SDK Nedir? API ile SDK Arasındaki Fark Nedir?

Tamam, geliştiricilerin çok fazla kısaltma kullandığı konusunda hemfikiriz.

Ancak jargon bir yana, kavramların günden güne ve günden güne kodlamayan geliştirici olmayan bir kişi için anlaşılması zor olabilir. SDK’larla ilgili bazı soruları yanıtlayalım (yazılım geliştirme kitleri).

SDK nedir?

Bir SDK’yı Ikea mobilyası olarak düşünün. Ikea mobilyalarını kendi başına monte etme işlemi zordur, ancak bu belirsiz araçlar veya talimatlar olmadan yapmayı hayal edin. İmkansıza yakın, değil mi? Bir şey inşa etmek için parçaların kendisinden daha fazlasına ihtiyacınız var.

SDK (software development kit) veya yazılım geliştirme kiti, geliştiricilerin belirli işletim sistemleri için uygulamalar oluşturmak için kullandıkları indirilebilir bir araç setidir. Genel olarak, bir SDK bir uygulama içinde belirli bir modül oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyden oluşur ve kütüphaneler, araçlar, örnek kod, ilgili belgeler ve çoğu zaman API’ler içerebilir.

Uygulamanızda oluşturmaya çalıştığınız işlevi veya özelliğe bağlı olarak çeşitli yazılım araçları içeren farklı SDK’lar vardır. Artı, iOS ve Android SDK’lar gibi her platform / işletim sistemi için özelleştirilmiş SDK’lar vardır.

SDK vs API

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi, bir SDK genellikle bir API veya uygulama programlama arayüzü ile dokümantasyon ve kütüphaneler içerir.

Bir API, yazılımın diğer yazılımlarla iletişim kurmasını sağlar. Karşılıklı anlama için esas olarak komut setlerini farklı yazılım programlarından çeviren uygulamaların etkileşiminden sorumludurlar.

Belgeler, API’yi fiilen entegre etmek için nasıl yapılır kılavuzudur. Kütüphaneler, “arayabileceğiniz” ve kodunuza ekleyebileceğiniz örnek ve programlama dilidir.

Neden bir SDK kullanmalısınız?

Yazılım geliştirme kitleri, uygulamanıza işlevsellik eklemenize yardımcı olur. SDK’lar, uygulamanızın oldukça standart bileşenlerini daha hızlı ve daha kolay oluşturmanızı sağlar. Bir konum özelliği veya veri depolama için tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmez. SDK’lar, geliştiricilerin her kod satırını sıfırdan yazmadan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

Evet, teknik olarak bir geliştirici SDK’ları birlikte bırakmaya karar verebilir, ancak bu çok sıkıcı ve zaman alan bir kodlama süreci anlamına gelir. Bir dakikalığına Ikea’ya geri dönelim. SDK kullanmadan bir uygulama için kod yazmak, kitaplık oluşturmak için kendi ağaçlarınızı kesmek, artı aradaki her adımı kullanmak gibi olur.

Genellikle, yazılım geliştirme kitleri, oturum açma, konum servisleri, mobil ödemeler ve daha fazlası gibi basit işlevler için kullanılır. Ancak sanal ve artırılmış gerçeklik gibi, daha karmaşık uygulama özellikleri için de bazı şeyler var.

SDK örnekleri

Her işletim sistemi için popüler SDK’ları hızlı bir şekilde inceleyelim, nerede bulacağınızı ve paketleri nasıl indireceğinizi gösterelim.

iOS SDK

Facebook giriş SDK’si, kullanıcıların Facebook hesap bilgilerinizle uygulamanıza giriş yapmalarını sağlar. Kendi giriş özelliğini oluşturmak yerine, sadece Facebook’un girişini kullanabilirsin.

Kullanıcılarınıza her iki seçeneği de sunarsanız (uygulamanızla bir hesap oluşturmak veya Facebook ile giriş yapmak için), büyük olasılıkla Facebook girişini seçecektir, çünkü bilgilerin tekrar girilmesi son derece elverişli değildir. Kullanıcılardan, uygulamanıza Facebook’a erişmesi için yetki vermeleri istenir.

Bu SDK, iOS paketi için Facebook giriş bilgilerinin nasıl uygulanacağına ilişkin adım adım talimatları içerir, ayrıca geliştiriciye yardımcı olabilecek diğer dokümantasyon kaynaklarını da sağlar.

Android SDK

Geliştiriciler, bu yazılım geliştirme kiti ile uygulamalarında Google Haritalar’ın gücünü kullanabilirler.

Android için Google Haritalar SDK’sı, uygulamanıza nasıl ekleyeceğinizle ilgili tam bir eğitim sunar. Yine, kendi dünya haritanızı oluşturabilirsiniz, ancak bunu sizin için bulmak için neden Google’a bırakmıyorsunuz?

Eklemek istediğiniz harita özelliğine özgü farklı paketler var. “Geçerli Yeri Seç”, geliştiricilerin, cihazın geçerli konumunu bulabilen bir işlev oluşturmasını sağlar.

Sonuç

SDK’lar yapı taşları gibidir ve her biri farklı bir işleve sahiptir. Bu, bir uygulamada birden fazla SDK’ya sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Yazılım geliştirme kitlerini kullanarak, uygulama geliştirme sürecinizi zamanınızı azaltarak daha ucuz ve daha verimli hale getirebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0