Etkili Bir Sosyal Medya Raporu Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya, işinizi veya markanızı duyurmak ve büyütmek için çok önemlidir.

Bunu zaten biliyoruz. Bunun da ötesinde, sosyal medyanın trafik çektiğini ve dönüşümleri artırdığını da biliyoruz. Peki sosyal medyada kullandığın taktiklerden hangisinin işe yaradığını nereden biliyorsun?

Sosyal medya ekibiniz başarıya giden yolda kestirme yol olmadığını söyleyebilir. Dijital pazarlamada bu gerçekten doğru olsa da sosyal medya pazarlama kampanyalarınızın ne kadar etkili olduğunu nasıl ölçüyorsunuz ve bunu bir sürü veriyi yakmadan nasıl yapıyorsunuz?

Yakın tarihli bir raporda, Google’a göre pazarlamacıların %50’si veri yorgunluğu yaşıyor . Bir sosyal medya raporunun devreye girdiği yer burasıdır.

İyi bir sosyal medya raporu, kampanyanızı yönetmenize, müşterilerinize değerinizi kanıtlamanıza ve takipçilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Bu raporların ne olduğunu ve günümüzün hiper bağlantılı iş ekosistemindeki alaka düzeyini tanımlayarak başlayalım.

Sosyal medya raporu nedir?

Bir sosyal medya raporu, hangi faaliyetlerin işe yarayıp hangilerinin çalışmadığını belirlemek için çeşitli sosyal ağlardan veri ve istatistik toplar.

Rapor, daha iyi iş kararları vermenize yardımcı olmak için verileri basit, anlaşılması kolay metriklere dönüştürür. Ayrıca, kuruluşunuzdaki sosyal medya faaliyetlerinizi yönetmekten sorumlu kişiler için bir rehber ve referans işlevi görebilir.

Etkili bir rapor şöyle olmalıdır:

 • Etkileşimi artıracak kadar çekici : Sosyal medya raporunuzu kapsamlı bir şekilde yapılandırdığınızda, mevcut sosyal medya performansınıza kuş bakışı bir bakış ve daha fazla takipçi çekmek için varlığınızı büyütme fırsatı verecektir.
 • Çeşitli formatlarda paylaşılabilir : Zamanın önemi göz ardı edilemez. Sosyal medya raporunuzu incelemesi için patronunuza veya bir müşterinize gönderiyorsanız, yalnızca birkaç tıklama gerekir. Çeşitli biçimlerde paylaşabiliyorsanız, bu daha da iyidir (ör. PDF, e-posta, URL).
 • Müşteri dostu ve anlaşılması kolay : Sosyal medya raporunuz sezgisel ve anlaşılması kolay olmalıdır. Okuyucu bunu anlamak için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmamalıdır. Bir raporu genellikle bakmayı bile sıkıcı hale getiren sonsuz satır ve sütunları gevşetin. Bunun yerine görselleri ve çizelgeleri ekleyin.

Başka bir deyişle, bir sosyal medya raporu, sosyal medya hedeflerinizi, stratejinizi ve başarılarınızı ölçmenin ve sergilemenin kapsamlı bir yoludur. Ayrıca, herhangi bir başarısızlığı belirlemenize, hedeflerinize ulaşmak için yeni stratejiler geliştirmenize ve daha fazlasına yardımcı olacaktır.

Sosyal medya raporlaması neden önemlidir?

Müşteri dostu bir pazarlamacısınız. Anladık. Her ay uzmanlaşması gereken yeni bir platform var ve tüm meslektaşlarınız hangi kanalın en nitelikli trafiği çekeceği konusunda akıllıca stratejiler kuruyor.

Sosyal medya raporlaması, tüm bu platformlardan zengin bir veri sağlayabilir. Yeni potansiyel müşteriler çekmenizi, uzun süreli müşteri ilişkileri geliştirmenizi ve marka bilinirliğinizi artıracak içerikler oluşturmanızı kolaylaştıracaktır. Biraz daha derinlemesine gidelim.

Kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur

Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onlara ulaşmak o kadar kolay olur. Sosyal verilerinizi analiz etmek, hedef kitlenizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, takipçilerinizin ne zaman çevrimiçi olduklarını veya en aktif oldukları zamanları öğrenebilirsiniz. Geçmiş gönderilerinize bakmak, içerik oluşturduğunuz saat ve günün hedef kitleniz için de iyi çalışıp çalışmadığını görmenize yardımcı olabilir.

Ancak daha uygun bir yöntem sosyal medya analizlerini kullanmaktır . Bazı sosyal medya kanallarında, bunu hızlı bir şekilde yapmanızı sağlayan yerleşik analizler bulunur. Facebook için, analizlerinizde ‘Gönderiler’ bölümüne gidebilirsiniz.

Ekranınızın üst kısmında iki grafik bulacaksınız. Daha fazla kişiye ulaşabilmeniz için içeriğinizi yayınlamak için en iyi günleri ve saatleri bulmak için bu verileri kullanın.

Hangi sosyal medya ağlarının sizin için en iyi sonucu verdiğini gösterir.

Tüm sosyal medya ağları size aynı sonuçları vermez. Ve Facebook ve Twitter gibi ağların yalnızca milyarlarca kullanıcısı olduğu için size maksimum etkileşim sağlayacağı sonucuna varmak kesinlikle iyi bir fikir değil.

Bundan daha basit olamaz. Bir sosyal medya pazarlamacısı olarak, etkileşiminizi, trafiğinizi ve satışlarınızı ölçmek için farklı sosyal ağlar, farklı içerik pazarlama kampanyaları ve farklı analizler kullanarak oynamanız ve denemeniz gerekecek.

Sosyal medya raporları, sonuçlarınızı yönlendiren platformlar hakkında net bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Buna göre, bu platformlarda pazarlamaya daha fazla çaba sarf etmek için stratejinizi değiştirmeyi seçebilirsiniz.

Hedeflenen içerik oluşturmaya yardımcı olur

Sosyal medya hesaplarınıza erişebileceğiniz birden fazla platform vardır. Seçim sizin olsa da, size en yaratıcı özgürlüğü sağlayacak bir platforma gitmeniz önerilir.

Otomatik raporlama araçlarını kullanarak, hedef kitlenizde hangi konuların yankı bulduğunu, ideal gönderi uzunluğunu ve hedef kitlenizin günün hangi saatinde en aktif olduğunu anlayabilirsiniz. Buna göre, sosyal medya stratejinizi değiştirebilir ve etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.

Rakiplerinizi daha iyi anlamanızı sağlar

Sosyal medya planınızı daha etkili hale getirmek için rakiplerinizin sosyal medya hesaplarına giderek içeriklerini analiz etmeniz en doğrusu olacaktır. Aynı tüketici türü için mi rekabet ediyorlar? Aynı kitle demografisi mi? Aynı saat dilimleri?

Açık fikirli olun ve bu verileri değerlendirmeye çalışın. Bu, içerik fikirleri almanıza yardımcı olur. Ayrıca, rakipleriniz için hangi trendlerin iyi çalıştığına yakından dikkat edin ve bunları inceleyin. Ardından, stratejilerinizi bu taktikler etrafında da oluşturabilirsiniz.

Daha iyi bir strateji oluşturmaya yardımcı olur

Başarıyı garanti eden mükemmel bir formül yoktur. Hataları belirlemeli ve daha etkili hale getirmek için pazarlama stratejinizi değiştirmelisiniz. Analitik sayesinde, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını sorunsuz bir şekilde anlayabilirsiniz.

Stratejinizi geliştirmek için sosyal dinlemeden de yararlanabilirsiniz.

Sosyal dinleme , kitlenizin sosyal medyada markanız hakkında ne söylediğini anlamanıza yardımcı olur. Bu, her şey boyunca her şeyin üstünde kalmanızı sağlar. Buna göre, herhangi bir PR krizini durdurmak için katılım stratejinizi değiştirebilirsiniz.

Kaynak

Sosyal medya raporu nasıl oluşturulur?

