SEO Meta Verileri Nasıl Yazılır?

SEO çalışması yaparken içeriğinizin veya sayfalarınızın doğru meta verilerini seçmek çok önemlidir. SEO dostu başlık nasıl olmalıdır? Başlık etiketleri neden önemlidir? Başlık seçiminin arama motoru optimizasyonunda önemli bir yeri var mı? İyi bir başlık etiketi nasıl olmalıdır sorusunun cevabı için lütfen yazımızı okuyun.

Meta etiketi nedir?
Meta etiketleri, arama motorları ve web sitesi ziyaretçileri için bir web sayfası hakkında bilgi sağlayan HTML öğeleridir.

Bu öğeler, bir HTML belgesinin bölümüne etiketler olarak yerleştirilmelidir. Bu öğelerden ilki Title, Title etiketidir.

Başlık etiketi nedir?
Başlık etiketleri, arama motorlarına ve ziyaretçilere sitenizdeki herhangi bir sayfanın en kısa ve doğru yolunun ne olduğunu söylemek için kullanılır.

Bu başlık, web tarayıcınızdaki sekme de dahil olmak üzere web’in çeşitli bölümlerinde görünecektir.

Sayfanız büyük olasılıkla sayfanızı diğer web sitelerinde ve sosyal medya kanallarında paylaşırken kullanılacaktır.
Ve hepsinden önemlisi, başlık etiketiniz arama motoru sonuçlarında harika bir mavi bağlantı olarak görünecektir.

Başlık etiketi nereye eklenir?
Sitenizin HTML koduna aşağıdaki gibi başlık etiketi ekleyebilirsiniz. Yani şöyle bir şeye benziyor:

</ Head></ title>Example Title</ title></ Head>


Bununla birlikte, WordPress dahil olmak üzere çoğu içerik yönetim sisteminde (CMS), genel ayarlarda bir başlık etiketi ekleme / düzenleme kutusu vardır.
Veya Yoast gibi bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, ‘SEO başlığı’ bölümüne bir başlık etiketi ekleyebilir ve arama motoru sonuç sayfalarında nasıl görüneceğine dair bir örnek önizleyebilirsiniz.

Bir makale yazdığınızda, başlık bölümü otomatik olarak başlık etiketini oluşturur.
Başlık etiketiniz başlıktan otomatik olarak oluşturulduysa, bir eklenti (yukarıda belirtildiği gibi) veya HTML kullanarak geçersiz kılmayı denemelisiniz. Başlık (h1 etiketi olarak da bilinir), bundan faydalanabilmeniz için biraz farklı bir anahtar kelime dizesi kullanarak Google’ın sayfanızın içeriğini bilmesini sağlamak için başka bir fırsattır.

Başlık etiketleri neden önemlidir?
Başlık etiketi, bir arama sonucundaki en cesur, en belirgin unsurdur ve bu nedenle, bir araştırmacının sonucunuzu tıklayıp tıklamayacağına ilişkin karar verme sürecinin önemli bir parçasıdır.

Başlık etiketleri sıralama sinyali olarak kullanılıyor mu?
Moz’a göre, başlık etiketleri uzun zamandır sayfadaki en önemli SEO öğelerinden biri olarak kabul ediliyor. Anahtar kelime başlık etiketinin başına ne kadar yakınsa, o anahtar kelimeye göre sıralanma olasılığı o kadar yüksek olur.

SEO dostu bir başlık etiketi nasıl oluşturulur?
SEO açısından başlık etiketi, sıralamak istediğiniz tüm anahtar kelimeleri içermelidir. Yukarıda belirtildiği gibi, en önemli anahtar kelime birincisi, ardından ikinci anahtar kelime ve ardından site adınız olmalıdır.

Moz bu kullanışlı formu önerir:
Birincil Anahtar Kelime — İkincil Anahtar Kelime | Marka adı
Ancak dikkat etmeniz gereken tek şey insanların dikkatini çekmek için önce bu başlıkları yazmaktır.

Arama motorlarının belli bir oranda formatlanması için etiketin insanlar için büyük anlam ifade etmesi ve okunaklı bir cümle gibi okunması çok önemlidir.

Başlık etiketi kontrol listesi
Uzunluk: Başlık etiketleri boşluklar dahil 50-60 karakter uzunluğunda olmalıdır.
Anahtar kelime yerleştirme: Başlık etiketinizi, en önemli anahtar kelimeleriniz önde olacak ve en sonunda daha az önemli kelimeler olacak şekilde oluşturmanız gerekir.
Marka adı: Önemli anahtar kelimelerin bir parçası değilse, şirket / site adınızı başlık etiketinin sonuna yerleştirin.
Başlık etiketlerini çoğaltmayın: Her sayfa için farklı yazılmalıdır. Başlık etiketlerinizi toplu olarak çoğaltmayın; bu, arama görünürlüğünüzü olumsuz etkiler.
Alakalı hale getirin: Başlık etiketleri, sayfadaki içeriği doğru şekilde tanımlamalıdır.
Anahtar kelimeleri ‘anahtar kelimeler’ olarak etiketlemeyin: Anahtar kelime doldurma, başlık etiketleri açısından en ciddi suçtur ve bunun için cezalandırılacaksınız.
Başlığınızı (etiket h1) başlık etiketinden farklı yapın: Bu, sayfanızın anahtar kelime öbeğini değiştirmek ve farklı arama amaçları için görünme şansını artırmak için başka bir fırsattır.

Google, başlık etiketinizi geçersiz kılabilir mi?
Bazen evet. Google, başlık etiketinizi beğenmezse, meta açıklamanızdan ve sayfa içeriğinizden bilgi alarak arama motoru sonuçları için yeniden oluşturur. Muhtemelen oluşturduğunuz kadar iyi olmayacak, bu nedenle başlık etiketinizin tamamen alakalı, açıklayıcı, anahtar kelime açısından zengin, ancak okunabilir ve doğru olduğundan emin olmalısınız.


Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0