IoT’nin Geleceği: 2021’de Takip Edilmesi Gereken Trendler

2021 yılı, giyilebilir cihazlardan kamyonlara ve akıllı çiftliklere kadar tüm endüstriler, platformlar ve cihazlarda IoT’nin yükselişine tanık olacak.

Statista’ya göre, 2021’in sonuna kadar dünya çapında 30,73 milyardan fazla IoT cihazı olacak. Nesnelerin İnterneti, nakliye ve lojistikten imalat ve akıllı şehirlere kadar her nişe doğru yol alıyor.

Bu makalede, 2021’de hüküm sürecek en umut verici eğilimleri özetliyoruz. Dolayısıyla, günümüzün iş fikri arıyorsanız, IoT’nin geleceği ve bugünü hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Takip Edilmesi Gereken IoT Trendleri

IoT iş fikirleri bulmadan önce bir sonraki yıl için önemli eğilimleri anlamak önemlidir. IoT iş fırsatlarının tam resmini görmenize yardımcı olmak için en yeni IoT trendlerini bir araya getirdik.

2020’de Hayatımızı Etkileyecek 5 temel IoT Trendi

5G, yeni nesil mobil ağ

5G ne kadar hızlı? HD kalitesinde bir filmi saniyeler içinde cihazınıza indirebilirsiniz. Bu kadar hızlı. Ancak hız, IoT’nin geliştirilmesine katkıda bulunan 5G’nin tek özelliği değil. Ayrıca, tamamen bağımsız araçları gerçeğe bir adım daha yakın hale getiren düşük gecikme süresine ve geniş kapsama alanına sahiptir.

Ayrıca, 5G’nin konuşlandırılması, daha geniş bir yelpazedeki cihazların bile uygulamalar yoluyla uzaktan kontrol edilmesini mümkün kılacaktır. Bu sadece tüketici elektroniği değil aynı zamanda iyi çalışması için hızlı bağlantı gerektiren makineler anlamına gelir.

Sağlık hizmetleri muhtemelen yeni nesil mobil ağdan en çok faydalanacak olan alandır. Bu mobil ağ ile uzaktan ameliyatlar gerçeğe dönüşebilir. Ayrıca, sağlık hizmetlerinde çalışan yöneticilerin% 73’ü 5G’nin yardımıyla müşterilerine yeni hizmetler ve ürünler sunmayı bekliyor.

Edge (Uç) hesaplama

Edge computing, bu günlerde verilerin işlenme ve dağıtım şeklini değiştiriyor. IoT cihazlarının artan büyümesi ve çok fazla bilgi işlem gücü gerektiren gerçek zamanlı hesaplamalar bu teknolojiyi ileriye taşıyor.

Uç hesaplama nedir? Basitçe söylemek gerekirse, veri ve hesaplamaları cihaza yaklaştırır. Bu teknoloji ile, kilometrelerce uzakta olabilecek merkezi bir yere güvenmeye gerek yoktur. Bu şekilde, gecikme sorunları bir uygulamanın verilerini ve performansını etkilemez. Özellikle gerçek zamanlı veriler için doğrudur.

Edge computing’in ilk hedeflerinden biri, çok uzun mesafelerde seyahat eden IoT verileri için bant genişliği maliyetlerini azaltmaktı. Tonlarca veri alan ve buluta gönderen giderek artan sayıda IoT cihazı, bu teknoloji için talep yaratan şeydir.

Örneğin, fabrika ekipmanlarını izleyen ve canlı görüntüleri bir arka plan ofisine ileten İnternet bağlantılı bir kamera çok önemli değil. Sorun, aynı anda canlı video gönderme gibi düzinelerce kamera olduğunda ortaya çıkar. Video kalitesi daha düşük olurken, bant genişliği maliyetleri oldukça yüksek olabilir.

Edge-computing yazılımı ve donanımı, verileri işleyerek ve yerel olarak saklayarak bunu halledebilir. Bir IoT sensörü, bir çalışanın tableti veya dizüstü bilgisayarı veya bir güvenlik kamerası, uç cihazlar olabilir.

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve IoT

IoT ve artırılmış gerçeklik (AR) arasındaki bağlantı gittikçe derinleşiyor. IoT fiziksel varlıklar ve dijital altyapı arasındaki boşluğu doldururken, AR dijital unsurları gerçek hayata taşıyor. Bu büyük bir simbiyoz.

Örneğin, bir atölyedeki çalışanlar bundan faydalanabilir. AR cihazları (el tipi veya kulaklıklı mikrofon seti), belirli bir ekipmanla çalışan çalışanlara hangi verilerin görüntüleneceğini belirleyebilir. Buna karşılık, IoT sensörleri bu verileri (sıcaklık, genel durum vb.) Ölçebilir ve iletebilir.

Böyle bir teknoloji kombinasyonu, uzak yerlere veya tehlikeli koşullara sahip yerlere yerleştirilen ekipmanın bakımını yönetmek için kullanılabilir.

