Web Sitenizde İhtiyacınız Olan 5 Sosyal Kanıt Türü

Bu doğru seçim mi? Hangi ürünü almalıyım? Bu hizmet bana gerçekten yardımcı olacak mı? Başka bir yerde daha iyi bir anlaşma yapabilir miyim?

Bunların hepsi, hedef kitlenizin kafasında akıp giden düşüncelerdir. Cevapsız bırakılırsa, bu sorular birinin seçimden kaçmasına veya daha da kötüsü rekabetinizi seçmesine neden olabilir.

Bu soruları nasıl yanıtlayabilir, şüpheleri azaltabilir ve SİZİN markanızı seçmenin doğru seçim olduğuna güvenebilirsiniz. Sosyal kanıt.

“Etki: İkna Psikolojisi” bölümünde, Robert Cialdini, sosyal kanıtı tutarlılık, karşılık, otorite, beğenme ve kıtlığın yanı sıra insan davranışını şekillendiren altı temel psikolojik ilkeden biri olarak listeler.

İsteklerimiz, zihinlerimizin bilinçaltına bağlanmıştır; sosyal varlıklar olarak, başkalarının liderliğini takip etmek ve verdikleri kararları almak istiyoruz. Sosyal kanıt, kendimizi başkalarıyla kıyaslama, sosyal normlara uyma ve grubun onayını alma arzumuzdan beslenir.

Siz de bu yazıda paylaşacağımız sosyal kanıt önerilerini web sitenize uygulayarak satışlarınızı artırmak, ziyaretçi sayınızı artırmak veya üye sayınızı artırmayı deneyebilirsiniz.

Web sitenize eklemek için 5 çeşit sosyal kanıt

Aşağıda, web sitenize dahil edilebilecek beş temel sosyal kanıt kategorisi ve bunların birkaç örneği bulunmaktadır. Dalıştan önce, sosyal kanıtın önemine ve size sağladığı faydalara bir göz atalım.

Sosyal kanıt neden önemlidir?

Yıllar boyunca pazarlamacılar ve metin yazarları, bir ürün veya hizmete yönelik etkiyi sallamadaki sosyal kanıtların gücünü kabul etmişlerdir. Sosyal kanıtlar belirsizlik korkusunu azaltabilir, alınacak kararı olumlu yönde güçlendirebilir ve bu alanda en çok arzu edilen marka olarak belirlenebilir.

Sosyal dönüşüm, satış hunisinin her bölümünde kullanılabilir:

Huninin üstü: Ürününüz veya hizmetiniz için ihtiyacı gösterin.
Huni ortası: Şirketinizin rekabette öne çıkmasına yardımcı olun
Huni dibi: Satın almalarını engellemek için son engeli veya soruyu kaldırın

Şimdi detayları inceleyelim.

Bireysel örnekler

Sosyal kanıt yaratmanın en yaygın yollarından biri bireysel örneklerdir. İnsanlar kendileri gibi başkalarının da markanızı seçerken doğru seçimi yaptıklarını görmek ister.

Başkalarının sözlerini duymak korkuları hafifletebilir, beklentileri belirleyebilir ve doğru seçimi yapmak üzere oldukları konusunda güven uyandırabilir. İşte bireylerden gelen sosyal kanıtları vurgulamanın bazı yolları.

Bir araya getirilmiş yorumlar

Sitenize bireysel örnekler eklemenin en kolay yolu müşteri incelemeleri eklemek. Genellikle bu, ana sayfadaki veya açılış sayfasındaki referansları vurgulayarak yapılır.

Bununla birlikte, onlar, diğer sosyal kanıt türlerinden daha az güçlü olabilirler çünkü küratiftirler. Herkes, ortalama veya kötü yorumlar yerine yalnızca yıldız yorumlarınızı sitenize koyacağınızı bilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan incelemeler

Kullanıcı tarafından oluşturulan incelemeleri diğer sosyal kanıt türlerinden ayıran, filtrelenmemiş olmasıdır; Hakemler, bir şirketle olan deneyimlerinin iyi, kötü ve çirkin olduğunu anlatabilir.