Günümüzün dijital pazarlama trendleri aşırı rekabetçi. Tüketici talebi gözümüzün önünde değişiyor. Bu nedenle, anlayışlı bir sosyal medya raporunun nasıl oluşturulacağını bilmek çok önemlidir.

İşletmeniz ister küresel bir marka isterse küçük bir perakende mağazası olsun, her şirketin sosyal medya stratejilerinin nasıl sonuç verdiğini anlaması gerekir. Bir sosyal medya raporu oluşturmak, yalnızca hangi gönderilerin en iyi performansı gösterdiğini bulmakla ilgili değildir. Aynı zamanda verileri eyleme geçirilebilir öğelere dönüştürmekle de ilgilidir. Aşağıdaki bilgiler, en iyi sosyal medya raporunu oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

1. Hedef kitlenizi (alıcı) belirleyin

Raporunuzun alıcısının kim olduğunu bilmek, dahil edilecek en alakalı KPI’ları seçmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, bir ajans için çalışıyorsanız, müşterileriniz neredeyse kesinlikle sosyal medyadan ne kadar gelir elde ettiğinizi bilmek isteyecektir.

Öte yandan, kurum içi bir sosyal medya yöneticisiyseniz, kime bildirmeniz gerektiğine bağlı olarak daha derine inebilirsiniz.

 • Satış şefinin sosyal medyadan kaç tane potansiyel müşteri geldiğini bilmesi gerekli mi?
 • Topluluk yönetimi ekibi, planlarının ne kadar etkili olduğunu bilmekle ilgileniyor mu?
 • Pazarlama direktörünü video içeriği oluşturmaya yatırım yapmaya ikna etmek istiyor musunuz?

Farklı ekiplerin farklı gereksinimleri vardır. Bir CEO her zaman raporları gözden geçirecek zamana sahip olmayabilir. Bu nedenle, raporunuzu kısa ve basit tutmalısınız.

Raporlama kategorileri

Dahil edebileceğiniz üç standart raporlama kategorisi vardır:

 • Düzenli raporlama: Sosyal ilerlemenizi göstermek için takipçilerdeki artış, olumlu duyarlılık ve SOV gibi temel göstergeleri kullanın. Raporlamanızı markanıza özel tutabilir veya kıyaslama amacıyla rakiplerinizin verilerini dahil edebilirsiniz.
 • Tek seferlik raporlama: Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemek için tek seferlik bir kampanyanın etkisini analiz edin. Örneğin, medyada yer alma, kazanılan medya ve sosyal medya sizin için marka bilinirliğini nasıl sağladı?
 • Araştırma raporlaması: Belirli bir konu veya eğilim hakkında daha fazla veri bulmak için sosyal dinlemeyi kullanın.

Sosyal medya rapor formatı

Artık ne yakalayacağınızı bildiğinize göre, markanız ve alıcınız için en iyi olacak rapor formatını belirleme zamanı. Aylık sosyal medya raporunuzu nasıl oluşturabileceğinize dair bazı öneriler:

 • Excel elektronik tablosu: Elektronik tablo, bir adım geri atmanın ve tüm sosyal medya stratejinizin anlık görüntüsünü bir kerede görüntülemenin kolay bir yoludur. Tek tek kanalların performansının yanı sıra kanallar arası hedeflerin, katılımın ve dönüşümlerin değerlendirilmesi yararlı olabilir. Farklı sayfaları çevirmeniz veya birden çok sunu açmanız gerekmez.
 • PDF: Excel kurum içi ekipler için mükemmel bir şekilde çalışırken, sosyal medya raporunuzu müşterilerinizle paylaşmak için en ideal olan PDF biçimidir. Ayrıca, daha sonra başvurmak üzere basılı bir kopyanız olması için yazdırabilirsiniz.
 • Google Slaytlar: Bir analiz raporunun okunmasını kolaylaştırmanın harika bir yolu, son çıktınız olarak bir slayt gösterisi kullanmaktır. Sunuma hazır slayt gösterileri, önemli istatistikleri müşteriler ve ekip üyeleriyle paylaşmanızı kolaylaştırır. Ayrıca daha görsel ve profesyonel görünüyorlar.