AR ve IoT’nin sağlık hizmetlerinde büyük bir potansiyeli vardır. Örneğin, cerrahlar, gerçek zamanlı modda hayati istatistikleri ölçen cihazlarla birlikte bir vücut kısmını 3D olarak yeniden yapılandırmak için tasarlanmış bir uygulama kullanabilirler. Bütün bunlar karmaşık prosedürleri cerrahlar için daha kolay ve hastalar için daha güvenli hale getirebilir.

Global bağlantı

Dünyanın farklı köşelerinde bağlı cihazlar için sürekli artan bir talep var. Bu, hedeflerine ulaşmak için bir dizi ülkede çalışabilecekleri anlamına gelir.

Daha parlak bir İsveç şirketi, bağlı bir insülin dispenserine talep olabileceğini anladı. Glikozu ölçmek ve enjeksiyon yapmak için kan örnekleri gerekir. Yoldaki ana sorun, cihazın farklı ülkelerdeki çok çeşitli ağlarla çalışmasını sağlamaktı.

Bunu yapmayı başardılar ve bu ürünü Birleşik Arap Emirlikleri pazarında piyasaya sürdüler. İnsülin dispenserleri birçok örnekten sadece biridir. IoT’nin bir park yeri bulmadan bir arabanın motorunu uzaktan çalıştırmaya (mevcut bir teknolojidir, ancak genişletilebilir) kadar günlük yaşamımızın bir parçası olmasına izin veren küresel bağlantıya ihtiyaç vardır.

Dijital İkiz (Digital Twin) teknolojisi

Bu tür cihazların kullanımının güvenliği tehlikeye düşebiliyorsa IoT’nin geleceği o kadar parlak değil. Örneğin, şirket ofisleri uygun güvenlik önlemleri almadan IoT cihazlarını ne kadar çok benimserse, siber saldırı şansı o kadar yüksek olur. Aynı şey kullanıcıların kişisel verileri için de geçerlidir. Hassas verilerin ortaya çıkarılması, modern IoT cihazlarının sahip olduğu gerçek bir risktir.

Digital Twin temel olarak fiziksel bir cihazın kopyasıdır. Bunu fiziksel ve sanal dünyalar arasında bir köprü olarak düşünün. Tüm veriler aynı anda iletilir ve hem fiziksel hem de sanal varlıkların aynı anda var olmasına izin verir. Digital Twin, herhangi bir fiziksel etkileşim olmadan IoT cihazlarının güvenliğini sağlayabilir. İhtiyacınız olan tek şey, özel platformların yardımıyla dijital bir model oluşturmaktır.

Bu teknoloji, IoT cihazlarını dijital alanda uzaktan otomatik olarak güncelleyebilecek. Ayrıca, kullanıcılara cihazlar üzerinde tam kontrol sağlar — bir saldırıdan şüphelendiklerinde onları uzaktan kapatabilirler.

Endüstriyel IoT’nin Geleceği (IIoT)

2020’de IoT’nin tüketiciden sanayiye geçişinin başlangıcına tanık olacağız (IIoT). İşte Nesnelerin İnterneti’nden en iyi şekilde yararlanacak endüstriler: sağlık, perakende, tarım ve ev teknolojileri.

Sağlık Sektörü

IoT’deki yeniliklerin büyük bir kısmı sağlık sektörüne odaklanacak. IoT cihazları sağlık giderlerini azaltmaya ve hasta bakımını başka bir seviyeye taşımasına izin verir. Hastalıkların yeni tespit yöntemlerinin tanıtılmasına ve tedavinin daha etkili olmasına yardımcı olabilirler. Ayrıca, internete bağlı cihazlar doktorların hastalarının durumunu takip etmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, hastaneler çalışanlarının çalışmalarını ve tıbbi ekipmanların durumunu izleyebilir.

Perakende

MarketsAndMarkets raporuna göre, IoT’nin perakende sektöründeki harcamalarının bu yıl 35,64 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu alanda dikkat edilmesi gereken birkaç IoT yeniliği var.

Tarım

Dünya’nın toplam nüfusunun 2020’ye kadar 9.7 milyara ulaşması bekleniyor. O zamana kadar IoT’nin önemi maliyetleri azaltmak, zaman kazanmak ve nüfusu beslemek için kritik önem taşıyacak.

Ev teknolojileri

Ev için IoT tabanlı cihazlar da IoT iş fırsatları için büyük bir trend ve perspektif piyasasıdır. İşte en iyi bilinen akıllı ev cihazlarından bazıları: akıllı kilitler, akıllı diş fırçaları, insanlara elektronikleri kapatmasını hatırlatan sensörlü akıllı mutfaklar ve uzaktan sıcaklık kontrolü için akıllı termostatlar. Özünde, IoT cihazları sadece daha işlevsel değil, aynı zamanda daha güvenli olacak.

Sonuç

Kabul edelim: 2020, IoT yılı olacak. Yakında, IoT, endüstri düzeyinden her hane halkına kadar insanların yaşamlarının tüm yönlerini etkileyecek.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0