, satış müdürünün başarısı için kritik öneme sahiptir.

Pazarlama Yöneticileri

Satışa benzer şekilde, pazarlama çok çeşitli aktiviteleri kapsar. SEO, sosyal medya, içerik, e-posta ve reklamların tümü pazarlama şemsiyesinin altına düşer ve genellikle farklı ekiplerle benzersiz roller oynar. Pazarlama yöneticisinin rolü, bu ekiplerin hepsinin aynı pazarlama stratejisi içinde çalışmasını sağlamak ve aynı zamanda yaratıcılığı teşvik etmek ve marka tutarlılığını güçlendirmektir.

Bir CEB, şimdi Gartner raporu (müşterilere açık) bir pazarlama liderinin temel rollerinden bazılarını özetliyor. Bir pazarlama liderinin geliştirmesi gereken beceriler şunlardır:

Yaratıcılık: Pazarlama yöneticisi, müşterilerle en çok etkileşim sağlayan içeriği anlar ve pazarlama malzemelerini satışları yönlendirebilecek içeriğe yönlendirmek için deneyimlerini kullanır.
Müşteri anlayışı: Pazarlama liderleri, müşteri tercihlerini deşifre etme sorumluluğunu üstlenir ve hedef kitlelerine hitap etmenin en uygun yolunu bulur. Buna müşteri yolculuğunu haritalamak ve anlamak ve bir satın alma işlemi için müşteri motivasyonlarını yorumlamayı da içerir.
İşbirliği: Satış ve pazarlama yöneticileri arasında pazarlama malzemelerinin, özellikle satış için yaratılanların, satış ekipleri için yararlı olmasını sağlamak için özellikle güçlü bir ilişki olması gerekir.

İnsan Kaynakları Yöneticileri

Bir kuruluşta insanların olduğu yerlerde, işin insan tarafını idare edebilecek birisinin olması gerekecektir. Yine İK rolleri geniş ve geniş bir alana yayılabilir, ancak bir organizasyonun hedefi, işlerin sorunsuz yürümesine yardımcı olan insanlardır. Adından da anlaşılacağı gibi, bir insan kaynakları yöneticisinin insan tarafının yapay zekayı taklit etmesi zor olacaktır.

Çalışan gelişimi: Kurum içindeki çalışanların kariyerini ilerletmek mentorluk ve eğitim gerektirir. Bu, çalışanlar için (sadece yönetim için değil) doğru yolu belirlemeye çalışmak, yeni rollere geçişleri desteklemek ve bunu yaparak (sadece hakkında okumak yerine) performans iyileştirmeyi içerir.
İşe alımın iyileştirilmesi: Bir kişinin kültürel ve ağa uygunluğunun daha iyi anlaşılması, İK yöneticilerinin pozisyon için en iyi adayları işe almalarını sağlayacaktır. Ayrıca, İK’nın markayı etki için pazarlaması da önemlidir. Bu, herkese neden şirketinizde çalışması gerektiğini söylemek yerine, yalnızca şirkette çalışmak isteyenler için temyiz edeceğiniz anlamına gelir.
Çalışan bağlılığı: Bir anket kullanarak çalışan katılımını sadece değerlendirmek yerine, etkin İK yöneticileri çalışanlarından, kuruluşlarından kendilerini meşgul etmelerine yardımcı olmak için bekledikleri şeyin geçmişini, bugününü ve geleceğini soracaktır.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0