Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir? Detaylı Açıklama ve Örnekler!

Facebook’ta reklam vermeyi mi düşünüyorsunuz? O zaman doğru sayfaya geldiniz.

2004 yılında kuruluşundan bu yana Facebook, bir sosyal medya devi olduğunu kanıtladı. Siteyi aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantı kurmak veya bir işletme sahibi olarak kullanmak için kullanırken, platform aynı zamanda şirketler ve girişimciler için Facebook’u pazarlamak ve ürün veya hizmetlerinin reklamını yapmak için en iyi yerlerden biri haline geldi.
Peki Facebook reklamları tam olarak nedir ve Facebook reklamlarını nasıl oluşturursunuz? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Facebook Reklamları Nedir?
Facebook Ads, Facebook’taki haber kaynağında, kenar çubuğunda veya Messenger’da hedeflediğiniz hedef kitleye reklamlarınızı göstermeye hizmet eden Facebook’un dijital reklam platformudur. Facebook Reklamları, işletmenizi, ürününüzü veya hizmetinizi tanıtmanın en etkili yollarından biridir. Facebook Reklamları, çeşitli şekil ve boyutlara izin verir ve her reklam öğesi türü, farklı bir hedef için özel olarak oluşturulabilir.

Facebook’ta reklamlar nasıl yayınlanır?
Bir reklamın nasıl oluşturulacağını girmeden önce, kullanabileceğiniz farklı Facebook reklam türlerini göz önünde bulundurun.

Facebook Reklam Türleri
İşletme sahipleri, aralarından seçim yapabilecekleri dokuz farklı reklam biçimiyle reklamlarını istedikleri gibi düzenleyebilir. Birkaç farklı format denemek, birinin diğerinden daha iyi performans gösterip göstermediğini belirlemenize yardımcı olabilir (kitlenizle daha etkin bir şekilde katılmanıza yardımcı olur).
Hepsi harika, ancak bir reklam kampanyası oluşturma konusunda gerçekten nasıl bir yol izliyorsunuz?

Facebook Reklam Yöneticisi ile Yayınlama
Başlamak için yapmanız gereken ilk şey bir Facebook işletme sayfası oluşturmaktır. Facebook’taki tüm reklam kampanyaları, burada bulabileceğiniz Facebook Reklam Yöneticisi aracını kullanır: facebook.com/ads. İşletmenizin sayfasındaki CTA’lardan herhangi birine tıklayarak da bir reklam oluşturabilirsiniz.

Reklam yöneticisine girdikten sonra ürününüze, şirketinize veya hizmetinize en uygun hedefi seçeceksiniz. Facebook, neyi başarmak istediğinize bağlı olarak 11 farklı pazarlama hedefi sunar. Kampanyanızın ihtiyaçlarına en uygun hedefi seçmek çok önemlidir.

Hangi kampanya hedefi seçilmeli?
Dokuz farklı kampanya hedefi arasından seçim yapmak çok zor ama doğru olanı seçmek önemlidir ve Facebook reklam başarınızı belirleyecektir.
Marka bilinirliği: Markanızı daha geniş kitlelere tanıtın.
Erişim: Reklamınızı maksimum sayıda kişiye gösterin.
Trafik: Facebook’ta belirli bir web sayfasına daha fazla kişi gönderin.
Katılım: Gönderinizi veya sayfanızı daha fazla kişinin görmesini ve ilgilenmesini sağlayın. Katılım, yorumları, paylaşımları, beğenileri, yanıt yanıtlarını ve istek isteklerini içerebilir.
Uygulama yüklemeleri: Kişileri uygulamanızı indirebileceğiniz uygulama mağazasına gönderin.
Video görüntülemeleri: Markanız hakkında farkındalığı artırmak için kamera arkası görüntüleri, ürün tanıtımlarını veya müşteri hikayelerini gösteren videoları tanıtın.
Müşteri adayı oluşturma: İşletmenizle ilgilenen kişilerden müşteri adayı bilgileri toplayın.
Mesajlar: Satın alma işlemlerini tamamlamak, soruları yanıtlamak veya destek sağlamak için Messenger veya WhatsApp’ta işletmenizle sohbet etmek için daha fazla kişiye ulaşın.
Dönüşümler: İnsanların web sitenizde, uygulamanızda veya Messenger’da ödeme bilgileri ekleme veya satın alma gibi değerli işlemler yapmasını sağlayın. Dönüşümleri izlemek ve ölçmek için Facebook pikselini veya uygulama etkinliklerini kullanın.
Katalog satışları: Kataloğunuzdaki ürünleri hedef kitlenize göre otomatik olarak gösteren reklamlar oluşturun.
Mağaza trafiği: Yakındaki kişilere reklam göstererek fiziksel mağazalarınızı ziyaret edin.
Sonraki adımlardaki seçeneklerden bazılarının seçtiğiniz hedefe göre değişeceğini unutmayın. Bu örnekte, marka bilinirliği hedefiyle harika bir reklamın nasıl oluşturulacağı konusunda size adım adım rehberlik edeceğiz.

