Sitenizin Hızını Artırmak için Kullanabileceğiniz 7 Yöntem

Yavaş bir web sitesine sahip olmak trafiğinizi ve dönüşümlerinizi öldürebilir.

Google, site hızını bir sıralama faktörü olarak kullanır ve insanların yüzde 40 kadarının yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir web sitesinden ayrılacaktır. Web sitesi hızının dönüşümler için ne kadar kritik olduğu daha da şaşırtıcıdır: bir sitenin yüklenmesinin ne kadar sürdüğü konusunda 100 milisaniyelik (veya saniyenin onda biri) bir gecikme, dönüşümlerde yüzde 7’lik bir düşüşe neden olabilir.

Sitenizin hızını artırın

Peki web sitenizin hızını nasıl artırıyorsunuz? Web sitenizi rekabette zirvede tutmak için yedi önemli site hızı optimizasyonu yöntemlerini inceleyelim!

HTTP Kepp-Alive’ı Etkinleştirin

Varsayılan olarak, kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiğinde, HTTP bağlantısı ziyaretçinin tarayıcısından gelen her istekten sonra kapanır ve bu, istek sayısına (stil sayfaları, javascripts, resimler) bağlı olarak web siteniz tamamen görüntülenmeden önce birkaç yeni bağlantının açılması gerektiği anlamına gelir. kullanıcıların tarayıcılarından. Sonuç olarak, sunucunuzun yüklenmesi gereken sayfaların süresini uzatan isteklerle aşırı yüklenir.

Web sitenizin hızını artırmak için kullanabileceğiniz basit bir kesmek, HTTP Keep-Alive’yi etkinleştirmektir.

Etkinleştirildiğinde, Keep-Alive, ziyaretçilerin tarayıcısı ile sunucunuz arasındaki bağlantının açık kalmasını sağlar. Sonuç olarak, belirli bir oturum sırasında istenen tüm dosyalar, her bir isteği sunmak için birden fazla yeni bağlantı oluşturmak zorunda kalmadan tek bir bağlantı üzerinden aktarılır.

Canlı Tutmayı etkinleştirmenin avantajları çoktur. İlk olarak, bir istemci ile sunucunuz arasındaki bağlantıyı açık tuttuğundan, dosyaları sunmak için gereken süre kısalır. İkinci olarak, isteklerin tek bir bağlantı üzerinden gönderilmesi, TCP ve SSL / TLS bağlantı isteklerinin sayısının azalması nedeniyle gidiş-dönüş süresini (RTT) azaltır.

HTTP Keep-Alive henüz sunucunuzda etkin değilse, etkinleştirmek oldukça basittir. Aşağıdaki kodu htaccess dosyanıza eklemeniz yeterlidir:

<IfModule mod_headers.c>
Header set Connection keep-alive
</IfModule>

Düzenli Veritabanı Temizlemelerini Zamanlayın

Ayrıca, veritabanınızı temizleyerek web sitenizin hızını artırabilirsiniz. Bu özellikle WordPress kullanıyorsanız önemlidir.

WordPress çok veritabanına bağımlıdır ve yorumlar, bağlantılar, geri izlemeler, yayınlar, sayfalar, form girişleri, eklenti ayarları, tema ayarları ve web sitesi ayarları dahil olmak üzere tüm önemli içeriği veritabanınızda saklar. Siteniz yaşlandıkça ve çok fazla değişiklik yaptığınızda, veritabanınız sadece önemli dosyalarla değil, önemsiz olanlarla da giderek şişirilir.

Veritabanınızı şişirebilecek önemli olmayan dosyalar arasında yazı düzeltmeleri (bazen binlerce), silinmiş yayınlar ve yorumlar, spam yorumları (bazen binlerce veya onbinlerce), pingback’ler, geri izleme ve yinelenen posta metaları bulunur. Bu dosyaların çoğu gereksiz yere veritabanınızın boyutunu artırır ve sonuç olarak veritabanınızdan bilgi almak için gereken süreyi artırır ve sitenizin yavaşlamasına neden olur.

Bunun gibi bir durumda çözüm, veritabanınızı düzenli olarak temizlemektir. Bunu tablolarınızı manuel olarak optimize ederek yapabilir veya optimizasyon için bir WordPress eklentisi yükleyerek daha otomatik bir işlem kullanabilirsiniz.

İki yaklaşımdan hangisini almayı planladığınızdan bağımsız olarak, temizlemeye devam etmeden önce veritabanınızı ve tüm sitenizi yedeklemek çok önemlidir. WordPress tamamen veritabanına bağımlıdır ve veritabanınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce veritabanınızı yedeklememeniz, sitenizi hiçbir başvuru yapmadan kaybetmenize neden olabilir (bir şey ters giderse).

Etkin Olmayan Temaları ve Eklentileri Kaldırın

Etkin olmayan temaların ve eklentilerin kaldırılması, veritabanınızı temizlerken de izlenmelidir. Eklentiler ve temalar, etkin olmadıklarında bile veritabanınızda çok yer kaplar ve bu da genellikle daha yavaş bir web sitesine neden olur.

Etkin olmayanları kaldırdığınızdan emin olmak için düzenli olarak tema ve eklenti listenizi gözden geçirerek daha hızlı bir web sitenizin olmasını sağlayabilirsiniz. Bu etkin olmayan temalar ve eklentiler kaldırıldıktan sonra, geride bıraktıkları tüm dosyaların kaldırıldığından emin olmak için bir veritabanı temizliği yaptığınızdan da emin olmalısınız.

Resimlerinizi Sıkıştırın

Site hızı optimizasyonu, etkili görüntü optimizasyonu olmadan tamamlanamaz. Aslında, görüntüler ortalama web sayfasına yüklenen verilerin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Bu önemlidir ve görüntülerinizin boyutunu önemli ölçüde azaltmanın, web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için uzun bir yol kat edeceğini gösterir.

