Pazarlama Performansınız için Ölçmeniz Gereken 30 Metrik

Herhangi bir akıllı pazarlamacı, yaratıcılığın işin sadece yarısı olduğunu bilir. Diğer yarısı? Bu yaratıcılığın etkinliğini ölçmektir.

Pazarlama metrikleri, pazarlama hedeflerinizin sonuçlarını analiz etmenin ve yöneticilerinize sizin ve ekibinizin bir kampanyaya veya projeye gösterdiği çabaların hem şirketin zamanına hem de paraya değdiğini kanıtlamanın nihai yoludur. Ayrıca, hangi pazarlama çabalarının istediğiniz kitleye ulaştığını ve istenen sonuçları sağladığını ölçmenin anahtarıdır.

Pazarlama metrikleri nedir?

Pazarlama metrikleri, pazarlama ekiplerinin pazarlama kanallarındaki proje ve kampanyaların etkinliğini kanıtlamak için kullandıkları ölçülebilir değerlerdir. Bir ekibin kullandığı her pazarlama kanalı için sosyal medya, e-posta ve daha fazlası gibi uygun metrikler vardır.

Tüm metrikler eşit olarak oluşturulmaz; hangi pazarlama alanında çalıştığınıza bağlı olarak, bazıları özellikle pazarlama temel performans göstergeleriniz (KPI’lar) söz konusu olduğunda diğerlerinden daha fazla anlam ifade edecektir. KPI’lar pazarlama faaliyetlerinizin başarısını veya bir kuruluşun başarısını birlikte değerlendirir.

Pazarlama metrikleri tüm şekil ve boyutlarda gelebilir. Aşağıda, aşağıdakiler gibi farklı pazarlama metriklerini ele alacağız:

Pazarlama metrikleri türleri

Hemen hemen her şey şu ya da bu şekilde ölçülebilir, ancak pazarlama metrikleri geniş olması anlamına gelmez. Bunlar, yürüttüğünüz her kampanyanın temel yönlerini ölçecek şekilde tasarlanmalıdır.

Her kampanya başarı için ölçülmelidir, ancak bazen pazarlamacıları yakalayan başarının ölçülmesi meselesidir.

Bu metriklerin hepsinin (varsa) elle hesaplanması gerekmediğini bilmek biraz rahatlık getirebilir. Pazarlama otomasyonu yazılımlarının yardımıyla pazarlamacılar, bir kampanyanın segmentler ve kanallar arasındaki etkisini pazarlama panolarındaki etkisini kolayca ölçebilirler.

Web sitesi metrikleri

Web sitesi trafik metrikleri, ekibinizin izlemesi gereken en önemli metriklerden bazılarıdır. Ne kadar çok trafik alırsanız, satış yapma şansınız o kadar artar. Bu metrikleri izleyen pazarlamacılar, açılış sayfalarına, web sitesi kopyasına, blog yayınlarına ve potansiyel müşterilere, potansiyel müşterilere ve yeni ve mevcut müşterilere değer sağlayan indirilebilir öğeler gibi malzemeler oluşturabilir.

Bu projelerin başarısını ölçmek için kullanabileceğiniz bazı metriklere bir göz atın:

1. Toplam ziyaret

Bu, web sitenizin aldığı ziyaretlerin tam sayısını belgeler. Bu sayı giderek artıyor olmalı ve zaman içinde gördüğünüz tüm eğilimlere dikkat etmek önemlidir. Örneğin, aynı zamanda yeni bir kampanya yayınlarsanız sitenizin düştüğünü fark ederseniz, bir toplantıyı arama ve sorunları belirleme zamanı gelmiş olabilir.

Bu kampanyanın çevresindeki zaman dilimi ziyaretlerde aşırı bir artış gösteriyorsa, bu kampanyayı diğerlerinden farklı kılan şeyin ne olduğuna bakmak faydalı olabilir. Bu sayı aylık olarak rapor edilmelidir.

ÖRNEK: 150.000 izleyici / toplam görüntüleme / toplam sayfa ziyareti.

2. Tekil ziyaretçi sayısı

Bu sayı, web sitenizi ziyaret eden kişilerin sayısını belgeler. Sitenizi birden çok kez ziyaret eden bir kişi yalnızca bir kez sayılır.

