WordPress 101: Bilmeniz Gereken Her Şey

Kendi web sitenizi kurmak istiyorsanız, WordPress karşınıza çıkan en çekici ve en seçilebilir alternatif olacaktır. Bu esnek, güçlü İçerik Yönetim Sistemi (CMS), İnternet’teki tüm sitelerin% 30’undan fazlasına güç veren lider bir platformdur.

Bununla birlikte, ilk kez kullananlar veya daha önce hiç tecrübesi olmayanlar için WordPress kullanmak ilk aşamada korkutucu gelebilir.

Neyse ki, WordPress’i anlamak iPhone’a yeni gelen bir özelliği anlamaktan daha kolaydır. Kısa bir anlatımla, yaklaşık beş dakikada çarpıcı bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturduğunuz bu siteyi, gereksinimlerinizi ve hedeflerinizi tam olarak karşılayacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress’in ne olduğunu ve neden bu kadar özel olduğunu ayrıntıları ile birlikte size anlatacağız. Ayrıca, bu CMS’nin ne için kullanılabileceği hakkında bir fikir vereceğiz. WordPress ile sitenizi nasıl kuracağınızı daha detaylı anlattığımız yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Haydi başlayalım…

WordPress, kodlama bilgisi olmadan bir web sitesi oluşturmak ve sürdürmek için kullanabileceğiniz bir platform olan İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Bu yazılım sitenizin hemen her yönünü özelleştirmenize olanak sağlar.

WordPress’in ilk sürümü 2003 yılında Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından oluşturuldu. Temel bloglar oluşturmak ve internette barındırmak isteyenler için tasarlanmış basit bir platform olarak başladı. Ancak zamanla, neredeyse her tür siteyi oluşturmak için esnek ve güçlü bir araç haline geldi.

Devam etmeden önce, bir konuya açıklık getirmemiz gerekiyor. WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları anlamak WordPress kullanıcıları için çok önemlidir. WordPress.com, bir siteyi ücretsiz olarak oluşturabileceğiniz ve barındırabileceğiniz bir web sitesi oluşturucusudur. Kullanımı basittir ancak yapabilecekleri ile de sınırlıdır. WordPress.org daha güçlü bir platformdur, bu yüzden bu makalenin geri kalanında WordPress.org’a odaklanacağız.

WordPress’i benzersiz yapan nedir?

WordPress hakkında bilmeniz gereken ilk şey, açık kaynaklı yazılım olmasıdır. Eğer bu terime aşina değilseniz, bu platformun telif hakkı veya ticari marka altında kısıtlanmadığı ve herhangi birinin (GNU Genel Kamu Lisansı adı verilen ad altında) indirmesi ve değiştirmesi için serbestçe erişilebilir olduğu anlamına gelir.

Dahası, WordPress Core’un özel bir topluluk tarafından geliştirildiği ve sürdürüldüğü anlamına gelir.

Bu bir kullanıcı olarak çeşitli nedenlerden dolayı sizin için harika bir haber:

 • Platformu kullanmak her zaman ücretsiz olacaktır.
 • WordPress ile birlikte kullanılmak üzere pek çok ücretsiz ve düşük maliyetli araç oluşturulur (bir anda bunun üzerinde daha fazlası).
 • WordPress topluluğu tarafından kullanıcı dostu ve web sitesi yaratıcıları tarafından en çok ihtiyaç duyulan özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

WordPress’i kullanarak sitenizi oluştururken çok fazla tema/dizayn seçeneğiniz olmasının yanında sitenizi özelleştirebilmeniz de ayrı bir avantajdır.
WordPress’in açık kaynak olması, dünyanın dört bir yanındaki düzenli olarak WordCamp’lerde toplanan güçlü, çeşitli katılımcı ve meraklılardan oluşan bir topluluk geliştirmesini sağlamıştır.

Size yazının başında, dünyadaki tüm web sitelerinin yüzde 30’unun WordPress ile hazırlandığını söylediğimi hatırlıyor musunuz?

WordPress son derece popüler bir platform olduğu için ihtiyacınız olduğunda hızlıca ücretsiz yardım alma ihtimaliniz daha yüksektir. Çok sayıda çevrimiçi dokümantasyon, forum, WordPress odaklı blog, özel kurs ve kaynaklar (kendi DreamHost Akademimiz dahil) ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Ne yapmaya çalışırsanız yapın, şansınız daha önce başkasının yapmış olup size yardımcı olabilir.

Tabii ki, WordPress sadece yeni başlayanlar için değil!

WordPress’in güzelliği, kullanıcılarının yanında “ölçeklenebilir” olmasıdır. Platform hakkında bilgi edindikçe ve yeni teknik bilgi ve beceriler edindikçe, WordPress ile daha fazlasını yapabilirsiniz. Basit bir blog oluşturabilir ve çalıştırabilirsiniz, ancak işletmeler ve çevrimiçi mağazalar için büyük, karmaşık web siteleri de tasarlayabilirsiniz. WordPress ile gökyüzü sınırdır!

WordPress kullanarak ne yapabilirsiniz?