Artık işletmeniz için anlamlı olan rapor türüne hakim olduğunuza göre, raporlarınızı tam olarak nasıl takip edebileceğinizi düşünmenin zamanı geldi.

Önemli öğrenmeler ve aylık çıkarımlar

Sosyal medya hedefleriniz karşılanıyor mu? Orijinal planlarınıza göre kampanya takibi nasıl? Bu ay ne işe yaradı ve yaramadı? Elinizde gerçek bir sosyal medya raporu olduğunda, hedeflerinizi nasıl gerçekçi tutacağınızı bileceksiniz ve ayrıca sınırlarınızı zorlamak için birkaç zorlu hedef belirleyebileceksiniz.

2. Raporlama zaman çerçevenizi belirleyin

Verilerinizi doğru zamanda çektiğinizden emin olun. Bu sağduyu gibi görünebilir, ancak çoğu zaman bu bir gözden kaçmadır. Birçok pazarlamacı, veri toplama ve raporlama için en uygun zamanın ne olduğunu anlamıyor.

Tüm sosyal ağlar, belirli dönem aralıklarına göre veri çekmenize izin verir: haftalık, üç aylık, aylık veya yıllık. En yaygın rapor türü haftalık ve günlük rapordur. Zaman açısından mantıklı olsa da, size güvenilir sonuçlar vermek için uzun bir süre boyunca yeterli veriyi çekebildiğinizden emin olmanız gerekir.

3. Üzerinde çalışmanız gereken öğeleri daraltın

Kapatmanız gereken unsurlardan birkaçını tartışalım.

Kriz yönetimi

Kriz yönetimi kolay değildir ancak yanınızda bir rapor bulundurmak hızlı ve kararlı hareket etmenizi sağlayacaktır. Beklenmedik bir durum ortaya çıktığında işinizi manşetlerden uzak tutabilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki grafik, Pepsi’nin beklenmedik yükselişinin Nisan 2017’de 2,4 milyon sözle Coke’u nasıl boğduğunu gösteriyor. Kullanışlı bir sosyal medya raporuyla, SOV’nin yükselmesine neyin sebep olduğunu bulmak mümkün.

Kaynak

duygu analizi

Duygu analizinin amacı, bir içeriğin olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğunu belirlemektir. Çevrimiçi pazarlama dünyasında bu, işletmelerin tüketicilerin reklam kampanyalarına, yeni ürünlerine ve kurumsal iletişimlerine nasıl tepki verdiğini takip etmelerine yardımcı olabilir. Sosyal medya duyarlılık analizinizi yürütmek, işinize büyük değer katabilir ve müşteri deneyimine ilişkin mükemmel bilgiler sağlayabilir.

Sosyal medya raporunuza eklemeniz gereken 5 şey

Sosyal medya raporları, çeşitli kaynaklardan gelen verileri izlemek ve analiz etmek için mükemmel bir yoldur. Bu nedenle, basit ve anlaşılması kolay olmalıdır.

Kuruluşunuz için en önemli olan verilere odaklanın. Farklı paydaşların süreci anlama düzeyleri farklıdır. Bu nedenle, okuyucularınız için neyin yararlı ve ilginç olacağını biraz düşünün ve ardından stratejinizi en iyi temsil eden metrikleri seçin.

Herkesin her gün sosyal medyada ne yaptığınızı anlamasını bekleyemezsiniz; sizin ve ekibinizin kattığı değeri göstermek size kalmış. Başlamak için, işte basit bir taslak.

1. Giriş

Doğru metrikleri izlemek çok önemlidir. Hangi verileri yakalamanız gerektiğine dair net bir anlayışla başlayın. Aşağıdaki sorular, sosyal medya pazarlama kampanyalarınızın etkisini ölçmenize yardımcı olabilir.

Raporlama kapsamınız ve hedefleriniz nelerdir?

Amacınız, sosyal medya kanallarınızda kapsamlı bir kullanıcı etkileşimi görünümü oluşturmaktır. Bu nedenle, raporlamanın içeriği ve sınırlamaları konusunda net olmalısınız.