Facebook Reklamlarınızı nasıl kurarsınız?
İş hedeflerinize dayalı bir kampanya hedefi seçtiğinizde, kampanyanıza bir ad vermeniz gerekir. Ayrıca bir A / B bölme testi ve bütçe optimizasyonu da kurabilirsiniz, ancak şimdilik bunları uzak tutacağız.

Bir reklam hesabı oluşturmadıysanız, şimdi yapmanız gerekir. Reklam Hesabı Ayarla’yı tıklayın ve ülkenizi, para biriminizi ve saat diliminizi girin. Devam düğmesini tıklayın. Sayfanın üst kısmındaki Ad Kümesi Adı kutusuna Facebook Reklam kampanyanızı yazın.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın
Hedef kitlenizi hedefleme zamanı! Çekirdek hedef kitlenizi bulmak önemlidir ve Facebook, reklam kampanyanızın başarısını belirleyecektir. Hedef kitlenizi konumlarına, yaşlarına, cinsiyetlerine, dillerine, ilgi alanlarına, davranışlarına ve bağlantılarına göre özelleştirebilirsiniz. Geçmişte etkileşimde bulunan müşterileri yeniden hedeflemek için özel hedef kitleleri kullanarak müşterilerinizi daha da özelleştirebilirsiniz.

Daima ekranın sağ tarafında bulunan Hedef Kitle göstergesine bakın. Bu, bilgilerinizi girerken hedef kitlenizin potansiyel boyutunu gösterir.

Bağlantılar özelliğini kullanmayı unutmayın. Ürününüz/hizmetinizle ilgili diğer sayfalara, etkinliklere veya uygulamalara zaten bağlı olan belirli kişileri dahil edebilir veya hariç tutabilirsiniz.

Facebook Reklamlarınız için Yerleşim Seçin
Reklamlarınızın görünmesini istediğiniz yeri seçmek için kaydırmaya devam edin. Facebook reklamlarında yeniyseniz, Otomatik Yerleşimleri seçmek en iyi seçeneğinizdir. Bütçenizi maksimize edecek ve daha fazla kişiye ulaşacaksınız. Facebook’un dağıtım sistemi, reklamınız için belirlenen bütçeyi, en iyi performanslarını gösterebilecekleri yerlere göre birden fazla yere tahsis eder.
Facebook Ad Manager’ı daha iyi anladıktan sonra, reklamlarınızı belirli yerlere yerleştirmeye karar verebilirsiniz. İşte seçenekleriniz:
Cihaz Türleri: Mobil, masaüstü veya her ikisi.
Platform: Facebook, Instagram, Audience Network ve Messenger (her platformda nerede görüneceğini seçme yeteneği ile).
Mobil Cihazlar ve İşletim Sistemleri: Android, iOS veya her ikisi.

Bütçe ve Zaman Çizelgesini Tanımlayın
Artık hedef kitlenizi belirlediğinize göre, reklam kampanyanıza ne kadar para harcayacağınıza karar verme zamanı. Kampanyanızı şimdi veya gelecekte başlatmak istiyorsanız, günlük veya toplam bütçe seçme ve belirli başlangıç ve bitiş tarihleri belirleme seçeneğiniz vardır.

Ayrıca gelişmiş seçeneklerle reklamlarınızı daha detaylı görüntüleyebilirsiniz. Teklifinizi yüksek tutsanız bile, açık artırmada reklamlarınızı yerleştirmek için mümkün olan en düşük tutarı ödeyeceğinizi unutmayın (açık artırmaya daha sonra gireceğiz).

Bütçenize karar verdikten sonra Devam’ı tıklayın.

Reklamınızı Yayınlayın
Burası eğlendiriyor. İlk olarak, reklam biçiminizi seçin (atlıkarınca veya tek resim veya video). Bu seçeneklerin her biri aşağıdaki Medya sekmesini değiştirir. Bu örnekte, tek görüntü veya video seçeneğini seçeceğiz.

