Yapay zekanın otomatikleştireceği 6 muhasebe işi

Eğer bir muhasebeciyseniz, işinizin bir perakende satış elemanı veya teknik yazardan daha fazla otomatikleştirilmesi olasıdır.

Geçtiğimiz yıl girişimci ve yazar Shelly Palmer, muhasebecilere ve muhasebecilere otomasyon için iki kilit aday seçti. Ve geçen yıl MIT’de konuşan, Microsoft’un Çin’deki araştırma laboratuarını da oluşturan Google Çin’in kurucu başkanı Kai-Fu Lee, beyaz yakalı çalışmanın (muhasebe dahil) mavi yakalı görevlerinden önce robotlara yenileceğine inandığını söyledi.

Ancak bu haber bir uyarı ile birlikte geliyor: Otomasyon insanları değiştirmekle eşanlamlı değil.

İnsan mı makine mi?

Gartner’dan gelen araştırmalar (müşterilere sunulmaktadır), eğer şirketleri AI uygulamalarını tercih ederse çalışanların yarısından fazlasının ne istediğini gösteriyor. Makineler insanları büyük miktarda makbuz taramak gibi kurallara dayalı, tekrarlayan görevlerde daha iyi performans gösteriyor. Tersine, insanlar finansal planlama gibi bilişsel görevlerde makineleri geride bırakıyor.

AI’nın işyerindeki rolü — işçi tercihi

Otomasyonun, muhasebecilerin mesleklerini uygulama şeklini değiştirmeye devam edeceği doğru. Ancak bu, artık insanlara ihtiyaç duymayacağımız anlamına gelmiyor. Buna karşılık, AI ile en çok başarılı olan şirketler, çalışanlarına yardımcı olmak için onu kullanacaklarını yerine kullanacaklardır.
Rol ne olursa olsun, otomasyon muhasebeyi kilit ve kolektif bir şekilde değiştirir: Meslek, saf muhasebe işinden işletme danışmanlığına geçecektir.

Küçük işletmelerinizde kredi kontrolörleri veya finans yöneticileri çalışıyor olsun, ekibinizi müşterilerin finans ve teknik stratejilerine odaklanmak için hazırlamanız gerekir. Bunun nedeni, kurallara dayalı, tekrarlayan herhangi bir görevin — ve muhasebede bol olanların — makinelere gitmesidir.

Robotik süreç otomasyonu (RPA), 2020 yılına kadar “katma değeri olmayan” finansman görevlerinin yüzde 20’sini silecek. Makinelerin risk kaybına uğrayan müşterileri için risk kaybeden müşterilerin muhasebe görevlerini nasıl otomatikleştireceğini öğrenmeyen küçük işletme liderleri.

Bu makalede, önümüzdeki beş yıl içinde yüksek otomasyon seviyeleri görecek altı muhasebe rolünü paylaşacağız. Muhasebe görevlerinin her rolde nasıl otomatikleştirileceğini de açıklayacağız.

Makinelere vereceğiniz rolün hangi yönlerini ve meslektaşlarınızın yetenekli ellerinde hangi görevlerin kalması gerektiğini öğreneceksiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0