Neyse ki izlenecek çok sayıda yardımcı KPI var: gösterimler, tıklamalar, etkileşimler, satış sayısı ve çok daha fazlası. Sosyal medya çabalarınızı gerçekten ölçmek için, bu KPI’lara göre başarının sizin için ne anlama geldiğini tanımlamanız gerekir.

Ve bu tam olarak raporun başlaması gereken şey. Giriş bölümünde hedefleriniz, teknikleriniz ve ölçümlerinizle başlayın. Bu, okuyucularınıza raporun ne hakkında olacağı konusunda kabaca bir fikir verecektir.

Kısa bir performans özeti de ekleyin. Yeni takipçi sayısı veya kazanılan olası satışlar gibi önemli bilgileri eklediğinizden emin olun. Başka bir deyişle, kampanyanızın öne çıkan özelliklerini sergilediğinizden emin olun.

Hedeflerinize ulaştıktan sonra, defnenize güvenmeyin. Hedeflerinizi aşmış veya geri kalmış olsanız da mutlaka yeni hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak stratejiler belirleyin.

Büyümenizi nasıl takip etmek istiyorsunuz?

İlerlemeyi kullanmak, zaman içinde hem içeride hem dışarıda nasıl büyüdüğünüzün daha net bir resmini vermenin harika bir yoludur. Ancak, farklı paydaşlar ilerlemeyi farklı şekillerde algılayacaktır. Örneğin, bazıları şu anda nerede olduğunuzu, bazıları ise önceki bir zaman diliminden nasıl ilerlediğinizi görmekle ilgilenebilir.

Hangi soruları cevaplamak istiyorsun?

Başarılı bir sosyal medya raporuna giden şeyin büyük bir kısmı, içeriğinizin etkinliği ile ilgili verilere sahip olmaktır. Bu nedenle doğru soruları sormanız gerekir.

Örneğin, bir etkinlik için tek seferlik bir rapor yazıyorsanız, sorabileceğiniz bir soru “Kaç tane ücretsiz demo kaydı aldınız?” olabilir. Haftalık bir rapor yapıyorsanız, “Haftalık makale başına kaç haber bülteni aboneliği aldınız?”

2. Başarı anlık görüntüsü

Ardından, en önemli sosyal medya sonucunuz hakkında hızlı bir genel bakış sağlayın. Aşağıda bunu yapabileceğiniz birkaç yol bulunmaktadır.

Grafiklerinizi bilin

Aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, bir grafiğe baktığımızda, sadece hangi verileri göstermeye çalıştığını değil, aynı zamanda estetiğini de düşünmemiz gerektiğidir. Grafikte kullanılan renkler tahmin edilen veri tipine uygun mu? Tüm grafikler aynı mesajı eşit etkiyle iletmez.

 • Çubuk grafik karşılaştırmayı gösterir
 • Pasta grafik oranı gösterir
 • Çizgi grafiği eğilimleri ve kalıpları gösterir
 • Tablo doğru değeri gösterir
 • Dağılım grafiği korelasyonu gösterir

Veri analizi için bir pasta grafiği kullanmak istiyorsanız, toplamların yüzde 100’e ulaştığı verileri toplamaya çalışın. Örneğin, reklam bütçenizin nasıl harcandığına ilişkin temel bir anlayış edinmenize yardımcı olabilir. Belki de Google Reklamlarına veya Facebook Reklamlarına Twitter Reklamlarından daha fazlasını harcadınız.

Metriklerinizi bilin

Farklı kitleler farklı metriklerle ilgilenecektir. Aşağıda, ölçmeye başlamanız gereken en yaygın olanlar verilmiştir.

 • Hacim: Markanızı kaç kişi tanıyor ve sayılar zaman içinde nasıl değişti?
 • Erişim: İçeriğinizin erişimi nedir ve insanlar bununla nasıl etkileşime giriyor?
 • Katılım: İçeriğinizle kaç kişi ilgileniyor?
 • Etki: Gönderiniz insanları markanıza ilgi duymaları için nasıl etkiliyor?
 • Karşılaştırma: Rakiplerinizle karşılaştırıldığında markanızın erişimi veya etkileşimi nasıl?

