.Org vs .Com: Web Siteniz İçin Hangi Alan Adı Doğru?

Web sitenizi oluşturmaya devam ederken, vermeniz gereken birçok karar var.

Birincisi bir alan adına karar vermek ve bu alan adı uzantısını belirlemek anlamına geliyor. .Org ve .com en popüler olsa da, hangisinin web siteniz için doğru olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Karar verebilmek için yazımızı okumaya devam edin. Veya tam olarak aradığınızı bulmak için ileriye atlayın.

.Org ve .com arasındaki fark nedir?

Web sitenizin URL’sinin sonundaki üç harf gerçekten önemli mi? Evet onlar yapar.

Web sitem için .org veya .com daha iyi mi?

Sahip olduğunuz web sitesinin türüne bağlıdır. .Org alan adı uzantısı kar amacı gütmeyen web siteleri için daha iyidir, .com ise hizmet veya ürün satan işletmeler için daha iyidir. Seçtiğiniz SEO değeri açısından, SEO üzerinde çok az etkisi olacaktır.

Web sitesi oluşturma söz konusu olduğunda, alan adı uzantısını dikkate almak mutlak bir zorunluluktur. Bir ürün veya hizmet satacak mısınız? Web siteniz kâr amacı gütmeyen bir işletme için mi yoksa kesinlikle bilgilendirici mi? İlerlemeden önce bu soruların cevaplarını aldığınızdan emin olun.

.Org ve .com’yu etki alanı uzantısı olarak karşılaştırma

.Org ve .com’yu web siteniz için alan adı uzantıları olarak karşılaştırırken göz önünde bulundurmanız gereken temel farklılıklar vardır.

İkinizin nasıl karşılaştırılacağı hakkında daha iyi bir fikir için, endüstrinizi daraltın, kullanılabilirliği ve güvenilirliği, mobil kullanım kolaylığını ve fiyatı dikkate alın.

.Org ne zaman kullanılır?

.Org alan adı uzantısı “kuruluş” anlamına gelir ve en çok kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için kullanılır. Ayrıca, bazen kâr amaçlı olmayan, ancak halka bir kütüphane gibi ücretsiz bilgi ve kaynaklar sağlayan web siteleri için de kullanılır.

Web siteniz aşağıdakilerden biriyse, .org alan adı uzantısını göz önünde bulundurmalısınız:

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş
Bilgi sağlayan bir halk eğitimi web sitesi
Açık kaynaklı bir yazılım web sitesi

.Org kullanmanın artıları

Alan adı uzantısı olarak .org’u seçmeye eğilimliyseniz, bunu yapmanın birçok avantajı olduğunu bilmelisiniz.

Kâr amacı gütmeyen güvenilirlik: Web sitesinin ziyaretçilerine kar elde etme niyeti olmadan hizmet ettiğini bildiren bir mesaj gönderir.
Alan adı için daha fazla seçenek: Web sitelerinin yalnızca% 5,2’si .org kullandığından, daha az ad satın alınmıştır. Bu, bir alan adında ilk seçiminizi yapabileceğiniz anlamına gelir.

.Org kullanmanın eksileri

.Org alan adı uzantısına kaydolmadan önce, eksilerini de bilmelisiniz.

Mobil kullanım kolaylığı: Bir web sitesinde arama yapmak için bir mobil cihaz kullandığınızda, birçok klavyede otomatik “.com” düğmesi bulunur. Bu, .org uzantısına sahip olmanın biraz daha az mobil uyumlu olduğu anlamına gelir.
Sınırlı endüstri kullanımı: .org yalnızca kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için kullanılması gerektiğinden, kullanımı gündelik, sosyal, bilgilendirici veya ağ kullanımı ile sınırlar.

.Com ne zaman kullanılır?

Bir .com alan adı uzantısı, kâr amaçlı bir alan adının veya bir web sitesi URL dizesinin sonunda bulunabilir. .Com terimi “ticari” anlamına gelir ve kâr amacıyla mal veya hizmet satan şirketleri temsil eden web siteleri için kullanılır.

Tüketiciler tarafından en popüler ve en güvenilir olduğu için, web sitelerinin yaklaşık% 47’si bunu kullanıyor. Ayrıca, daha fazla ziyaretçi çekmek için bir ürün veya hizmet satmayan kâr amacı gütmeyen web siteleri ve bloglar için de nadir değildir.

Web siteniz aşağıdakilerden biriyse, bir .com alan adı uzantısı düşünmelisiniz:

Bir ürün veya hizmet satan bir işletme
Eşya satan kar amacı gütmeyen kuruluş
Güvenilirlik gerektiren bloglar

.Com kullanmanın artıları

Alan adı uzantınız olarak .com seçimi söz konusu olduğunda, bazı önemli avantajlar vardır.

Güvenilirlik sağlar: .com alan adına sahip bir web sitesine sahip olmak, işletmeler arasında en tanınmış ve saygın olduğu için güvenilirlik oluşturur. Bazı müşteriler, spam ve güvenilmez göründüklerinden, .biz veya .info gibi daha az bilinen alan adları tarafından kapatılır.
Unutulmaz: .com alan adı uzantısı, insanların ilk düşündüğü uzantıdır. Bir müşteri web sitenizin adının Yıldızlı Gece Gökyüzü olduğunu duyarsa, starrynightsky.biz değil, starrynightsky.com yazacaktır.
Mobil uyumlu: Bazı mobil cihazlar .com’da yazmayı kolaylaştırır, çünkü bazılarında kendisine özel bir düğme bile bulunur.

.Com kullanmanın eksileri

Avantajları ile dezavantajları gelir ve .com seçerken dikkate alınması gereken bazı eksileri vardır.

Fiyat: .com daha popüler bir seçim olduğundan, aynı zamanda en pahalı olanıdır. Fiyatlar değişecek ve yıllık 10 dolarlık maliyet o kadar da kötü görünmese de, .tech gibi uzantılar yılda 5 doların altında geliyor.
Satış yapmanız gerekiyor: .com alan adı uzantısına sahip bir web sitesine sahip olmak, ziyaretçilerin web sitesinin bir şey sattığını bilmelerini sağlar. Bu nedenle, işle ilgili bir web sitesindeki blog gönderileri daha az saygın veya yetkili olabilir.

Alan adı nasıl kaydedilir?

Web sitenizin .org veya .com alan adı uzantısına sahip olup olmadığına karar verdikten sonra, kayıt zamanı! Alan adı kaydı sağlayıcıları için seçeneklerinizden emin değilseniz, buraya tıklayarak bu konuya özel listemize göz atın!

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0