Şirket tarafından değil, başkaları tarafından üretildikleri için, kullanıcı tarafından oluşturulan incelemeler daha gerçekçi olarak görülebilir ve satın alma kararı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Alıcıların yüzde seksen ikisi kullanıcı tarafından oluşturulan incelemeleri son derece değerli buluyor.

İşletmenize ve sektörünüze bağlı olarak, kullanıcı tarafından oluşturulan incelemeler için farklı bir yeriniz olabilir.

E-ticaret siteleri, kullanıcı tarafından oluşturulan incelemeleri ürün sayfalarına eklemek için bakmalıdır.
SaaS şirketleri, kullanıcı tarafından oluşturulan incelemeler için Heapjet’e başvurabilir.
Yerel işletmeler Google, Facebook veya Seyahat Danışmanı hakkındaki incelemelere gitmelidir.

Vaka çalışmaları (Case studies)

Vaka çalışmaları, müşterinin hikayesini kullanıcı tarafından oluşturulan bir incelemeden daha fazla anlatmaya yönelik derinlemesine gözden geçirilmiş bir tür incelemedir.

Fotoğraflar, videolar ve etkileşimli öğeler sayesinde, şirketinizin ürününün veya hizmetinin müşterilerinizin zorluklarını çözmelerine nasıl yardımcı olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Vaka çalışmaları, karmaşık veya pahalı bir ürün veya hizmeti satmak için mükemmel bir seçenektir.

Bu nedenle B2B ve pahalı B2C servisleri için, ev tadilat müteahhitleri gibi popülerdirler.

Kitlesel Fonlama (Crowdsourcing)

Bir kişinin tavsiyesine uymaktan daha iyi ne olabilir? Bir grup insanın tavsiyesine uyarak.

Kalabalıkların bilgeliğinin üzerimizde önemli bir etkisi olabilir. Bireysel tanıklıklarını benzersiz zevklere sahip ya da önyargılı olarak açıklayabilirsiniz, ancak yüzlerce veya binlerce insan aynı şeyi söylediğinde sosyal kanıtları reddetmek zorlaşır.

Kalabalığın sosyal kanıtı bir kişinin bilinçaltında iki şekilde çalışır.

Çoğu insan bir şeyi yapan tek kişi olmak istemez, bu nedenle başkalarının da aynı şeyi yaptığını onaylar.
Kalabalık sosyal kanıtı bir FOMO duygusu yaratabilir ve insanların bunu yapan son kişi olmaktan kaçınmak için bir karar vermesine neden olabilir.
İşte kalabalık bilgeliği sosyal kanıt olarak kullanmanın bazı örnekleri:

İnceleme sayısı

Yukarıda bahsetmediğimiz, kullanıcı tarafından oluşturulan incelemelerin önemli bir bileşeni yıldız derecelendirmeleridir. Bunun nedeni, insanların ortalama yıldız derecelendirmesi, bir ürün / şirketin genel bir incelemesi olarak görmesidir. Bir kişiden beş yıldızlı bir inceleme, yüzlerce kişiden beş yıldızlı bir ortalamadan daha az etkileyicidir.

İstatistik ve sayılar

Ürününüz, hizmetiniz veya şirketiniz hakkında etkileyici sayıları vurgulayın.

Bu, endüstriye göre büyük ölçüde değişiklik gösterebilir: SaaS şirketleri kullanıcı sayısını artırır, yerel işletmeler proje sayısını vurgular ve seyahat tabanlı şirketler kaç ziyaretçiyi ağırladıklarını paylaşır.

Yapabiliyorsanız, izleyicileriniz için önemli olacak sayıları bulmaya çalışın (örneğin, şirketlerin kaç para biriktirdiği konusunda övünen bir danışman).

İşaretlenmiş harita

Şirketiniz müşterileri coğrafi olarak hedeflemeye çalışırsa — orası bir kasaba, eyalet veya kıta genelinde — bir kullanıcı veya proje haritasına sahip olmak müşteri tabanınızı görsel olarak gösterebilir.

Bu özellikle yerel servis alanı işletmeleri, bir bayi ağını vurgulayan üreticiler veya WiFi ağını gösteren bir ISS için iyi çalışır.

Uzman önerileri

Bir başka sosyal kanıt biçimi de uzmanların görüşlerini tanımaktır. Bir kişi, sizi özdeşliği, tecrübesi veya yetkisi olan birinin size önerdiğini görürse, algılanan güveni ürününüze veya hizmetinize verilir.