3. Veri takibi

Sosyal medya raporunuz, markanızın değerlerinin bir yansıması olmalıdır. Her hedefe, sosyal stratejinizin yolunda olup olmadığını değerlendirmek için kullanılabilecek bir ölçü eşlik etmelidir. Aşağıdaki performansa dayalı metrikler, sosyal medya pazarlama çabalarınızı analiz etmenize yardımcı olacaktır.

İçerik ölçümleri: Bu içerik ölçümlerini izlemek, sosyal medyada paylaştığınız içerik türündeki kalıpları değerlendirmenize ve keşfetmenize olanak tanır.

 • Bağlantı gönderileri
 • Video gönderileri
 • Resim gönderileri
 • Metin tabanlı gönderiler
 • Orijinal içerik
 • Diğer içerik

Zamanlama metrikleri : Bu zamanlama metriklerini izlemek, içeriğinizi yayınlamak için en iyi zamanı belirlemenize ve herhangi bir iyileştirme kapsamını belirlemenize olanak tanır.

 • Haftalık yayınlanan yayın sayısı
 • En yaygın gönderme süresi
 • En yaygın gönderi günü
 • Sezonluk gönderi sayısı
 • En çok etkileşime geçen izleyici zamanı
 • En etkileşimli izleyici günü

Kitle metrikleri : Bu kitle metriklerini izlemek, hedef kitlenizin içeriğinizle ne kadar ilgilendiğini anlamanıza yardımcı olur.

 • Yeni takipçiler
 • Toplam takipçi
 • Takip ettiğiniz yeni hesaplar
 • Erkek %
 • Dişi %
 • Birincil konum
 • Birincil yaş grubu

Dinleme metrikleri : Bu sosyal medya dinleme metriklerini takip etmek, insanların markanız hakkında neler söylediğini ve ilgili duyguları öğrenmenize yardımcı olur. Sosyal medya izleme yazılımı aşağıdakilere yardımcı olabilir:

 • Marka sözü sayısı
 • Olumlu duyguların sayısı
 • Negatif duyguların sayısı
 • Tarafsız duyguların sayısı
 • Birincil söz sahibi

Rakip metrikleri : Bu rakip metriklerini takip etmek, rakiplerinizin sosyal medya stratejilerinde nerede üstün olduklarını anlamanıza yardımcı olur.

 • Rakip güçleri
 • Rakip zayıflıkları
 • Yeni fırsatların sayısı
 • Etkileşim farklılıklarının yüzdesi

Katılım metrikleri : Bu katılım metriklerini izlemek, farklı platformlarda tüketici katılımını iyi anlamanızı sağlar. Sosyal medya yönetim araçları , etkileşiminizi belirlemenize yardımcı olabilir:

 • Toplam etkileşim
 • Bireysel etkileşim sayısı (retweetler, beğeniler, yorumlar, bağlantı tıklamaları, paylaşımlar gibi)
 • Nişan oranı
 • Alınan sözler
 • alınan mesajlar

Sosyal trafik ölçümleri : Bu sosyal trafik ölçümlerini izlemek, sosyal kanalların web sitenize ne kadar trafik çektiğini izlemenize yardımcı olur. Orada web analitik yazılım araçları bunun için yararlanabilirler.

 • Toplam oturum
 • Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı
 • Çıkma Oranı
 • Oturum başına sayfa sayısı
 • Ortalama oturum süresi

Hedef ve özet metrikler : Bu hedef metriklerini takip etmek, sosyal medya hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı anlamanıza yardımcı olur.

 • Dönüşüm oranı
 • Tamamlanan dönüşüm sayısı
 • Ekonomik değer kazançları/kayıpları
 • Genel sosyal medya erişimi
 • Sosyal medya gönderilerinin toplam sayısı

4. Sosyal kanal analizi

Artık sosyal medya raporunuza hangi verileri ve metrikleri ekleyeceğinizi bildiğinize göre, işte hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bazı platformlar.

