WordPress’te CloudFlare Ücretsiz CDN Nasıl Kurulur? +Adım adım anlatıldı

CloudFlare CDN’i WordPress sitenizde kullanmak ister misiniz?

Cloudflare, piyasadaki en iyi WordPress CDN ve güvenlik duvarı servislerinden biridir. Küçük işletme web siteleri için güçlü güvenlik özellikleri paketi ile birlikte web sitenizi hızlandıran ücretsiz bir CDN sunarlar.

Buradaki zorluk, giriş seviyesi birçok kullanıcının Cloudflare’ı kullanamaması çünkü kurulumunun zor olduğunu düşünüyor.

Bu kılavuzda, web sitenizin hızını artırmanıza yardımcı olmak için WordPress’teki eksiksiz bir Cloudflare kurulumunda size rehberlik edeceğiz.

CDN nedir? Siteniz için Neden CDN Kullanmalısınız?

Bir CDN veya İçerik Teslim Ağı, web sitenizin coğrafi konumlarına bağlı olarak kullanıcılarınıza daha hızlı bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olan bir dağıtılmış sunucular sistemidir.

Genellikle, bir web barındırma hizmeti, web sitenizi ziyaret edenlere tek bir konumdan hizmet verir. Tüm kullanıcılar, bulundukları yere bakılmaksızın aynı sunucuya erişir. Bu, web sitenizin merkezi barındırma sunucusundan uzakta yaşayan kullanıcılar için içerik dağıtımında gecikmeye neden olabilir.

CDN, bu sorunu dünyanın dört bir yanındaki farklı yerlere çoklu kenar sunucuları kurarak çözmektedir. Bu CDN sunucuları, sitenizin menşe / merkezi sunucusundaki statik içeriği önbelleğe alır, depolar ve talep ettikten sonra kullanıcılara sunar.

Bir kullanıcı talebi olduğunda, kullanıcının konumundan en yakın olan CDN sunucusu bunu yerine getirecektir. Örneğin, ABD’de bulunan bir kişi İngiltere’de barındırılan bir web sitesine erişmek isterse, ABD’deki bir CDN sunucusu İngiltere’deki ana sunucuya değil bu talebe hizmet edecektir.

CDN ile tüm kullanıcı istekleri en yakın CDN sunucuları tarafından gerçekleştirilir. Bu, ziyaretçiler ve web sitenizin sunucusu arasındaki fiziksel mesafeyi azaltır. Sonuç olarak, web siteniz coğrafi konumlarından bağımsız olarak tüm kullanıcılar için daha hızlı yüklenir.

Daha hızlı bir web sitesi aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirir ve web sitenize SEO sıralamasında hafif bir artış sağlar.

Bir CDN kullanmak ayrıca birincil sunucunuzdaki yükü azaltır ve trafik yükselmeleri sırasında çarpılmasını önler.

Cloudflare CDN Nedir?

Cloudflare, internette bulunan en popüler ücretsiz CDN sağlayıcısıdır. Statik içeriği otomatik olarak önbelleğe alan ve hızlı bir şekilde dinamik içerik sunan geniş bir küresel dağıtım sunucusu ağıdır.

Bir CDN servisinin üzerinde, Cloudflare ayrıca bulut tabanlı bir web sitesi güvenlik duvarı ve dağıtılmış bir proxy sunucusudur. Web sitenize gelen tüm trafiği izler ve sunucunuza ulaşmadan önce bile şüpheli trafiği engeller.

Küçük işletme web siteleri ve bloglar için uygun ücretsiz bir temel plan sunarlar. Ayrıca ayda 20 dolardan başlayan ücretli planlar da sunuyorlar.

Cloudflare, ücretsiz bir CDN arayan küçük işletmeler için mükemmel bir seçimdir. Ancak, tüm Cloudflare özelliklerini tam olarak kullanmak istiyorsanız, o zaman ayda 200 ABD Doları tutarında olan İş planına ihtiyacınız olacak.