Bu sayı, sitenizin genel farkındalığını gösterir, ancak bu sayıyı sert bir metrik olarak izlemeye dikkat edin; çerezler tarayıcıya ve cihaza özeldir, yani birisi sitenizi Safari, Chrome, Firefox ve mobil tarayıcısında ziyaret ederse her seferinde yeni bir benzersiz ziyaretçi olarak sayılır. Bu sayı aylık olarak rapor edilmelidir.

ÖRNEK: Sitede 10.000 benzersiz ziyaretçi.

3. Sayfa görüntüleme sayısı

Bu metrik, size ve ekibinize belirli bir sayfanın ne kadar popüler olduğu hakkında bir fikir verir. Belirli bir sayfadaki görüntüleme sayısı ne kadar yüksek olursa, o sayfayı başkalarıyla karşılaştırmak ve farklılıkları not etmek o kadar başarılı olur, böylece eşit derecede başarılı olacak daha fazla sayfa oluşturmaya devam edebilirsiniz. Bu sayı aylık olarak rapor edilmelidir.

ÖRNEK: 1.100 görüntüleme / sayfa gösterimi

4. Tekrar ziyaret oranı (yeni ve geri gelen ziyaretçiler)

Bu metriğe göz kulak olmak, birkaç şeye dair fikir verebilir. Örneğin, geri gelen ziyaretçi sayısını izlemek, pazarlama nitelikli potansiyel müşterilerin (MQL) ürününüze veya hizmetinize gösterdiği ilgiyi veya web sitenizin kullanılabilirliğini gösterebilir. MQL, ekibinizin pazarlama çabalarına dayanarak markanıza ilgi göstermiş kişidir. Bu nedenle, yeni ziyaretçi sayısı ekibinizin marka bilinirliğini belirlemesine yardımcı olabilir.

ÖRNEK:% 15 tutma

5. Dönüşüm oranı

Bu numarayı izlemek, sizi ve ekibinizi harekete geçirici mesaj düğmelerinizin ne kadar iyi çalıştığını bilmenizi sağlar. CTA’lar, okuyucunun harekete geçmesini isteyecek şekilde tasarlanmalıdır, bu da kimlerin pazarlamada nitelikli bir potansiyel müşteri olabileceğini belirlemenize ve bunları huniye daha fazla getirmenize yardımcı olabilir.

ÖRNEK:% 5 dönüşüm oranı.

6. Ortalama oturum süresi

Bu, alan adınızda birleştirilen tüm site ziyaretlerinin uzunluğudur. Bu metriği izlemek, bir kullanıcının sitenize ne kadar ilgi duyduğunun belirlenmesine katkıda bulunur. Bu sayı ortalama olduğu için, numaranızı eğebilecek aşırı uçlara dikkat etmek önemlidir.

ÖRNEK: 3 dakika

7. Sayfadaki süre

Kullanıcıların benzersiz bir sayfada ne kadar zaman harcadıklarını keşfetmek, ekibinizin diğer sayfaları oluştururken nasıl ilerleyeceği konusunda bilgi toplamasına yardımcı olabilir. Görüntüleyenler sayfada çok uzun süre kalmıyorsa, sayfanızdaki içeriğin kalitesini gösterebilir. Görüntüleyenler bir sayfada uzun süre kalıyorsa, bu aynı anlama gelebilir. Bir sayfada geçirilen süre ile içeriğin kalitesi arasındaki ilişkiyi anlamak, sizin ve ekibinizin gelecekte daha iyi içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir.

ÖRNEK: 5 dakika

8. Oturum başına sayfa görüntüleme sayısı

Bu metrik, ekibinize görüntüleyenlerinizi içeriğinizle ne kadar etkili şekilde tuttuğunuz konusunda bir fikir verir. İçeriğiniz, tasarımınız ve dahili bağlantınız ne kadar iyi olursa, o kadar uzun süre kalırlar. Bu haftalık olarak rapor edilmelidir.

