İnşaat Proje Yönetimi için En iyi 10 Yazılım

İnşaat projeleri çok fazla uygulamalı aktivite gerektirir. Yeni inşaat teknolojisi, inşaat endüstrisini bir süredir bozuyor, bu nedenle inşaat endüstrisinin yazılım araçlarının avantajlarından yararlanması gerektiği anlaşılıyor.

İnşaat proje yönetimi yazılımı nedir?
Proje yönetimi yazılımı, daha küçük projeler ve görevlerle bir projenin karmaşıklığını engellemek için oluşturulmuş dijital araçlardır. Bu araçlar, ekip üyeleri arasında iletişimi ve işbirliğini teşvik eder, ayrıca projenin belirlenen sürede teslim edilebilirliğini sağlar.

Projeyi tek bir iş gibi düşünüp bu büyük işin üstesinden gelmeye çalışmak yerine, genel olarak projenin küçük parçalarını tamamlamak daha kolaydır. İnşaat proje yönetimi yazılımı bunu inşaat endüstrisi için yapar.

İnşaat proje yönetimi yazılımıyla, bir inşaat projesinin tüm aşamaları (inşaat öncesi planlama, satın alma, bina ve son teslimat veya mal sahibi kullanımı) düzenlenir ve daha verimli hale getirilir. Proje yönetimi, bir projeyi baştan sona yönlendirmenizi, düzenlemenizi ve denetlemenizi sağlar. Yazılım, yolda ve bütçenin altında kalmasını sağlar. Yazılım ayrıca kullanıcıların bir inşaat projesini rayından çıkarabilecek ve önceden belirlenmiş tüm dönüm noktalarına çarpmasını önleyebilecek sorunları tahmin etmelerine yardımcı olur.

İnşaat proje yönetimi yazılımı, proje ilerlemesi, engelleyiciler ve katılımcılar hakkında 360 derece görünürlük sağlar. Etkili kaynak tahsisi ve yönetimi, inşaat proje yöneticileri için önemli bir son hedeftir ve inşaata özel proje yönetimi yazılımı onları oraya götürebilir. Bu tür bir yazılımla, proje yöneticileri belirli görevleri koordine edebilir, atayabilir ve izleyebilir ve bunların tamamlanmasını takip edebilir. Proje yönetimi yazılımının ana hedefi sorumlulukların verilmesi ve hesap verilebilirlik beklentisidir.

İnşaat yönetimi ve inşaat proje yönetimi
Bazı inşaat yönetimi çözümleri veya kapsamlı inşaat süitleri, inşaat proje yönetimi özellikleri sunar. Ancak, endüstriler arasında kullanılabilecek genel inşaat yönetimi ile projeye özgü inşaat yönetimi yazılımı arasında farklılıklar bulunmaktadır.

İki yazılım türü arasındaki en büyük fark, inşaat yönetimi yazılımının kapsamının daha kapsamlı işgücü yönetimi, finansal yönetim işlevselliği ve yasal uyumluluk desteği üzerine dokunması olmasıdır. Ek olarak, herhangi bir inşaat uzmanı inşaat yönetimi yazılımını kullanabilse de, inşaat proje yöneticileri, proje sonunda herhangi bir kaybedilmiş sonuç bulunmadığından emin olmak için kullananlardır.

İnşaat proje yönetimi yazılımının faydaları
Etkili inşaat proje yönetimi yazılımıyla, müteahhitler, mimarlar, mal sahipleri ve diğer inşaat uzmanları aşağıdaki avantajlardan yararlanabilir:

Gelecekteki projelerin planlanması, tasarımı ve tahmini üzerinde kontrol
Maliyet kontrolü
Planlama optimizasyonu
Bir projenin ömrü boyunca hesap verilebilirlik ve görünürlük
Proje dönüm noktalarının ve son tarihlerin doğru takibi ve izlenmesi
Yanlış iletişimin veya yanlış yerleştirilmiş belgelerin azaltılması
İş akışı verimliliği ve optimizasyonu
Proses standardizasyonu

İnşaat proje yönetimi yazılımının ortak özellikleri
İnşaat yazılımlarının küçük ve büyük şirketler için özellikleri farklıdır; ancak, birkaç temel ortak özellik vardır:

Doküman yönetimi
Takım İşbirliği
Kaynak tahsisi ve yönetimi
Zaman izleme
Görev yönetimi
İş süreci raporlaması

2019’daki en iyi inşaat proje yönetimi yazılımı çözümleri nelerdir?

İnşaat proje yönetim yazılımları ile ilgili daha detaylı bilgiler için Heapjet’i ziyaret edebilirsiniz.

Autodesk BIM 360

Autodesk’ten BIM 360 bir inşaat projesi optimizasyon platformudur. BIM 360, proje yaşam döngüsü boyunca insanları ve kaynakları en verimli ve etkili iş akışları için birleştirerek karar vermeye yardımcı olur. BIM 360, üçüncü taraf inşaat uygulamalarına bağlantıyı kolaylaştıran bir uygulama programlama arayüzü ile birlikte gelir.

Özellikler:

Revit tabanlı iş paylaşımı
BIM koordinasyonu
Teklif yönetimi
Kalite Yönetimi
Şantiye güvenliği yönetimi
Tasarım inceleme ve görselleştirmeyi değiştirme

Procore

Procore, müteahhit iletişimini kolaylaştırmak, iş sahalarındaki verimsizliği gidermek ve bir projeye dahil olan taraflardan mümkün olduğunca üretkenlik elde etmek için geliştirilmiş bulut tabanlı bir inşaat yönetimi yazılımıdır. Procore, verimlilik ve hesap verebilirliği artırırken, yüklenicilere doğru gerçek zamanlı veriler sağlar.