Eleştirel yorumlar

Filmler, tiyatro prodüksiyonları ve üst düzey restoranlar bir eleştirmen tarafından yapılan incelemenin itibarlarını bozabileceğini veya bozabileceğini biliyor.

Alanınızdaki bir uzmandan teklif almak, meşruiyetinizi artırabilir ve sizi yeni izleyicilerle tanıştırabilir; bunları web sitenizde vurgulayın.

Sertifikalar

İnsanlar iyi ellerde olduklarını ve güvenilir, saygı duyulan ve en iyi uygulamaları izleyen bir şirket olduğunuzu bilmek isterler. Sertifikaları, gelişmiş eğitimi veya güvenlik protokollerini görüntüleyerek bunu güçlendirebilirsiniz.

Bu, endüstriye veya siteye göre değişebilir. Örneğin, ev hizmeti şirketleri bir üreticiden onay mührü çıkarabilir, B2B şirketleri ise devlet sertifikalarını ve izledikleri kılavuzları listeleyebilir.

Sanayi birliği ve tanıma

Alanınızdaki liderlerden biri misiniz? Bunu web sitenizde gösterdiğinizden emin olun.

Aldığınız ödülleri, üyelikleri ve aldığınız ödülleri vurgulayın; Bu güven sembolleri sizin müşterilerinizden daha fazla şey ifade ediyor olabilir, ancak yine de güveninize ilham verebilir ve sizi rakiplerinizden ayırabilir.

Kullanıcı Onayı

Bir topluluk olarak, bazı insanları ünlü statüsüne yükseltebiliriz. Film yıldızları, müzisyenler, sanatçılar ve kültürel simgeler hepimizinkinden farklı bir ışıkta izlenir ve bir ürünü onayladıklarında dinleriz.

Influencer pazarlama

Influencer pazarlamanın yükselişi, her boyuttaki markanın, web sitelerine ve pazarlama çabalarına sosyal onay kanıtı ekleme fırsatı verdi.

Mikro-etkileyicilere bile daha küçük veya özel markalara erişilebilir.

Mutlu müşteriler

Ünlüler insan olmak zorunda değil; B2B ve SAAS ürünleri, hizmetlerini kullanan ve kullanıcılara anında güvenilirlik sağlayan büyük, tanınmış markaları düzenli olarak vurgular.

Takipçi davranışları

Sitenize ekleyebileceğiniz son sosyal kanıt türü başkalarının davranışlarıdır. Yukarıda belirtilen kalabalığa dayalı kanıtlardan biraz farklı, bu bir web sitesinin diğerlerinin geçmiş davranışlarına dayanarak tavsiyelerde bulunmasıdır.

İnsanlar da Baktı

E-ticaret ve içerik platformlarında popüler olan kullanıcılar, izlenenleri görüntülemek veya okumak için makaleleri izleyen bir sonraki mantıksal ürüne yönlendirebilir.

Ayrıca, izleyicilerinizin davranış profiliyle ve onları çeken şeylerle ilgili değerli bilgiler verebilir. Bir ceket ararken, Gap’ın web sitesinde çeşitli seçenekler var.

İnsanlar da sordu

Google, insanlara doğru bilgileri edinme işinde. Bu yüzden sık sık insanları arama sonuçlarında bölümler sorduğunu göreceksiniz; Bu, aramanın odağını, insanların aradığı temel sorulara ve cevaplara daraltmanıza yardımcı olur.

Bu, bir web sitesinin SSS veya müşteri hizmetleri bölümleri için iyi çalışır.

Sonuç

Bu sosyal kanıt örneklerini web sitenizde izleyerek, izleyicilerinizle güven oluşturmaya, satın alma engellerini aşmaya ve web sitesi trafiğinizin daha fazlasını alıcılara dönüştürmeye devam edebilirsiniz.

Elbette, ılımlılık en iyisidir. Web sitenizi çok fazla sosyal kanıtla doldurmayın. Aksi takdirde, spam ve güvenilmez olarak görülebilir. Birkaçını deneyin ve hedef kitleniz için en uygun sosyal kanıt türlerini bulun.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0