Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Açılır?Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şahıs şirketi nasıl kurulur, şirket nasıl açılır, şirket kurmak için gerekenler yani şirket kurmak için gerekli belgeler / evraklar, şahıs şirketi kuruluşunun avantaj ve dezavantajları, şahıs şirketi kurma maliyeti ve daha fazla bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Şahıs Şirketi nedir?

Birey olarak kurabileceğiniz şirketlere Şahıs Şirketi / Şahıs Firması denir. Anonim şirketlerden veya limited şirketlerden daha küçük yapıda olan firmalara şahıs şirketi denir. Anonim şirket ve Limited şirket kurma süreçlerine göre hem daha kolay, hem de daha hızlı olarak kurulumu gerçekleştirilebilir ve vergi mükellefi olabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurma’nın avantajları nelerdir?

Anonim şirketlere ve Limited şirketlere göre resmi süreçler daha kısa , şirket kurmak için gerekli evrak sayısı daha azdır. Şahıs şirketi açmak diğer şirket tiplerine kıyasla çok daha kısa sürede faaliyete geçmenize olanak sağlar ve diğer şirket kurulumlarına göre çok daha az maliyetlidir. Birden fazla ortak olma zorunluluğu olmadığı için şahıs şirketi kurulum süreçleri daha kolaydır. Kurulan şahıs şirketinin tüm yetki ve sorumluluğu şahıs şirketini kuran kişinin sorumluluğundadır.

Şahıs şirketi avantajları;

 • Düşük mali müşavir veya muhasebeci ücretleri,
 • Kademeli vergi sistemi,
 • Defter tasdik ücretlerinin düşük olması,

Şahıs şirketi kurmanın dezavantajları;

 • Gelir yükseldikçe kademeli vergi oranı sebebiyle vergi oranı da artmaktadır.
 • Gelir oranına bağlı olarak %20 ile başlar ve %35’e kadar çıkabilir. Fakat Limited şirketlerde bu oran sabit %20’dir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şirket kurmak için ne gereklidir? Şahıs şirketi kurmak ve şahıs şirketi açmak için öncelikle bazı belgeleri toplamak ve organize etmek gerekir. Bu belgeleri kendiniz toparlayıp dilekçenizi ilgili Vergi Dairesi Müdürlüğüne kendiniz de iletebilirsiniz. Ya da bu işlemi sizin yerinize tanıdığınız bir muhasebeci ve mali müşavir aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. En kısa ve kolay yolu belirli bir ücret karşılığı bu süreçleri muhasebecinizin, mali müşavirinizin ilgili kurumlara başvuru sürecini yürütmesi ve şahıs şirketinizi açmasıdır. Eğer Limited şirket kurmak istiyorsanız, limited şirket nasıl kurulur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şahıs Firması kurmak için ne kadar ücret ödenir?

İmza sirküleri, dökümanlar ve bu süreci sizin adınıza yürütecek olan muhasebeci veya mali müşavire ödeyeceğiniz hizmet ücretleri dahil toplamda 600TL — 800TL arasında bölgeye ve muhasebeciye göre değişiklik gösterebilir. Yapacağınız sektör ve iş alanına göre ticaret odası, esnaf odası vb. odalardan birine veya birkaçına kayıt yaptırmanız da gerekebilir. Muhasebeciniz bu konuda sizleri daha doğru bilgilendirecektir.

Şahıs şirketi sahipleri e-ticaret yapabilir mi?

Şahıs şirketi sahibiyseniz e-ticaret yapabilir ve internetten ürün satabilirsiniz. İlk adımınız bir e-ticaret sitesi kurmak ve ürünlerinizi sitenizde satışa sunmak olacaktır. Şahıs şirketiniz aracılığı ile bankalara başvuruda bulunarak sanal pos alabilir ve kredi kartı ile de satış yapabilirsiniz. Aynı şekilde Iyzico, PayU, iPara gibi alternatif ödeme firmaları ile direk olarak çalışabilir ve bankalara sanal POS başvuru zahmetinden de kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
 • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
 • Karşılaştırma Listeniz

  Karşılaştır
  Tümünü Sil
  Karşılaştır
  0