G Suite Nedir ve Ne İşe Yarar?

G Suite, işletmelerin ihtiyacı olan iş uygulamalarını bir çatı altında toplayan ve Google’ın geliştirdiği bulut altyapılı bir yazılım hizmetidir. G Suite ile işletmeler her bir çalışanı için aylık bir bedel ödeyerek tüm personelinin ihtiyacı olan uygulamaları kullanabileceği ve ortak paylaşım yapabileceği sanal bir çalışma ortamı sağlamış olur. Standart ofis uygulamalarının (Word, Excel, Powerpoint, Access) alternatiflerinin Google tarafından geliştirildiği versiyonlarına ek olarak Google ürünleri ile entegre çalışan binlerce uygulamayı kolayca kullanmanızı sağlayan mucizevi bir üründür.

Kurumsal E-posta Hizmeti

Şirket emaillerinizi standart kişisel Gmail formatında kullanmak kulağa hoş geliyor mu? G Suite ile şirketinizin kurumsal email adresini bildiğiniz ve alışık olduğunuz Gmail altyapısı üzerinden kullanabilirsiniz.

Google, bireysel kullanıcıları tarafından çok beğenilen başarılı Gmail altyapısını, kurumsal e-postalarda da kullanılabilecek biçimde geliştirmiştir. Böylece adiniz@alanadınız.com şeklinde kullanmakta olduğunuz şirket e-postanızı, kişisel deneyimlerinizden aşina olduğumuz Gmail altyapısını birlikte kullanabiliyor olacaksınız.

Ortak Kullanım

Kurumsal Gmail ile, Sheets, Docs, Presentations, Drive ve Calendar gibi uygulamaları hiç bir kurulum yapmadan, web üzerinden kullanabiliyorsunuz. Google Hangouts ile konferans konuşmaları yapabilir, ekranınızı diğer kullanıcılar ile paylaşabilir veya anlık mesajlar gönderebilirsiniz. Hazırlamaya başladığınız bir dokümana istediğiniz zaman istediğiniz cihazdan kaldığınız yerden devam edebilir ve dokümanlarınızı dilediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz.

G Suite’in sunduğu paylaşım özelliğinin sağladığı bir başka önemli avantaj da, aynı doküman üzerinde birçok kişi aynı anda çalışabilmenizdir. Bu özellik ile aynı zamanda, doküman üzerinde kimin ne yapmakta olduğunu da anlık olarak görebilirsiniz. Bir dokümanı, herhangi bir oturum açma gereksinimi duyulmadan, ilgili dokümanın bağlantısını bilen internetteki herkesin görebileceği şekilde de paylaşabilirsiniz. Bu seçenek, herhangi bir dokümanı web sitenizde veya online bir platformda kolaylıkla yayınlamanızı sağlar.

Dosya Depolama

G Suite’in sunduğu diğer bir araç olan Google Drive ile dokümanlarınızı veya çalışmalarınızı bilgisayar, telefon veya tabletinizden güvenle erişebileceğiniz tek bir yerde tutabilirsiniz. E-posta eklerine ihtiyaç duymadan, diğer kullanıcıları hızlı şekilde dosya görüntülemeye, indirmeye ve dosya üzerinde ortak çalışma yapmaya davet edebilirsiniz. Dosya güncellemeleri otomatik olarak kaydedilir ve Google Drive’da depolanır. Böylece herkes dilediği zaman ilgilendiği dosyanın en güncel sürümüne erişebilir.

Google Drive sayesinde, standart G Suite kullanıcılarının 30 GB’lık bir depolama alanı olur. G Suite Unlimited planda ise bu depolama alanı sınırsızdır. 30 GB alan size yetmediğinde, dilediğiniz zaman son derece uygun fiyatlarla ekstra alan satın alabilirsiniz.

Güvenlik

2 adımlı doğrulama ve tek oturum açma gibi güvenlik seçenekleriyle işletmenizin verilerini korur ve cihaz kaybı veya çalışan değişikliği gibi durumlar olması ihtimaline karşı verilerinizin güvenliğini sağlamak için birçok çözümü elinizin altında bulundurursunuz. E-posta iletilerini ve kayıtlı sohbetleri arşivleme ve bu verilerin ne süreyle saklanacağını belirleyebilirsiniz. Güvenlik ayarlarını, merkezi bir yönetim konsolundan kolayca yapılandırabilir ve yardım almak için telefon veya e-postayla Google destek ekibine 7/24 ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Kullanım

Her zaman internet bağlantısına sahip olamayabilirsiniz. Bağlantınız olmadığında da G Suite ürünlerinin tümünü kullanmaya devam edebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikler, cihazınız internete bağlanır bağlanmaz orjinal dokümanınız ile senkronize olacaktır. Bunun için sizin hiç bir işlem yapmanız gerekmez.

Bazen çevrimdışı olduğunuzda yaptığınız değişikliklerin, çevrimiçi olduğunuzda dokümana işlenmesini istemeyebilirsiniz. Bu durumda da çevrim dışı çalışma ayarını değiştirerek, Offline da yaptığınız değişikliklerin ilgili cihazda kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda unutulmaması gereken, yalnızca Offline çalışmanın etkinleştirildiği cihazdaki değişikliklerin ilgili cihazda kalacağı, eğer orjinal cihazdaki belgede siz başka bir cihazdan erişerek veya dokümanı paylaştığınız başka bir kişi değişiklik yaparsa, bu değişikliklerin dokümanın orjinaline geçirileceğini bilmelisiniz.

Departman Grupları

Google Gruplar sayesinde, şirket departman yapınıza ve çalışma koşullarınıza uygun gruplar tanımlayarak, iletişimi daha optimize bir hale getirebilirsiniz. Bir e-postayı bir kullanıcıya gönderebildiğiniz gibi, bir Gruba da gönderebilirsiniz. Aynı şekilde grup e-posta adresini müşterilerinizle paylaşıp, onların bu adrese e-posta göndermelerini de sağlayabilirsiniz.

G Suite’i nasıl kullanmaya başlarsınız?

G suite Google tarafından sunulan ücretli bir hizmettir. Mevcut gmail hesabınız ile giriş yapıp G Suite kaydınızı başlatabilirsiniz. G Suite kurumsal firmalar, KOBİler veya eğitim kurumları gibi toplu ekipleri içeren yapıların kullanması için tasarlanmıştır. G suite ile ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Ayrıca G Suite’i 14 günlük deneme sürümü sayesinde ödeme yapmadan kullanmaya başlayabilirsiniz. G Suite’in Basic, Business ve Enterprise olmak üzere 3 paketi mevcuttur.

G Suite Basic ve Business planlarını %20 indirim ile kullanmaya başlamak isterseniz Heapjet’e özel indirim kodlarını aşağıda bulabilirsiniz:

G Suite Basic Plan %20 İndirim Kodu: N6VX99WUG9VLNQH

G Suite Business Plan %20 İndirim Kodu: FCAWLK7AEEDUW6D

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0