Editörün notu: CloudFlare’i WPBeginner’da kullanmayız. Bunun yerine, CDN hizmetimizde MaxCDN (şimdi StackPath’in bir parçası) kullanıyoruz. Sizi DNS’lerini kullanmaya zorlamaz ve ölçekte daha makul fiyatlar sunar.

WordPress Sitenizde Cloudflare Kurun

CloudFlare’i bir WordPress sitesinde ayarlamak oldukça kolaydır. İki farklı yöntem var:

 1. Ana makinenizin kontrol panelinde tek tıklamayla Cloudflare kurulum seçeneğini kullanarak
 2. Cloudflare web sitesinde manuel olarak kaydolarak

İlk yöntem, WordPress blogunuzdaki Cloudflare CDN’yi etkinleştirmenin en kolay yoludur. SiteGround gibi en iyi WordPress barındırma hizmetlerinden bazıları, kontrol panelleri aracılığıyla kolay bir kurulum seçeneği sunmak için Cloudflare ile ortaklık kurmuştur.

Web sunucunuz yerleşik bir Cloudflare kurulum seçeneği sunmuyorsa, hizmeti sitenize manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bu yöntemlerin her ikisini de aşağıda detaylı olarak göstereceğiz.

Birinci Yöntem: CloudFlare CDN cPanel içinde tek tıklamayla kurulum seçeneği ile ayarlama

Daha önce de belirttiğimiz gibi, SiteGround gibi bazı WordPress hosting sağlayıcıları, WordPress’te Cloudflare CDN’yi yapılandırmak için kolay bir seçenek sunar.

Bu web barındırma hizmeti, birkaç tıklama ile hizmeti etkinleştirmek için barındırma cPanel’inizde yerleşik bir Cloudflare entegrasyon uygulaması sunar.

Bu Cloudflare kurulum seçeneği, entegrasyona sahip çoğu barındırma sağlayıcısında benzer şekilde çalışır. Örneklendirme için, kurulum işlemini SiteGround hosting ile göstereceğiz.

CloudGlare CDN’sini SiteGround’da Etkinleştirme

SiteGround’u WordPress barındırma şirketiniz olarak kullanıyorsanız, Cloudflare CDN’yi sitenizde birkaç dakika içinde kurabilirsiniz.

Başlamak için cPanel’inize giriş yapın ve and Site Geliştirme Araçları ’bölümüne gidin. Bundan sonra, f Cloudflare ’simgesine tıklayın.

SiteGround kısa süre önce yeni bir kontrol paneline geçiş yapmaya başladı. Yeni paneli kullanıyorsanız, Hız sekmesi altında listelenen Cloudflare öğesini görürsünüz. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsüne bir bakın.

Cloudflare ücretsiz CDN’yi web sitenizde etkinleştirmek için, devam etmek için “Ayarla” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ondan sonra, bir Cloudflare hesabı oluşturmanızı veya mevcut hesabınıza bağlanmanızı isteyen bir açılır pencere göreceksiniz.

Ardından, CDN aktivasyonunun devam ettiğini gösteren bir mesaj göreceksiniz. Tamamlandığında, Cloudflare CDN WordPress sitenizde aktif olacaktır.

İkinci Yöntem: CloudFlare CDN WordPress manuel ayarlama

Web barındırma sunucunuzda tek bir tıklama ile Cloudflare yapılandırma seçeneği yoksa, bu yöntemi kullanabilirsiniz. Birkaç dakika daha sürebilir, ancak aynı zamanda kolay ve kullanıcı dostudur.

Başlamak için CloudFlare web sitesini ziyaret etmeniz ve ‘Kaydol’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Bir sonraki sayfada, bir Cloudflare hesabı oluşturmak için e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekir. Gerekli bilgileri girin ve ardından Account Hesap Oluştur ’düğmesini tıklayın.

Bundan sonra, web sitenizin URL’sini girmeniz gerekir.

