İçerik pazarlama: Takip etmeniz gereken 6 metrik

2015 yılına kadar içerik pazarlaması tam anlamıya kötüydü. İçeriği kötü yazılmış ama çok iyi manşetli yazılar vardı. 2016’da, başarının bir göstergesi olarak sosyal paylaşım üzerinde kötü bir şekilde tavsiye edilen çok uzun soluklu bir içerik vardı. Ardından, 2017’de, nihayetinde nitelikli içeriklere doğru bir kayma oldu. Artık 2019 ve içerik pazarlamacıları şekillenmeye başladığında, içeriğinizle doğru yolda olmanızı sağlayacak içerik pazarlama ölçümlerine bakmanın zamanı geldi.

Google sıralaması, okuyucuların içeriğinizi meşgul ettiğini (yani aslında okuduğunu) belirten metriklere daha fazla önem vermeye devam ettikçe, içerik pazarlama çabalarınızın gerçekte ne kadar başarılı olduğunu doğru bir şekilde izleyen 6 içerik pazarlama metrikinden geçeceğim.

1. Bounce Rate

Bounce rate, ziyaretçilerin sitenizden hemen çıkma oranı, içeriğinizin alaka düzeyini gösterir. Birisi sayfanıza girdiğinde ve gördüklerini beğenmediğinde, hemen geri dönecekleri anlamına gelir (bunlar aynı zamanda kelimenin ilk 2000 tanımı için de geçerlidir). Yüksek bir bounce rate, ziyaretçilerin sayfanıza girdiklerinde gördüklerinden hoşlanmadıkları anlamına gelir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir: içeriğiniz yanlış anahtar kelime için optimize edildi, sayfa tasarımınız veya düzeniniz kullanıcı dostu değil veya içeriğiniz hatalı yazılmış. Ancak, içeriğinizi optimize ettiyseniz ve harekete geçme hakkınız varsa, hemen çıkma oranınızın düştüğünü görürsünüz.

“İyi” bir web sitesi için ortalama hemen çıkma oranı kabaca yüzde 40 ila 50 arasında olsa da, bloglar genellikle daha yüksek hemen çıkma oranlarına sahip olur, burada yüzde 70 ila 80 arasında kabul edilir.

2. Sayfada Geçirilen Zaman

Bounce rate, insanlar siteniz ile ilgilendiğini gösterirken, sayfadaki zaman, insanların belirli bir sayfada ne kadar süre takıldığını gösterir. Örneğin, 30 saniyelik bir sayfada ortalama süresi olan 2000 kelimelik bir blog postanız varsa, insanların her şeyi okumadıklarını (hatta buna yakın) olduğunu varsayabilirsiniz.

Sayfadaki “iyi” bir zaman, içerik türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Bir blog yazısında 30 saniyenin altındaki herhangi bir şey, düşük performans olarak kabul edilir, oysa iki dakikanın üzerindeki bir şey yıldızdır.

İçeriğin kendisinin yanı sıra, yapısı ve taranabilirliği, insanların onu okumak için ne kadar zaman harcadıkları konusunda bir rol oynayacaktır.

3. Trafik

Trafik, kendi başına en önemli ölçüm değildir, ancak diğer ölçümlerin (özellikle yukarıda belirtilenler) trafik ölçüsü ile birlikte dikkate alınması gerekir.

Trafik arttıkça, katılım doğal olarak azalır. Örneğin, beş dakikalık bir sayfada bir blog yayınınız ve yüzde 50 dönüşüm oranınız varsa, içerik pazarlama jackpot’una varacağınızı düşünürsünüz. Bununla birlikte, bu rakamlar yalnızca 25 seansa dayanıyorsa, bunlar çok daha az etkileyicidir.

Katılım ölçütleri, tek tek içerik parçalarının kalitesi için bir turnusol testi gibi olsa da, zaman içindeki trafik artışı, genel içerik çalışmalarınızın toplu halde ziyaretçileri çekmek için çalıştığını gösterir. Trafik, sitenizin performansına göre belirlendiğinden, trafiğinizin zaman içinde nasıl geliştiğini görmek için kendi ölçütlerinizi ayarlamak en iyisidir.