Facebook İstatistikleri

 • Facebook Sayfanıza gidin ve Insights’a tıklayın.
 • Sayfanızdaki beğeniler, erişim ve eylemlerle ilgili çeşitli raporlama seçeneklerini gözden geçirin.
 • Verileri Dışa Aktar’a tıklayın ve sosyal medya raporunuz için istediğiniz formatı (.xls veya .csv) seçin.

Instagram bilgileri

 • Instagram profilinizi açın, üç çubuk menü simgesine dokunun ve Insights’a tıklayın.
 • Ulaşılan hesaplar, etkileşimler ve toplam takipçiler gibi verileri bulacaksınız.

Twitter Analizi

 • Twitter profilinizi açın, üç nokta simgesine dokunun ve Analytics’e tıklayın.
 • Ana analitik ekranında verileri bulacaksınız.
 • Daha fazla ayrıntı için üst menüdeki seçeneklere tıklayın.
 • .csv dosyası olarak dışa aktarmak için Verileri Dışa Aktar’a tıklayın

LinkedIn Analitiği

 • LinkedIn şirket sayfanızı açın ve Analytics’e tıklayın.
 • Ziyaretçiler, Güncellemeler veya Takipçiler’i seçin.
 • Sayfa görüntülemelerine, gösterimlere, etkileşim oranına ve yeni takipçilere erişebilirsiniz.
 • Sosyal medya raporunuz için verileri bir .xls dosyası olarak dışa aktarmak için Verileri Dışa Aktar’a tıklayın.

Pinterest Analizi

 • Pinterest profilinizi açın; ekranın üst kısmındaki Analytics’e tıklayın.
 • Gösterimler, etkileşimler, kaydetmeler, giden tıklamalar ve daha fazlasıyla ilgili verileri bulacaksınız.
 • Genel bakış dışında Pinterest analiz sayfalarını .csv dosyası olarak dışa aktarmak için Verileri Dışa Aktar’a tıklayın.

5. Herhangi bir ek analiz

İşte sosyal medya raporunuz için harikalar yaratabilecek birkaç ek bilgi.

Sosyal yönlendirme trafiği : Sosyal yönlendirme trafiği, bir arkadaştan veya içeriğinizi ilginç bulan birinden geldiği için genellikle ‘iyi’ trafik olarak kabul edilir. Genellikle insanlar içeriğinizi kişisel sosyal medya hesaplarında paylaştığında veya içeriğinizi beğendikleri için ortaya çıkar.

Dönüşümler : Dönüşümler, yatırım getirisi ile doğrudan ilişkilendirilebilecek birkaç ölçümden biridir. Örneğin, Facebook Reklam Panonuz, raporlama için çok sayıda potansiyel gösterge sağlar. Hepsi ‘Sütunları Özelleştir’ seçeneği altında bulunabilir. Şüphesiz, izlemeniz gereken ilk şey dönüşümler olmalıdır.

Sosyal medya rapor şablonu

Hedef kitlenizin tercihlerine veya şirketinizin gereksinimlerine bağlı olarak, markanızı Instagram , Facebook, Twitter, LinkedIn veya Pinterest’te oluşturmak için sosyal medya raporları oluşturabilirsiniz .

İpucu: Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz bir sosyal medya rapor şablonu indirin .

Çözüm

Sosyal medya hesabınızda neler olup bittiğini izlemek, doğru hedef kitleyle etkileşim kurabilmeniz ve daha fazla potansiyel müşteri elde edebilmeniz için çok önemlidir.

Her gün izlenecek birkaç farklı sosyal medya sitesine sahip olmak bunaltıcı olsa da, hacmin sizi korkutmasına izin vermemek önemlidir. Pazarlamacılar, her zamankinden daha fazla araca sahipler. Ve bu, işleri yoluna koymak için ideal bir başlangıç.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
 • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
 • Karşılaştırma Listeniz

  Karşılaştır
  Tümünü Sil
  Karşılaştır
  0