Bir sonraki ekranda bir plan seçmeniz istenecek. Bu yazının iyiliği için ücretsiz bir plan seçeceğiz.

Bundan sonra, Cloudflare size sistemlerinde bulunan tüm DNS kayıtlarının bir listesini gösterecektir. Bu, alt etki alanlarınızı da içerecektir.

Cloudflare’dan geçmek istediğiniz DNS kayıtlarında turuncu bulut simgesi bulunacaktır. Cloudflare öğesini atlayacak DNS kayıtlarında gri bir bulut simgesi olacaktır.

Birincil alan adınızın Cloudflare’da turuncu bulut simgesiyle etkin olduğundan emin olmak için listeyi gözden geçirmeniz gerekir.

DNS kayıtlarınızı doğruladıktan sonra, alttaki Devam seçeneğini tıklayın.

Kurulumunuzun bir sonraki ve son aşamasında, Cloudflare sizden ad sunucularınızı güncellemenizi isteyecektir. Ad sunucularınızı değiştirmeniz ve onları Cloudflare ad sunucularına yönlendirmeniz istenecektir.

Uyarı: Ad sunucusunun değiştirilmesi, tüm internette yayılması biraz zaman alabilir. Bu süre zarfında, web sitenize bazı kullanıcılar için erişilemez olabilir.

Ad sunucusunu Domain.com gibi alan adı kayıt hesabınızdan veya Bluehost gibi web barındırma sağlayıcınızdan ücretsiz bir etki alanınız varsa, o zaman barındırma hesabınıza giriş yaparak ad sunucusunu değiştirmeniz gerekecektir.

Bu eğitim notu için, ad sunucularını Bluehost kontrol panelinden nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. İşlem barındırma şirketleri arasında benzer olsa da, barındırma sağlayıcınızdan kontrol panelleri için ayrıntılı talimatlar isteyebilirsiniz.

Bluehost cPanel panonuza giriş yaptıktan sonra, ‘Domains’ bölümüne gidin ve domain adınızı seçin. Bundan sonra, ‘Ad Sunucuları’ sekmesine ve ‘Düzenle’ seçeneğine tıklayın.

Sonra, ‘Özel’i seçmeniz ve Cloudflare tarafından sağlanan ad sunucularını girmeniz gerekir.

Bundan sonra, Cloudflare kurulum sayfasına geri dönmeniz ve kurulumu tamamlamak için ‘Bitti, ad sunucularını kontrol et’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Bu kadar! Alan adı sunucularınızı güncellemek ve Cloudflare özelliğini etkinleştirmek birkaç dakika alacaktır.

Etkinleştirildiğinde, başarı mesajını Cloudflare gösterge panelinde göreceksiniz.

Artık Cloudflare ayarlarınızı bu gösterge panosundan özelleştirebilirsiniz. Bir sonraki bölümde size en kritik ayarları göstereceğiz.

Not: Yukarıdaki ekran görüntüleri Bluehost kontrol panelini gösterir. Farklı bir barındırma sağlayıcısı kullanıyorsanız, ad sunucusu ayarlarınız farklı görünebilir.

Önemli CloudFlare Ayarlarını Yapılandırın

Temel Cloudflare kurulumunuz tamamlandı, ancak WordPress sitenizi güvende tutmak için yapılandırmanız gereken birkaç temel ayar vardır.

1. WordPress’e Özel Sayfa Kurallarını Yapılandırma

Sayfa kurallarını ayarlayarak, Cloudflare’un sitenizdeki belirli sayfalarda nasıl çalıştığını özelleştirebilirsiniz. Özellikle giriş sayfası, wp-admin alanı, vb. Kritik sayfaların korunmasında faydalıdır.

Cloudflare ücretsiz hesabı, üç sayfa kuralı oluşturmanıza olanak sağlar. Daha fazla sayfa kuralı eklemek istiyorsanız, beş ek kural için ayda 5 ABD Doları ödemeniz gerekir.