ÖRNEK: 12 sayfa

9. Hemen çıkma oranı

Hemen çıkma oranı, web sitenize geldikleri ilk sayfayı hemen yeni bir ziyaretçi olarak terk eden kişi sayısını ifade eder. Bunun nedeni birçok şey olabilir: zayıf kullanıcı deneyimi, yavaş yükleme süresi veya yalnızca ilginç olmayan içerik. Yüksek bir hemen çıkma oranının nedenini anlamak için zaman ayırmak yorucu olabilir, ancak birden fazla parçada fark ediyorsanız, bu sorunun cevabını bulmak uzun vadede buna değer olabilir. Yüzde 26 ila 40 arasındaki bir sayfa hemen çıkma oranı mükemmel kabul edilir.

ÖRNEK:% 30 hemen çıkma oranı

10. Çıkış oranı

Bu sayı, birden çok oturumdan sonra web sitenizden çıkan ziyaretçilerin yüzdesini ölçmek için kullanılır. Bu metriği izlemek sizi ve ekibinizi hangi sayfaların yüksek çıkış oranına sahip olduğunu belirlemenize ve bunun nedenini belirlemeye ve bu sayıyı düşürmek için gerekli değişiklikleri yapmaya çalışmanıza neden olabilir.

ÖRNEK:% 10 çıkış oranı

11. İçerik yüklemeleri

Ekibinizin geçitli varlıkları oluşturmak için yatırım yaptığı zaman buna değebilir, ancak bu metriği ölçmedikçe bilemezsiniz. Görüntüleyenlerinizin bir konu hakkında daha fazla bilgi edinme konusundaki ilgilerini takip etmek, içeriğiniz okuyucuların daha fazlasını isteyebilecek kadar ilgi çekici olup olmadığını veya kitleniz farklı bir şey arıyorsa hangi tür varlıkların en etkili olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

ÖRNEK: 57 indirme

12. Müşteri yıpranması

Müşterilerin sonsuzluğa sadık kalmaları iyi olsa da, bu her zaman gerçekleşmez. Zamanla, müşteriler eninde sonunda düşecek ve bunu yapma oranını takip etmek önemlidir. Bu sayıyı bulmak için, belirli bir zaman diliminde kaybedilen müşterileri toplam müşteri sayınızla çarpın yüz çarpı olarak bölün. Bu üç ayda bir rapor edilmelidir.

ÖRNEK:% 2.5 kayıp / ciro

E-posta pazarlama metrikleri

Doğru harekete geçirici mesaj içeren harika e-posta içeriği, web sitenize yüksek miktarda trafik çekebilir. E-posta pazarlama kampanyalarınızın başarısı aşağıdaki şekillerde ölçülebilir:

13. E-posta açık oranı

Haber bülteninizi binlerce aboneye olmasa da yüzlerce kişiye gönderiyor olsanız da, açık ücretiniz bu iletiyi açmak için kaç abonenin gerçekten zaman harcadığını size bildirir. Açık oranlar, e-posta pazarlamacılarına konu satırı kopyalarının ne kadar iyi olduğu konusunda fikir verebilir. Yüksek bir açık oran yüzdesi, doğru bir şey yaptığınız anlamına gelir.

ÖRNEK:% 25 açık oran

14. E-posta hemen çıkma oranı

Hemen çıkma oranı, e-postanızı almayan e-posta adreslerinin miktarını ölçer.

Zorla geri dönme: Bu, sahte bir e-posta adresi veya sahte bir alan adı gibi kalıcı nedenlerle bir adrese teslim edilemeyen bir tür e-posta geri yüklemesidir. Nedeni ne olursa olsun, sabit bir geri dönmenin kalıcı bir başarısızlık olduğuna dikkat edin ve bu nedenle bu geri döndürme ile adresler listenizden kaldırılmalıdır.
Yumuşak geri dönme: Bu, tam gelen kutusu veya büyük dosya boyutu gibi geçici sorunlar nedeniyle bir adrese teslim edilemeyen bir tür e-posta geri yüklemesidir. Bir adres belirli bir süre boyunca tekrar tekrar geri dönüyorsa, bunları listenizden kaldırmak en iyisi olabilir.
Hemen çıkma oranlarını açık oranlara göre izlemek, e-posta pazarlamacılarına abone listelerinin kalitesi hakkında daha iyi bir fikir verecektir.