WordPress küçük, blog odaklı bir platform olarak başladı. Bu odak sayesinde WordPress kullanarak yayınlar oluşturmak, ziyaretçilerinizden/okuyucularınızdan yorumlar almak ve çok daha fazlası için kullanımı kolay bir düzenleyici ile sitenizi düzenlemek çok kolaydır.

Ancak, WordPress artık sadece bloglar sitesi oluşturmak dışında birçok amaçla da kullanılmaktadır. Aslında, hayal edebileceğiniz hemen her tür siteyi oluşturmak için kullanabilirsiniz. İşte WordPress kullanarak oluşturabileceğiniz site türleri:

 • Çevrimiçi portföyler: Doğru WordPress temasıyla, başarılarınızı ve becerilerinizi gösterebilir veya çalışmalarınızı ve geçmiş projelerinizi sergileyebilirsiniz.
 • Bağlı kuruluş web siteleri: Bir bağlı kuruluş pazarlama web sitesi oluşturmak istiyorsanız (veya sitenizi başka bir şekilde para kazanın), WordPress topluluğu birçok özel çözüm sunar.
 • Haber siteleri: WordPress’in blog biçimi, haber makaleleri için iyi çalışır ve aynı özelliklerin çoğu hem blog hem de haber sitelerine katkıda bulunur.
 • E-ticaret mağazaları: Çevrimiçi bir mağaza işletiyorsanız (veya yapmayı planlıyorsanız), işi kolaylaştırmak için WooCommerce eklentisi gibi pek çok WordPress aracı vardır (işe başlamak için WooCommerce Hosting paketimizi kontrol ettiğinizden emin olun). ).
 • Topluluk merkezleri: Kolayca forumlar, hayran siteleri, bilgi tabanları, wiki’ler veya benzer düşünen kişilerin çevrimiçi olarak toplanabileceği başka bir yer oluşturabilirsiniz.
 • İşletme siteleri: İşletmeniz büyük veya küçük olsun, bilgileri paylaşabilir, iletişim bilgilerini sağlayabilir, markanızı birleştirebilir ve güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturabilirsiniz.

Henüz ne tür bir site oluşturmak istediğinizden emin değilseniz, zamanla her zaman küçükten başlayıp ölçeklendirmeye başlayabilirsiniz. Basit bir blogla başlamak ve istediğiniz zaman bir haber veya bağlı kuruluş sitesine dönüştürmek zor değildir. Çeşitli rolleri yerine getiren bir site de oluşturabilirsiniz — örneğin, beraberindeki şirket bloguna sahip bir işletme web sitesinin yanı sıra, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmak için bağlı bir vitrin.

Yukarıda listelenen sitelerin birçoğu WordPress temaları, eklentileri ve diğer araçlar sayesinde mümkün olsa da, platformun tüm sitelerde faydalı olan kutudan çıkardığı özelliklerin çoğundan bahsetmemekte fayda var. Bunların arasında şef, merkezi, kullanıcı dostu WordPress panosudur. Bu, giriş yaptığınız ve sitenizin tüm yönlerini tek bir yerden kontrol edebileceğiniz özel bir yönetici alanıdır.

Yönetim paneli aynı zamanda içerik oluşturmayı çok kolaylaştıran esnek, kullanımı kolay bir editöre de ev sahipliği yapıyor. Siteyi kendiniz yapmak için birçok ayar ve özelleştirme seçeneğine erişebilirsiniz. Ayrıca, WordPress performans, güvenlik ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile düşünülerek tasarlanmıştır — büyüklüğü veya odağından bağımsız olarak hemen hemen her site için çok önemli unsurlardır.

Son olarak, WordPress deneyiminizi kişiselleştirmek için zengin temalar ve eklentiler sunar.

WordPress sitenizi nasıl özelleştirirsiniz?

Kendi başına, WordPress güçlü ama oldukça basit bir web sitesi çözümüdür. Farklı temalar kullanarak sitenizin görünümünü istediğiniz hale getirebilirsiniz. Ayrıca HTML ve CSS bilginiz varsa ufak değişikliklerle harikalar yaratabilirsiniz.

Temalar, sitenizin genel dizaynını değiştiren ve sitenize indirip yükleyebileceğiniz yazılım parçalarıdır. Bir tema kullanarak sitenizin düzenini ve görünümünü değiştirebilir ve hatta işlevselliğinde bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Bazı temalar genel amaçlı olup, sitenizi kendi tarzınıza ve markanıza uygun şekilde kişiselleştirmenize olanak tanır. Diğerleri belirli bir web sitesine özgüdür; bu nedenle bloglar, çevrimiçi mağazalar, portföyler ve diğer her şey için mükemmel temalar bulabilirsiniz. Her iki durumda da temalar, tasarımcı olsanız da olmasanız da, benzersiz bir görünüm oluşturmak için karıştırabileceğiniz ve eşleştirebileceğiniz önceden oluşturulmuş birçok öğeye erişim sağlar.