Not: Mevcut reklam biçimleri, daha önce seçmiş olduğunuz kampanya hedefine göre değişiklik gösterecektir.
Formatınız seçildikten sonra bir fotoğraf veya video yüklersiniz. Temiz, profesyonel görünümlü bir içeriğe sahip olmak, reklamınızın ne kadar dikkat çekici olduğu (ve kampanyanın ne kadar başarılı olduğu) açısından çok önemlidir! Facebook, hiçbir ek ücret ödemeden benzersiz resimlerle altı reklam oluşturmanıza olanak tanır. Genel olarak, resim ve video özellikleri sağda listelenir, ancak hızlı başvuru için:
Ekran özellikleri:
Önerilen resim boyutu: 1080 x 1080 piksel
En boy oranı: 1: 1
Dosya türü: .jpg veya .png
Video Özellikleri:
Biçim: .MOV veya .MP4 .gif dosyaları
Çözünürlük: 600 piksel minimum genişlik
Dosya boyutu: maksimum 4GB
En boy oranı: dikey (4: 5)
Önerilen Facebook uzunluğu: 15-60 saniye
Facebook Kapsamlı bir reklam boyutları listesi için bu Hootsuite kopya sayfasını inceleyin.
Reklam biçiminizi seçtikten, gerekli fotoğrafları ve videoları yükledikten ve tamamen devam etmek için metni girdikten sonra yaratıcı süreç tamamlanır. Şimdi arkanıza yaslanın ve Facebook Reklamları kampanyasının açılışını izleyin. Peki ya paranızın tam olarak nereye gittiğini ve nasıl kullanıldığını bilmek istiyorsanız?

Facebook Reklamlarının maliyeti nedir?
Kısa cevap: birçok farklı şeye bağlıdır (biliyorum, daha önce duyduğunuz bir cevap). Harcamak istediğinizden çok daha fazlasına mal olmayacağınızı unutmayın. Herşey sana bağlı. Kişisel reklam kampanyanıza ekleyebileceğiniz ayrıntı miktarı (kitlenizi veya teklif planınızı özelleştirmek gibi) sınırsızdır. Her kampanyanın farklı olacağı ve farklı sonuçlar vereceği bir sır değil. Tabii ki ne kadar harcadığınızı bilirsiniz çünkü miktarı siz belirlersiniz ama nasıl harcandığına dair bir içgörüye sahip olmak, parayı körü körüne bombalamadığınız için size huzur verir.
reklam açık artırması
Bilmeniz gereken ilk şey, Facebook’un aslında bir açık artırma gibi çalıştığıdır. Bu nedenle Facebook Reklamlarının ne kadara mal olacağı konusunda kesin bir cevap alınmayacaktır. Bir reklam aracılığıyla işletmenizi tanıtmak için Facebook’a ödeme yaptığınızda, Ad Manager’ı kullanan diğer tüm işletmeler için bir teklif girersiniz. Çok fazla rekabetle Facebook, yalnızca çok fazla reklam verebilir ve bir kullanıcının gördüğü reklam sayısını sınırlayabilir.

Diğer faktörler
Facebook Reklamlarınızın maliyetini etkileyebilecek tek şey binlerce işletmeye teklif vermek değildir. Diğer bazı faktörler haftanın günü, kampanyanızı yürütmek için seçtiğiniz saatler ve hatta yılın zamanıdır. Reklam rekabeti şiddetli olduğunda, maliyetler artacaktır. Kitleniz ve reklam yerleşimleriniz gibi önceden tanımlanmış şeyler de ağırlıklıdır. Farklı yerleşimlerin değişen maliyetleri olacaktır. Diğer reklamverenler aynı kitlesel demografiye ulaşmaya çalışıyorsa maliyetler artar. Sonuç olarak, haber kaynağı alanı sınırsız değildir!
Aldığınız etkileşim türleri ile hesaplanan bir alaka düzeyi puanı da vardır. Bu, tıklamaları, sayfa ziyaretlerini ve uygulama yüklemelerini içerebilir. Puanınız, Facebook’un sizden ne kadar ücret alacağını etkileyebilir.

Tahmini İşlem Oranları
Kısacası, Tahmini Eylem Oranı, hedef kitlenizdeki birinin reklamınızla etkileşime girme olasılığını tahmin eden Facebook’tur. Örneğin, şarap abonelik hizmetiniz için bir reklam yayınlıyorsanız, Facebook muhtemelen reklamınızı kayıt olacağını düşündüğünüz kişilere gösterecektir. Bu, bir kişinin Facebook’ta gerçekleştirdiği önceki eylemlere (aylık yemek aboneliği hizmetine kayıtlıysa) ve reklamlarınızın ne kadar iyi yayınlandığına (müşteriye dönüştürmeyi başardığınız kişi sayısı) göre belirlenir.
Son olarak, Facebook’ta harcadığınız paranın ürün veya hizmetinizi tanıtmak için nasıl kullanılacağını tahmin etmek zor. AdEspresso 300 milyon doları aşan reklam harcamalarını detaylı bir şekilde analiz etti. Hızlı başvuru için temel bilgiler:
Ortalama Tıklama Başına Maliyet (CPC) dünya çapında yaklaşık 0,35 ABD Doları ve

ABD’de 0,28 ABD Dolarıdır.
ABD’de ortalama ortalama fiyat 0,23 ABD dolarıdır.
ABD’de uygulama yükleme başına ortalama maliyet 2,74 ABD Dolarıdır.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0