Sitenizdeki resim kullanımını, site hızınızı olumsuz etkilemeyecek şekilde optimize etmenin birkaç yolu vardır. Resimlerinizi sıkıştırmak en etkili yollardan biridir.

Örneğin, Kinsta, görüntüyü sıkıştırarak kaliteyi fazla kaybetmeden bir görüntünün boyutunu yüzde 1,364’ten daha fazla küçültebildi. Orijinal görüntü boyutu 2.06MB iken, biraz sıkıştırılmış sürüm 590KB ve orta sıkıştırılmış sürüm (çok fazla kalite kaybı olmadan) 151KB idi.

Bu, yalnızca bir görüntüyü sıkıştırarak görüntü boyutunda büyük tasarruf ve sayfa yükleme süresinde iyileşme sağlar. Şimdi aynı senaryoyu sadece bir veya iki değil, çok daha fazla görüntü için hayal edin. Hemen hemen her görüntü düzenleme aracı, görüntülerinizi çok fazla kalite kaybı olmadan sıkıştırmanıza / yeniden boyutlandırmanıza izin verir, ancak belirli WordPress eklentilerini yükleyerek işleri bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz.

Lazy Loading Etkinleştirin

Görüntü sıkıştırmanın yanı sıra, görüntü optimizasyonu ile web sitenizin yükleme süresini iyileştirmenin başka bir yolu da tembel yüklemeyi etkinleştirmektir.

Temelde, tembel yükleme, web siteniz yüklendiğinde gereksiz görüntülerin yüklenmesini önler, böylece web sayfanızın başlangıç boyutunu önemli ölçüde azaltır. Örneğin, ortalama 150 KB boyutunda 10 resim kullanan 3.000 kelimelik bir makaleniz varsa, bu, web sitenizdeki diğer öğelerin yanı sıra resimlerden yüklenmesi gereken 1.500 KB’dir.

Bununla birlikte, tembel yüklemeyi etkinleştirerek, bir kullanıcının ekranda bir kerede yalnızca bir resim görmesi gerektiğinden, makalenizin tanıtımında resmin mevcut olup olmamasına bağlı olarak başlangıçta yalnızca bir resim yüklenir (veya hiç resim olmaz). ya da değil), diğer görüntülerin yüklenmesi sırasında kullanıcı bulunduğu yere kaydırıncaya kadar ertelenir — siteniz ilk yüklendiğinde 1,350 KB’a kadar ilk tasarrufla sonuçlanır ve çok daha hızlı bir web sitesi elde edilir.

Yönlendirmeleri En Aza İndirin

Siteniz eskidikçe, çok sayıda yönlendirmeniz olması doğaldır; bununla birlikte, yönlendirmeler kötü bir şekilde yapıldığında veya çok fazla yönlendirmeniz olduğunda sitenizi tıkamaya başlar ve sitenizin yükleme süresini olumsuz yönde etkiler. Tabii ki, yönlendirmeler olmadan neredeyse yapamıyorsanız, endişelenmeniz gereken durumlar var.

Çok fazla yönlendirme zinciri olduğunda

Yönlendirme zinciri, orijinal URL ile hedef URL arasında birden fazla yönlendirmeniz olduğunda olur. Örneğin, son olarak Sayfa 5’e yönlendiren Sayfa 1’e yönlendirir. Bunun gibi durumlarda, site hızı genellikle olumsuz etkilenir. Çözüm, kullanıcılar hedef sayfaya gelmeden önce yönlendirmelerin sayısını azaltmaktır.

Genel olarak çok fazla yönlendirme olduğunda

Bu daha küçük siteler için bir endişe olmasa da, özellikle yeniden yönlendirmeler htaccess yoluyla kurulduğunda, genellikle büyük siteler içindir. Binlerce yönlendirmeye başladığınızda, hepsini iyice gözden geçirdiğinizden ve gerekli temizliği yaptığınızdan emin olmak istersiniz.

Önbelleğe Almayı (Caching) Etkinleştirin

Ayrıca, önbelleğe almayı etkinleştirerek web sitenizin hızını önemli ölçüde artırabilirsiniz. Önbelleğe almayı etkinleştirdiğinizde, web sitesi kaynak dosyalarınız, web sitenizi ilk ziyaret ettiklerinde ziyaretçilerin bilgisayarında otomatik olarak depolanır. Tarayıcıları sunucunuza yeni bir istekte bulunmak yerine (birçok kişi aynı anda yapıyorsa sunucu yanıtını etkileyebilir ve genellikle daha yavaş bir web sitesine neden olur), sadece kaynak dosyasını bilgisayarlarından çeker ve çok daha hızlı yüklenir.

Önbelleğe alınabilecek kaynaklar arasında web sitenizin logosu, CSS dosyaları ve diğer önemli kaynaklar bulunur. Bu dosyalar saklandıktan sonra, web sitenizde bu kaynakları kullanan her sayfa artık sunucunuzdan yeni indirilmeleri gerekmediğinden çok daha hızlı yüklenecektir.

Sonuç

Yukarıdaki yöntemlerden yalnızca birini uygulamak, web sitenizin hızında önemli bir iyileşme sağlayabilir ve bu da ek trafik oluşturmak zorunda kalmadan trafik, dönüşüm ve satışlarda artışa neden olabilir.

Site hızına ek olarak, sayfanızın sıralamasını etkileyen çok sayıda başka faktör de vardır. Tüm site metriklerini ele almak için, yolda kalmanıza ve web sitenizin hızını, derecesini ve daha fazlasını artırmanıza yardımcı olacak en iyi SEO uygulamalarını bulun.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0