Geri dönen e-postalar için karşılaştırma ölçütü% 2’den azdır.

15. E-posta tıklama oranı

Haber bültenlerinizde, bir konuyu okumak ya da hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyucuları tıklamaya yönlendiren bağlantılar olmalıdır. Tıklama oranı ne kadar yüksek olursa, kopyanız okuyucularınız için o kadar cazip olur. CTA’larınızı renkli veya hatta bir düğme ile öne çıkarmak, web sitenize veya blogunuza daha fazla ziyaretçi getirmek için bu oranı artırmaya yardımcı olabilir.

ÖRNEK:% 2.5 TO

16. Abonelikten çıkma oranı

Çok sayıda abonelikten çıkma sert bir eleştiri gibi hissedebilir, ancak bu sayıya iyimserlikle bakmak önemlidir. Aboneliklerin iptal edilmesi her zaman kötü bir şey değildir — aboneliğinizi, içeriğinizle ilgilenmeyen kişileri ayıklar, ancak bu yalnızca ilgililere ışık tutmaya yardımcı olur.

ÖRNEK:% 0.5 abonelikten çıkma oranı

17. E-posta YG’si

Kampanyalarınız için toplam yatırım getirinizi ölçmek, e-posta pazarlamacıları için beyinsiz bir ölçüm olmalıdır. Bu, satışta kampanyanızdan elde ettiğiniz parayı, harcadığınız paraya bölerek ve ardından 100 ile çarpılarak ölçülebilir.

İPUCU: Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu okunması gereken e-posta pazarlama istatistiklerine göz atın.

18. Yeni aboneler

Bülteninizin kazandığı yeni abonelerin yüzdesini izlemek, e-posta listenizin genel büyümesini gösterebilir ve gerçekleşen önemli eğilimleri veya ani artışları gösterebilir. Bu eğilimleri fark etmek, e-posta pazarlamacılarının o günlerde yayınladıkları içerik türünü, haber bültenlerini nasıl tanıttıklarını vb. Analiz etmede sonraki adımları atmalarına yardımcı olabilir. Bu sayı günlük olarak ölçülmelidir.

ÖRNEK:% 5 abonelik oranı, haftadan haftaya

Sosyal medya metrikleri

Sosyal medya pazarlaması, fikirlerinizi, makalelerinizi, videolarınızı ve diğer içerik türlerinizi, işletmenizi destekleyen bir toplulukla paylaşma meselesidir. Aşağıda, sosyal medya pazarlama başarısını ölçmenin bazı yolları bulunmaktadır.

Bu metrikleri markanızın bulunduğu LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi platformlar için kontrol etmenin önemli olduğunu unutmayın.

19. Katılım

Etkileşim, temel olarak bir kitlenin hesabınızla ne kadar etkileşimde bulunduğuna dayanan geniş bir şemsiye terimdir. Etkileşim metriğinin ölçülme şekli takıma göre değişiklik gösterir, ancak genellikle beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar gibi hesap metriklerinin toplamıdır.

ÖRNEK: 1.000 nişan

20. Erişim

İçeriğinizi gören toplam benzersiz kişi sayısının ölçüsü. Erişim, sosyal medya stratejinizin etkinliğini bağlamsallaştırmak için sosyal medya ölçüm denklemlerinizde payda olarak kullanılmalıdır.

ÖRNEK: 30.000 potansiyel erişim

21. Gösterimler

Bu, içeriğinizin sosyal bir feed’de görünme miktarıdır. Bu sayı, görüntüleyenlerin yayınınızla tıklamasına, yorum yapmasına veya başka bir şekilde etkileşimde bulunmasına bakılmaksızın büyür. Reklamınızla kitlenizin bunaltıcı veya bunaltıcı olmasıyla ilgileniyorsanız, bu metrik izlenmelidir. Beslemelerini su basmak, markanızı olumsuz bir ışığa sokabilirken, beslemelerinde nadiren görünmek, markanızı hiç ışığa sokmayabilir.