Eklentileri kullanarak bir vitrin oluşturabilir, güvenliği artırabilir, sitenizi arama motorları için optimize edebilir, bir forum veya wiki oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Sitenizin ne yapmasını isterseniz yapın, mümkün kılmak için bir eklenti bulabilirsiniz.

Çevrimiçi olarak WordPress eklentilerini ve temalarını bulabileceğiniz pek çok yer var. Ancak, platformda yeniyseniz, resmi Tema Dizini ve Eklenti Dizini ile başlamanızı öneririz. Bu sayfalara göz atarak geçirilen birkaç dakika, WordPress’in yalnızca birkaç değişiklikle yapabilecekleri hakkında daha net bir fikir vermelidir.

WordPress ile sitenizi oluşturmaya nasıl başalamalısınız?

Umarım, bu noktada, sizi WordPress’in denemeye değer olduğu konusunda ikna etmişizdir. Peki WordPress kullanarak sitenizi oluşturmak için ne yapmalısınız?

WordPress kendi kendini barındıran bir platform olduğundan, ilk sitenizi oluşturmak için bir web sitesi oluşturucuya göre daha birkaç adım vardır. Ama endişelenmeyin! İşlem o kadar zor değil. İşte yapmanız gerekenler:

Bir Alanı Adı (Domain Name) Seçin

Bu, sitenizin barındırılacağı benzersiz web adresidir. Ziyaretçilerin kolayca hatırlayabileceği, benzersiz ve akılda kalıcı ancak basit bir etki alanı seçmeye çalışın. İstediğiniz alan adının bir alan adı kayıt şirketinden veya bir web barındırma şirketinden olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Hangi alan adı firmasını kullanacağınızı bilmiyorsanız Heapjet’teki ilgili kategoriyi gezinerek en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Web Sunucu (Hosting) Hizmeti Satın Alın

Bir web sunucusuna — sitenizin verilerinin ve dosyalarının kaydedildiği ve web üzerinden alan adınızı ziyaret eden herkese bilgi aktaran bir yere erişiminiz olması gerekir. Bu bir hosting planı satın almak demektir veya bulut sunucu üyesi olmanız gerekir. Özel gereksinimlerinize ve oluşturduğunuz sitenin türüne bağlı olarak kullanabileceğiniz birçok tür vardır. Bu konuda en doğru seçimi yapmanız için Heapjet’teki bulut bilişim yazılımları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

WordPress’i yükleyin

Bir etki alanı ve bir barındırma planınız olduğunda, WordPress’i indirmeye ve yüklemeye hazırsınız. Birçok barındırma sağlayıcısı daha kolay bir çözüm sunsa da, bunu kendiniz yapabilirsiniz. WordPress’e özgü ana bilgisayarlar (bizim gibi!) Genellikle tek tıkla yükleme seçeneği sunar.

Eğer sunucu firması WordPress yükleme işlemini otomatik yapmanızı sağlamıyorsa WordPress.org adresinden en son WordPress sürümünü indirebilirsiniz.

Sitenizi Temalar ve Eklentilerle Özelleştirin

Bu adımla küçükten başlamak iyidir. Önce kaliteli bir tema aramanızı, ardından istediğiniz özellikleri eklemek için birkaç eklenti seçmenizi öneririz. İhtiyacınız olduğu zaman zaman içerisinde daha fazla eklenti yükleyebilirsiniz. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, hemen hemen her web sitesi için akıllıca bir seçim olan çok sayıda önemli eklenti vardır.

2019’un en iyi ücretsiz WordPress temalarını paylaştığımız yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İçerik Oluşturmaya Başlayın

WordPress’te iki ana içerik türü vardır: yazılar ve sayfalar (bazı temalar ve eklentiler daha fazla seçenek eklese de). Her ikisi de aynı başlangıç ​​dostu editörü kullanıyor ve ilk birkaç parçanızı bir araya getirmenin bir esinti olduğunu göreceksiniz. Ziyaretçilerin sizinle iletişim kurabilmesi için bir iletişim sayfası eklemeyi unutmayın!

Bu anlattıklarımız çok uzun ve karmaşık gibi görünebilir. Ancak detaylı yazımızı okursanız ve ücretsiz eğitim videolarımızı izlerseniz WordPress sitesi kurulumunun aslında 1 saatten daha kısa süreceğini görmüş olursunuz.

WordPress 101 Eğitiminiz Tamamlandı

WordPress büyük ölçüde popülerdir, çünkü çok çeşitli uygulamalar için mükemmel bir çözümdür. Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli geliştiriciler, küçük bloglar oluşturmak, e-ticaret sitelerini geliştirmek ve birçok amaca hizmet eden siteler oluşturmak için kullanabilir. Dahası, kullanmaya başlamak şaşırtıcı derecede basittir.

İlk WordPress sitenizi oluşturmak için bir alan adı seçmeniz ve bir barındırma planına kaydolmanız gerekir. Ardından platformu yükleyebilir ve sitenizi özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Benzersiz bir tema seçmeyi ve temel özellikler eklemek için bazı eklentileri seçmeyi unutmayın.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
 • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
 • Karşılaştırma Listeniz

  Karşılaştır
  Tümünü Sil
  Karşılaştır
  0