4. Geri gelen ziyaretçiler

Geri gelen ziyaretçiler, sitenize geri gelen ziyaretçilerin sayısını gösterir. Yüzde otuz, “iyi” bir geri dönüş oranı olarak kabul edilir.

Geri dönüş yapan ziyaretçiler yalnızca marka sadakatini ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda dönüşüm için daha iyi bir potansiyel gösterir. Araştırmalar, geri dönen ziyaretçilerin para kazanma şansınızı artırarak (içerik hedeflerinizden biriyse) yeni ziyaretçilerden daha fazla dönüşüm sağlama ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

5. Sitenize yönlenen bağlantılar

Bağlantılar (inbound links), bir web sitesinin ne kadar iyi sıralanmasında büyük rol oynamaya devam ediyor. Blogunuzda bulunan bağlantıların sayısı ve kalitesi, ürettiğiniz içeriğin kalitesinin iyi bir göstergesi olacaktır. İnsanlar blog içeriğinize tekrar bağlanıyorsa, bu, okuyuculara değerli bir şey sağladığınızı gösterir.

Anahtar, iyi bir bağlantı karışımınızın olmasını sağlamaktır. Tüm geri bağlantılar eşit değildir ve yüksek etki alanı yetkisi ve doğru bağlantı metni içeren çeşitli alakalı sitelerden bağlantılara sahip olmak, geri bağlantı profilinize eklemek için en değerli olanlardır.

6. Sosyal paylaşımlar

Sosyal paylaşımların değerini önceki yazılarımızda görmemiş olsak da, ancak tamamen yararsız değiller. Trafikte olduğu gibi, sosyal paylaşımlar da başarılı bir içerik parçasının tek göstergesi olmamalıdır. Bununla birlikte, içeriğinizin ne kadar iyi sıralanmasında rol oynarlar. Google’ın sosyal paylaşımları nasıl yorumladığına dair bir tartışma olsa da, sahip olmanın hiç olmamasından daha iyi olduğu konusunda genel bir fikir birliği var.

Teoride, sosyal paylaşım aynı zamanda insanların takipçilerine tavsiye edecek kadar okuduklarından hoşlandıkları anlamına da gelir (pratikte bazen daha çok patates kızartması gibi). Sosyal paylaşımlardan ne kadar trafik geldiğini ve bu kullanıcıların sitenizde ne kadar süre kaldıklarını ve değerini gerçekten ölçmek için tavsiye trafiğine bakın.

İçerik pazarlama ölçümlerini izlemek için araçlar

Trafik ölçütleri, backlink kontrolü veya sosyal izleme olsun, içerik pazarlama çabalarınızın katılımını ve başarısını ölçmenize yardımcı olacak tonlarca araç vardır. İşte bazı örnekler:

Web Analitiği:

Google Analytics:

Google Analytics, trafiği, sayfadaki zamanı, hemen çıkma oranını ve geri dönen ziyaretçilerin izlenmesi için kullanılan klasik (ve en çok bilinen) araçtır. Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini görmek için yönlendirme trafiğini de izleyebilirsiniz.

Kissmetrics:

Kissmetrics, web trafiği, nereden geldiği ve kişilerin sitenizle nasıl etkileşime girdiğiyle ilgili ölçümleri izleyen popüler bir web analitiği çözümüdür.

Bağlantı kontrolü

Ahrefs:

Ahrefs, sitenizden ve rakiplerinizin bağlantılarını size gösterecek şekilde bağlantılarını gösterebilecek başka bir bağlantı analiz aracıdır.

Sosyal takip

Buzzsumo:

Buzzsumo, sosyal paylaşımları takip etmek ve etkileyici bulmak için bir araçtır. Ayrıca, tek bir içerik parçasının ne kadar geri bağlantısı olduğunu kontrol etmek için de kullanışlıdır.

EpicTrack:

EpicTrack, Buzzsumo’nun önde gelen rakiplerinden biridir ve yalnızca sosyal medya paylaşımlarını bulmak için değil aynı zamanda içerik sözlerini izlemek ve içerik YG’sini analiz etmek için mükemmel bir analiz aracıdır.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0