ÖRNEK: 50.000 gösterim

22. Yeni takipçi

Bu, şirketinizin sosyal hesabının belirli bir sürede biriktirdiği yeni takipçi miktarını ölçer. Yeni pazarlama kampanyaları yayınlarken, yeni hashtag’ler kullandığınızda ve Twitter sohbetleri gibi sosyal medya etkinliklerine katıldıkça buna dikkat edin.

Herhangi bir büyüme, hatta takipçilerinde bir kayıp fark ederseniz, durumu iyileştirmek için harekete geçilmelidir.

NOT: Takipçilerinizi izlemek heyecan verici olsa da, bu metrik bazen bir özel metrik olarak da kabul edilir.

23. Takipçi büyüme oranı

Takipçilerinizin büyüme hızını ölçmek, ekibinizin bazı kampanyalarınızın ne kadar başarılı olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Bunlar, şirketinizin ne yayınladığını görmek istediklerini söyleyebilen ve söyleyenlerdir.

ÖRNEK:% 3 takipçi büyüme oranı

24. Trafik

Sosyal medya bir marka varlığı oluşturmak için mükemmeldir, ancak web sitenize trafik çekmek için de çalışıyor olmalıdır. Sosyal medya hesaplarınızdan gelen trafik miktarını ölçmek, yöneticilere rapor verirken harika bir konuşma noktası olabilir.

İLGİLİ: Daha derin dalışlarla ilgileniyor musunuz? Bu bölümde ele aldığımız sosyal medya metrikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

25. Marka bahseder

Bu sözlerin ve nerede göründüklerinin bir listesini oluşturmak markanızın maruz kaldığı pozu belirlemenize yardımcı olabilir. Rakiplerinizi ve nerede belirtildiklerini takip etmek kötü bir fikir değildir — bir kaynak onlardan bahsediyorsa, muhtemelen sizden de bahsetmeye istekli olurlar.

SEO metrikleri

Blogunuzun başarısı birden fazla şekilde ölçülebilir. Sayfa ziyaretleri ve düğme tıklamaları iyi olsa da, sayfalarınızın aynı satırdaki diğerlerine göre nasıl performans gösterdiğine bakmak, ekiplerin gelecekteki içerik pazarlama stratejilerini belirlemelerine ve mevcut içeriklerini nasıl iyileştireceklerine yardımcı olabilir. SEO ölçmenin bazı yolları aşağıdadır:

26. Anahtar kelime sıralaması

Sayfanızın sıralamaya çalıştığı anahtar kelime için nerede sıralandığını belirleme, sayfa içi SEO için optimizasyon fırsatlarına ilişkin fikir verebilir. Bu metriğin ölçülmesi, web sitenizin Google’daki etkinliğini ve önemini gösterir. Birçok kişinin aradıklarını bulmak için Google’ın birinci sayfasına gitmeyeceği iyi bilinmektedir.

ÖRNEK: Konum 9

27. Benzersiz alanlar

Başkalarından kazandığınız geri bağlantıları saymak, başkalarının içeriğinizi ne kadar değerli bulduğunu izlemenize yardımcı olur. Yüksek alan adı otoritesine sahip sayfalardan bağlantı kazanmak SEO çabalarınızı artıracak, alan adı otoritesi düşük (spam siteleri gibi) olanlar bu çabalara zarar verebilir.

ÖRNEK: 342 geri bağlantı

28. Alan adı yetkisi

Alan adınızın yetkisini izlemek, sayfanızın güvenilirliğini ölçer. Bu sayı, N / A ile 100 arasında bir ölçekte ölçülür ve sayfanıza ve bu harici bağlantıların alan adı yetkisine başvuran harici bağlantıların miktarından etkilenir. Yetkiniz ne kadar yüksek olursa, sitenize Google tarafından o kadar güvenilir olur.

İPUCU: Sayfanızın etki alanı otoritesi, SEO yazılımı kullanılarak bulunabilir.