Özellikler:

İnşaat proje yönetimi
Teklif yönetimi
Şantiye güvenliği yönetimi
İnşaat muhasebesi
Şantiye takibi

BuilderTREND

BuilderTREND, ev sahiplerine ve iç mimarlara, tüm proje yönetimi sürecini optimize eden bulut tabanlı bir inşaat uygulaması sunar. BuilderTREND ile inşaat uzmanları, proje ilerleme bilgilerine her yerden kolayca erişebilir ve paylaşabilir.

Özellikler:

Teklif yönetimi ve inşaat teklif yönetimi
Proje ilerleme yönetimi
İnşaat muhasebesi
Müşteri yönetimi

Corecon

Corecon, depolanan bilgileri tekil bir veritabanına merkezleyen bulut tabanlı bir inşaat platformudur. Corecon ile müteahhitler, teklifleri ve projeleri daha iyi izleyebilir, ayrıca teklifleri, sözleşmeleri ve belgeleri yönetebilir. Corecon, işbirliğini ve iş akışını optimize etmek ve nihayetinde proje karlılığını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Özellikler:

İnşaat proje çizelgeleme ve yönetimi
Teklif yönetimi ve inşaat tahmini
İnşaat proje muhasebesi
Saha personeli yönetimi
Üçüncü taraf muhasebe programlarıyla entegrasyon

Spectrum

Spectrum by Viewpoint, bulut tabanlı bir inşaat şirketi kaynak planlama (ERP) platformudur. Spectrum ile yükleniciler, ürünün yerleşik muhasebe ve proje yönetimi işlevselliğinin yanı sıra kaynak yönetimi özelliklerinden de faydalanabilirler. Spectrum, müteahhitlere daha güçlü proje gözetimi sağlar, böylece daha verimli çalışırlar ve daha fazla kar kazanırlar.

Özellikler:

Mevcut projeler için veri analizi
Otomatik iş akışları
Işbirliği araçları
Proje kapsamına genel bakış

Oracle Primavera

Oracle Primavera, özellikle inşaat, mühendislik ve sermaye projeleri için geliştirilmiş bir proje yönetimi programıdır. Oracle Primavera ile yöneticiler, projeleri ve portföyleri öncelik sırasına koymayı, planlamayı ve yönetmeyi optimize edebilir. Oracle Primavera, rol tabanlı işlevler sağlayan ve ekip işbirliğini geliştiren bulut tabanlı bir platformdur.

Özellikler:

Kaynak tahsisi ve yönetimi
Proje planlaması
Proje performansı görselleştirme
Finansal yönetim ve HCM sistemleri ile entegrasyon

CMiC

CMiC, müteahhitlerin inşaat projeleri sunmasına yardımcı olan kapsamlı bir inşaat ERP’sidir. CMiC, proje finansmanı, personel alımı, performans-performans oranları ve projenin düzenlemelere uyup uymadığı hakkında gerçek zamanlı veriler sunar. CMiC’nin proje yönetimi modülü, yüklenicilerin her son teslim tarihine ulaşmalarına ve maliyetlere ve kaynaklara dikkat etmelerine yardımcı olur.

Özellikler:

Finansal Yönetim
Proje kontrolleri
Proje işbirliği ve proje yönetimi
Varlık Yönetimi
İnsan sermayesi yönetimi

Project DocControl

Project DocControl, taşeronlar için, taşeronlar tarafından oluşturulan bir dokümantasyon yönetim programıdır. Project DocControl ile, taşeronlar bir inşaat projesini devam ettirmek için gereken tüm belgeleri üretebilir, izleyebilir ve izleyebilir. Project DocControl, taşeronlar tarafından elektrik, mekanik ve alçıpan endüstrilerinde kullanılabilir.

Özellikler:

Bilgi talebi (RFI) oluşturma ve izleme
Proje yazışmaları oluşturma ve takip etme
Günlük etkinlik takibi ve raporlama
Taşeron sözleşme yönetimi

Oracle Prime Projects Cloud Service

Oracle Prime Projects Cloud Service, müteahhitler arasında proje teslimatını iyileştirir. Bu ürün mutlaka bir proje yönetimi aracı olmakla birlikte, öncelik ve portföy optimizasyonu arasındaki bağlantı ağını sağlar. Kullanıcılar Oracle Prime ProjectsCloud Service’in yüklenicilere üstün proje performansı sağlamalarında yardımcı olduğunu söylüyor. Oracle Prime ProjectsCloud Service, uçtan uca Aconex platformunu veya Oracle’ın diğer çözümlerinden herhangi birini kullanan kullanıcılar için faydalı olan Oracle Aconex ile kolayca tümleşir.

Özellikler:

Takvim yönetimi
Görev yönetimi
Portföy Yönetimi
Risk yönetimi

GenieBelt

GenieBelt, projeye hesap verebilirlik sağlamak için gerçek zamanlı proje yönetimi ve işbirliği sağlar. GenieBelt’in temel amacı bir inşaat projesinin tüm üyeleri arasındaki bilgi paylaşımını iyileştirmektir. GenieBelt ile ekipler, hangi sürelere ulaşmışlarsa ya da hiç tanışmadılar.

Özellikler:

Takım iletişimi ve işbirliği
Belge depolama ve yönetimi
Şantiyeden gerçek zamanlı güncellemeler
Proje ilerleme güncellemeleri ve denetim takibi
Mevcut ERP veya müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ile entegrasyon

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0