UI Tasarımı Nedir? UI Tasarımı İçin Hangi Yazılımı Kullanmalısınız?

Dünyamız hiç bu kadar dijital olarak bağlanmamıştı ve sonuç olarak, etkili UI tasarımına hiç bu kadar yüksek bir talep olmamıştı.

Diğer grafik tasarım türleri gibi sıra dışı bir şey yaratmak da iyi bir fikirdir. Ödüllü bir şaheseri hedeflemeseniz bile, işlevsel bir UI tasarımının nasıl oluşturulacağını öğrenmenin değeri vardır.

UI tasarımında Anlam UI ına kullanıcı arayüzü anlamına gelir. Şimdi, bazı insanlar kendileri için düşünüyor olabilir: arayüz nedir? Bilgi işlemde bir arayüz, insanların ve bilgisayarların etkileşime girdiği tek alandır. Bir arayüz kullanıcı düşünülerek tasarlandığında, hem tüketici hem de iş ortakları fayda sağlar.

UI tasarımı nedir?
UI tasarımını anlamaya çalışırken kendinizi bir tur rehberi olarak düşünmekte fayda var ve turist ailesinin genel deneyimi sizin elinizde. Bu ailenin harika bir yolculuk geçireceğinden emin olmak istiyorsunuz, bu nedenle dikkatlerini bir yerden bir yere götürerek onları en değerli bilgilere yönlendirmek isteyeceksiniz.

UI tasarım tanımı
Kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı, teknolojik bir cihazın stiline ve estetiğine odaklanır. Bir kullanıcının etkileşimde bulunabileceği her görsel öğe, bir arayüzün kullanılabilirliğini optimize etmek için stratejik olarak tasarlanmalıdır. UI tasarım süreci, bir tasarımın her bir unsurunun hem görsel hem de amaçlı olarak birleştirilmesini sağlamak için kullanıcıların ihtiyaçlarını öngörmektedir.

UI tasarımcılarının aklında benzer bir amaç vardır. UI tasarımcıları, fiziksel bir tur tasarlamasalar da, bir kullanıcıyı bir arabirim aracılığıyla görsel olarak yönlendirmekten sorumludur.

UI tasarımı, kullanıcının etkileşime girebileceği herhangi bir görsel öğeden oluşur. Bu, kullanıcıların tıklayacakları butonlar, okuyacakları metinler, bakacakları görseller, tanıyacakları simgeler vb. Anlamı. Kullanıcı arayüzü tasarımı genellikle etkileşim tasarımını görsel tasarımla birleştirir. Bir uygulamanın görünümü ve hissi, gerçekte nasıl çalıştığıyla uyumlu olmalı ve güzel, çekici ve anlaşılır bir UI tasarımı oluşturmalıdır.

Bir uygulamanın genel hassasiyeti ve estetiği, bir UI tasarımcısının takdirindedir. Aşağıdaki uygulama tasarımlarında olduğu gibi, tasarımcılar, kullanıcılarda belirli bir duygu veya tepki uyandırmak için sanat öğelerini ve tasarım ilkelerini uygulayacaktır. Bu tasarımdaki renkler, kullanıcının hangi hedefe bağlanabileceğini belirtmek için kullanılır.

UI vs UX
UI tasarımı, tüm tasarım sürecinde sadece bir adımdır. Bir tasarımı gerçekten neyin harika yaptığını anlamak için kullanıcı deneyimi (UX) tasarımını anlamak önemlidir.
İki terim sıklıkla karıştırılsa da, her başarılı tasarım her ikisinin de dengesini gerektirir. Basitçe söylemek gerekirse, UI tasarımı bir uygulama ile ilgilidir, UX tasarımı ise işleve odaklanır. Bir web sitesine göz atıyorsanız, logodan, menü seçeneklerinden, renk seçeneklerinden ve resimlerden gördüğünüz her şey bir UI tasarımcısının işidir. Şimdi bir açılır menüye tıkladığınızı ve hiçbir şeyin görünmediğini veya ığ köpekler veya aradığınızı ve sayfanızın kedi resimleriyle dolu olduğunu hayal edin.
Tüm bu eylemler idealden daha az olurdu, değil mi? Arayüzün görsel yönünün tadını çıkarabilirsiniz, ancak ihtiyaçlarınız karşılanmazsa, deneyim zevkten daha az olacaktır.
UI ve UX tasarımı sorunsuz bir şekilde birlikte çalıştığında tasarım verimliliği artar.