29. Trafik kaynakları

Trafik kaynakları, kullanıcıların web sitenize veya blogunuza giden yolu nasıl bulduğunu ifade eder. İyi tasarlanmış bir web sitesi ve pazarlama stratejisi, yalnızca bir kanalın değil, trafik kaynaklarının bir karışımını içerecektir. Bu kaynaklar genellikle dört bölüme ayrılır:

Doğrudan Ziyaretçiler: Bu ziyaretçiler URL’nizi tarayıcılarına yazarak web sitenize geldi
Organik Arama: Bu ziyaretçiler, bir arama motoruna belirli bir anahtar kelime yazarak web sitenize ulaştı
Yönlendirmeler: Bu ziyaretçiler başka bir web sitesindeki bir bağlantıyı tıklayarak web sitenizi buldular
Sosyal Medya: Bu ziyaretçiler, web sitenize bir sosyal medya platformunda gördükleri bir bağlantıyı tıkladı

30. Sayfa hızı

SEO’da birisinin bu metriği ölçmek için yapabileceği birkaç şey vardır, ancak bireysel yollardan bağımsız olarak, bu öncelik listesinde yüksek olmalıdır. İnsanlar sabırsızdır ve sitenizin yavaş bir yükleme hızının şirket genelinde domino etkisi olabilir. Web sayfası boyutu, ilk bayt zamanı ve tam sayfa yükleme süresi gibi şeyleri not etmek, site hızı optimizasyonu ile başarınız için zorunludur.

ÖRNEK: 3 saniye

Ücretli reklam metrikleri

Banner reklamların, sosyal medya reklamlarının ve diğer reklamcılık çabalarının, elde ettiğiniz organik sonuçlar kadar dikkatli bir şekilde ölçülmesi gerekir. Aşağıda, harcadığınız paranın değerli olup olmadığını belirleme yollarından bazıları verilmiştir:

31. Tıklama oranı

Ücretli reklamcılıkta yer alanlar için bir TO, reklamınızın aldığı tıklama miktarının, reklamınızın aldığı görüntüleme miktarına bölümüdür. TO’lar genellikle düşüktür, ancak bu, bunu önlemeye çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez. Alternatif reklam metni, farklı tasarımlar kullanmak ve daha iyi teklifler sunmak, bu oranı artırabilecek her şeydir.

ÖRNEK:% 3 TO

32. Tıklama başına maliyet

Bir reklam kampanyası yapıyorsanız, tıklama başına maliyetin (TBM) ölçülmesi, bir kullanıcı reklamınızı her tıkladığında şirketinizin ortalama ne kadar ödediğini ölçer. Endüstrinizdeki ortalama TBM’nin ne olduğunu görmek için daha fazla araştırma yapmak, size şimdiki zamana nasıl teklif vereceğiniz ve gelecekte nasıl değişeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir verebilir.

ÖRNEK: 0,80 $

33. Olası satış başına maliyet

Bu, satış ekipleriniz için yeni potansiyel müşteriler elde etme konusunda kampanyalarınızın ne kadar düşük maliyetli olduğunu ölçer. Bu metrik, ekibinizin gelecekte kampanyalara ne kadar harcayacağını belirlemesine ve pazarlama yatırımlarından elde ettiğiniz getiriyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

ÖRNEK: 3 saniye

34. Kalifiye pazarlama fırsatları

Bir makale hakkında binlerce görüş almanız, her bir kullanıcının pazarlamada nitelikli bir potansiyel müşteri (MQL) olarak kabul edildiği anlamına gelmez. Bu sayının belirlenmesi birkaç farklı şekilde yapılabilir.

Açılış sayfalarınızda demolar için kaydolan, e-posta bülteninize abone olan, kurslarınızdan birini alan veya bir öğeyi indiren kişi sayısına bakın. Bunlar, ürün veya hizmetinizle ilgilenme olasılığı daha yüksek olan kişilerdir.

Etkinlik pazarlama metrikleri

Dijital pazarlama sizin için birkaç potansiyel müşteri çekebilirken, etkinlikler düzenlemek yeni potansiyel müşteriler çekmek, bu potansiyel müşterilerin ne kadar ilgilendiğini ve müşterilerinizin ne kadar sadık olduğunu belirlemek için başka bir yoldur. Etkinlik pazarlama çalışmalarınızın başarısını ölçmenin bazı yolları aşağıdadır.