Öncelikle, üst kısımdaki Sayfa Kuralları seçeneğine tıklamanız ve ardından Sayfa Kuralı Oluştur düğmesine tıklamanız gerekir.

Bundan sonra, aşağıdaki üç sayfa kuralını ayarlayabilirsiniz.

a) WordPress giriş sayfanızı emniyete alın

Sayfa URL’si: example.com/wp-login.php*
Ayar: Güvenlik Seviyesi; Yüksek

b) WordPress Dashboard’u Cloudflare’dan Çıkarın ve Yüksek Güvenliği Etkinleştirin

Sayfa URL’si: example.com/wp-admin*
Ayarlar: Güvenlik Seviyesi; Yüksek
Önbellek Seviyesi; Kalp ameliyati
Performansı Devre Dışı Bırak
Uygulamaları Devre Dışı Bırak

c) HTTPS’yi zorla

Sayfa URL’si: http: //*example.com/*
Ayar: Her zaman HTTPS kullan

2. SSL Sertifikası Ayarlarını Yapılandırma

Diğer bir önemli ayar, at SSL / TSL ’menüsünde bulunan SSL sertifikasıdır.

Zaten SSL kullanıyorsanız ‘Full’ seçeneğini seçtiğinizden emin olun.

Bir SSL sertifikanız yoksa, web siteniz için nasıl ücretsiz bir SSL sertifikası alacağınızla ilgili kılavuzumuza bakın.

Bir kez yapıldığında, Cloudflare web sitenizin güvenli olduğunu belirtmek için coveted yeşil bir asma kilit sağlayacaktır.

Eklenti Kullanarak CloudFlare’u WordPress İçin Optimize Edin

Cloudflare, tek tıklamayla WordPress için optimize edilmiş ayarlar için özel bir WordPress eklentisi sunar. Eklenti, WordPress sitenize hızlı bir şekilde Cloudflare kurmanıza, web uygulaması güvenlik duvarı (WAF) kural kümesi eklemenize, önbelleği otomatik olarak temizlemenize ve daha pek çok şeye olanak sağlar.

Başlamak için, web sitenize Cloudflare eklentisini kurun ve etkinleştirin.

Tamamlandıktan sonra, Cloudflare ayarlarını yapılandırmak için yönetici panelinizden Ayarlar »Cloudflare sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Ayarlar sayfasında, zaten var olan hesaplar için Ücretsiz Hesabınızı Yaratın düğmesini ve Oturum Açma seçeneğini göreceksiniz. Sadece oturum açma seçeneğine tıklayın.

Bir sonraki ekranda Cloudflare e-postanızı ve API anahtarınızı girmeniz gerekecektir.

API anahtarınızı Cloudflare web sitesinde hesap alanınızda bulabilirsiniz.

Sadece ‘Profilim’ sayfasını açın ve ardından API belirteçlerine tıklayın. Bundan sonra, Global API Anahtarı bölümüne gidin ve Görünüm düğmesine tıklayın.

Bu bir açılır pencere açar ve API anahtarınızı görüntüler. Anahtarı kopyalamanız gerekir.

Sonra, WordPress panonuza geri dönün ve e-posta adresinizi ve API anahtarınızı girin.

Bundan sonra, kontrol panelinizde Cloudflare giriş sayfası görünecektir. Oradan, tek tıklamayla WordPress optimizasyonu uygulayabilir, önbelleği temizle, otomatik önbelleği etkinleştir vb.

Ayarlar seçeneğine tıklayarak daha fazla Cloudflare seçeneği bulabilirsiniz.

Ayrıca, Analytics seçeneğinden ziyaretçiler, kaydedilen bant genişliği, engellenen tehditler vb. İstatistikleri de gösterir.

Umarız bu yazımız, WordPress’te Cloudflare ücretsiz CDN’ni nasıl kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
 • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
 • Karşılaştırma Listeniz

  Karşılaştır
  Tümünü Sil
  Karşılaştır
  0