İyi UI tasarımı nedir?
Kullanıcılar genellikle en iyi UI tasarımını fark etmezler. Ancak bir tasarım kötü yapılırsa kullanıcılar dikkat çekmeye başlayacaktır. İyi tasarım, bir kullanıcı ve bir arayüz arasında bir ilişki sağlama yeteneğine sahiptir.
Şimdi, tüketici beklentilerini karşılamak ve iş ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu dört temel kuralı takip edin.
Keskinlik anahtardır
Herhangi bir iyi tasarımın önemli bir parçası, kullanıcının beklentilerini tahmin etmektir. UI tasarımcıları kendilerine şunu sormalıdır: Burası burada mı? Bu hangi sorunu çözüyor? Bunu başka nasıl yerleştirebilirim?
Kullanıcılar bir web sitesine veya uygulamaya göz atarken kendilerini rahat ve güvende hissetmek isterler. Başka bir sayfaya nasıl dönüleceği veya bir düğmenin ne yaptığı konusunda daha fazla kafa karıştıran bir şey yoktur. Açıklık göz önünde bulundurularak tasarlanabilir ve kullanıcı tarafından manipüle edilmek yerine uygulamanın kontrolünü ele geçirmiş gibi hissedilebilir.
Benim gibiyseniz, yemek yapmak can sıkıcı bir iş olabilir. Aşağıdaki tasarımın görsel yönlerinden yola çıkarak tasarımcı, kullanıcıların duygularını dikkate almıştır. Her potansiyel etkileşim basittir ve kullanıcı rahatlıkla tarifin sonraki adımlarına yönlendirilir.

Tutarlılık
Tutarlılık ve aşinalık el ele gider. Mikrodalgayı her kullandığınızda tüm düğmelerin yeni bir yerde ne kadar can sıkıcı olacağını hayal edin. Bu aynı zamanda bir arabirimin öğeleri için de geçerlidir. Bir kullanıcı bir ürünü anlarsa, sürekli olarak yeniden öğrenmesi gerekmez.
İyi tasarımda, renk şeması ve tipografi tipik olarak tutarlı tasarım öğeleridir. Tasarımcılar bunu yalnızca kullanıcıların kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda arayüz üzerinden marka pazarlaması yapmak için de yapıyor. Bir arayüzün yapısı aynı zamanda tutarlılık sağlamalıdır, böylece bir kullanıcı ekranlar arasında dolaşırken navigasyon elemanlarının yerleşimine aşina olur.

UI Tasarımcısı nedir?
Artık UI tasarımının ne olduğunu cevaplayabildiğinize göre, bir UI tasarımcısının çalışmasının ne anlama geldiğini öğrenmenin zamanı geldi.

UI tasarımcıları, kullanıcı dostu, verimli ve görsel olarak uyarıcı arayüzler oluşturmak için UX tasarımcılarıyla yakın çalışır. Bununla birlikte, çalışmaları bir grafik tasarımcının becerilerini daha yakından hizalar. Bir arayüzün nasıl çalıştığına odaklanmak yerine, UI tasarımcıları bir ürüne bir duygu ve yaşam duygusu enjekte eder.

Tüketiciler dijital teknolojiye bağımlı hale geldikçe, bir UI tasarımcısının becerileri, işletmeler için sıcak bir ürün haline geldi. Ürünler için artan seçenekler ve alternatif seçenekler ile kullanıcılar her zamankinden daha fazla satın alma kontrolüne sahip. Sonuç olarak, işletmelerin tüketicilerin dikkatini çekmek ve ürünlerinin tek bir ürün olduğuna dair ikna edici bir argüman oluşturmak için daha az zamanları olur.

Bir UI tasarımcısının geldiği yer burasıdır.

UI tasarım alanı büyük ölçüde kullanıcı memnuniyetine odaklanmıştır. Etkili bir kullanıcı arayüzü tasarımı sayesinde işletmeler, marka değerini ve işletmelerin itibarını artıran tüketicilerin güvenini kazanabilir.

Hangi UI Tasarım Uygulamalarını Kullanmalısınız?

InVision
Figma
Mockflow
Balsamic
Axure
Sketch
Zeplin
Marvel
Atomic
Justinmind

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0