35. Kayıtlı Kişiler

Etkinliğiniz için kayıtlı toplam kişi sayısını takip etmek şarttır. Etkinliğe katılımın toplam tescil ettiren miktarıyla karşılaştırılması son derece önemli bir istatistiktir, ancak bu öncelikle tescil ettiren sayısı toplanmadan yapılamaz. Ayrıca, sattığınız farklı bilet türlerini ve miktarlarını takip etmek, gelecekteki etkinlikler için kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

ÖRNEK: 300 tescil ettiren

36. Etkinliğe katılım

Etkinliğinize 1000’den fazla yanıt almış olsanız da, check-in yapan kişi sayısını tam olarak ölçmeniz önemlidir. Bu iki sayıyı karşılaştırmak ekibinizin alışılmadık bir fark bulmasına yardımcı olabilir: kayıt ve check-in arasında neden insanlar kayboluyor? Etkinliğiniz birden fazla gün içinde gerçekleşirse, diğer metriklere uygun şekilde kontrol edebilmeniz için bu sayıyı her bir tarihe göre ölçtüğünüzden emin olun.

ÖRNEK: 276 katılımcı

37. Sosyal medyadan bahsediliyor

Sosyal medyada izleme yapmak, kullanıcıların markanızı ne zaman doğrudan tanıtacağınızı veya tanıtacağınız benzersiz hashtag’i not etmek anlamına gelir. Bu sözleri izlemek, katılımcılarınızın ne kadar sosyal olarak aktif olduklarını ve etkinliğinizin ne kadar sosyal dostu olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak, böylece gelecek yıl için iyileştirebilirsiniz.

ÖRNEK: 456 bahseder

38. Memnuniyet anketi

Etkinliğiniz gerçekleştikten hemen sonra bir anket göndermek, ekibinize etkinlikten memnuniyetleri hakkında bilgi toplama fırsatı sunar. Etkinlik sonrası anketinizi yazarken, sayısal yanıt seçenekleri sunacağınız daha fazla sorunun, size ve ekibinize paydaşlara sunmak için daha fazla ham veri sağlayacağından daha iyi olduğunu bilin.

Anketten vazgeçme: Bir anketten insanların etkinliklerinizden elde ettikleri memnuniyeti ölçmenin yanı sıra, anketi başlatma ve asla tamamlamayanlara kıyasla anketi tamamlamak için zaman alan kişilerin miktarını da ölçmek önemlidir. Anketinizin uzunluğuna ve sorularınızın biçimine daha yakından bakmak, vazgeçme oranınız yüksekse gelecekte size yardımcı olabilir.

39. Net destekçi puanı (NPS)

Etkinliğinize katılanlara, başkalarına tavsiye etme olasılıkları hakkında fikir edinmek için bir anket gönderme. Bir net promotör skoru, 1–10 arası bir ölçeğe dayanır, burada 9–10 skorları promotör olarak kabul edilir ve 0–6 skorları detraktör olarak kabul edilir. Engelleyici yüzdesini tanıtımcıların yüzdesinden çıkarmak, etkinliğinizin katılımcılarınıza getirdiği değeri gösterir.

40. Brüt gelir

Etkinliğinizin başarısının en önemli göstergelerinden biri, etkinlikten kazandığınız para miktarıdır. Bu tutarı ilk hedeflerinizle karşılaştırmak, gelecekteki etkinlikler için hedefler belirlemenize yardımcı olur.

NOT: Brüt gelir, etkinliğin maliyetine kıyasla çok yararlı olmaz. Bu oranın kullanılması, ekiplerin üretilen kâr veya zarar miktarını ve gelecekte nasıl iyileştirileceğini anlamalarına yardımcı olur.

Metriklerin ustası olun

Yaratıcılığın ölçülmesi için sayıların pazarlamadaki önemi hakkında çok konuştuk, ancak bu yaratıcılığı sayılara uygulamak da önemlidir. Sonuçları doğru bir şekilde sunmaya çalışırken, tüm metriklerin eşit olarak ölçülmediğini ve tüm metriklerin diğerleriyle aynı ağırlığı taşımadığını anlamak önemlidir.

Şirketiniz büyüdükçe ve değiştikçe, ekibinizin yarattığı yaratıcılık, pazarlama çabalarınızın etkinliğini gösterecek ölçüm için alternatif metrikleri belirlemek için kullanılabilir.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0