E-Ticaret ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

İnternetten satış yapmak ya da bir diğer deyişle internet üzerinden ürün veya hizmet satmak istiyorsanız; e ticaret yapmayı planlıyorsunuz demektir. İnternetten satış nasıl yapılır, internet üzerinden satış yapmak için gerekenler, internetten online e ticaret yapmak, internet mağazacılığı, internet satış siteleri, evden satış yapmak ve daha fazlasının ile ilgili detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye’de e-ticaret hızla gelişim gösterirken birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmeler de internetten satış yapma işini önceliklendirmiş durumdalar.

İnternette hala birçok ürünü bulmak mümkün değil. Fakat her gün yeni internetten satış siteleri açılıyor, yeni ürünler piyasaya sürülüyor veya eskiden bulunamayan birçok ürün artık internetten satın alınabiliyor. Bu nedenle bu dijitalleşme sürecinde internetten satış nasıl yapılır iyi anlamak ve dikkat edilmesi gereken noktaları bilmek işletmelerin işini çok kolaylaştıracaktır.

İnternetten satış nasıl yapılır?

Eğer bir işletme sahibiyseniz ve stoklu ürünleriniz varsa internette ürün satışı yapmak için bir e-ticaret sitesi açmak sizler için en öncelikli tercih olacaktır. E-ticaret’in ilk adımı olan ticari faaliyet sürdürüyor olmanız, önemli bir adımı atlamanıza olanak sağlıyor. Kurulu bir şirketiniz varsa, yeni bir işletme kurma zorunluluğunuz ortadan kalkıyor.

Eğer ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız, internetten satış yapmak için ilk adım olan e-ticaret sitenizi oluşturmak ile başlayabilirsiniz. İşletmeniz için oluşturacağınız e-ticaret sitesini hangi altyapı ile kuracağınıza karar vermek için Heapjet’in detaylı uygulama karşılaştırma özelliğini kullanmayı unutmayın.

E-ticaret Yapmak için Gerekli Zamanı Ayırmak

E-ticaret operasyon ve teknoloji yönetimi için bir ekibiniz varsa veya siz kendiniz günde birkaç saatinizi ayırabiliyorsanız bu madde sizi ilgilendirmiyor çünkü zaman ile ilgili bir probleminiz yok demektir. Eğer internetten satış sitenize işletme sahibi olarak siz zaman ayıracaksanız e-ticaret sitesi açtığınızda her gün belirli bir süreyi sitenize ve internet satışlar için operasyonel sürece ayırmanız hem e-ticaret sitenizin gelişimi için hem de kendi gelişim ve öğreniminiz için oldukça önemli bir faktördür.

Çünkü birçok kişi internetten satış yapmak istiyorum, hemen başlamalıyım diye düşünmesine rağmen günlük rutin işlerinin içerisinde zaman ayıramayabiliyor ve e-ticaretten bekledikleri verimi alamıyorlar. Bu yüzden gün içerisinde 2–3 saatinizi ayırmanız, yönetim süreçlerinizi, sipariş takip ve süreçlerinizi yönetmek için ilk etapta yeterli olacaktır.

İnternetten Satış Yapmak için Vergi Mükellefi Olmak

Eticaret’e yeni başlayacak olanlar için yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer bir işletme sahibiyseniz, o zaman yeni bir firma kurmanıza gerek yok. Ama bir firmanız yok ise, Şahıs Şirketi, Adi ortaklık en maliyetsiz olanıdır. Ortalama maliyeti 500 TL ile 900 TL arasında değişmektedir. Limited Şirket de, Anonim Şirket de kurabilirsiniz ancak bunun maliyeti şahıs şirketine ve adi ortaklığa göre daha yüksek olacaktır.

İnternet Mağazacılığı için Bütçe Ayırmak

İnternet üzerinden satış yapacağınız site için ve diğer gerekli öğeler için belirli bir bütçe belirlemiş olmanız önemli. Bütçenizi belirlerken firma kurulum maliyetlerinizi, yazılım maliyetlerinizi ve ürün teminini sağlamak için gerekecek olan maliyet hesabınızı iyi yapmanızı öneririz. E-ticaret sitenizin büyüme stratejisisine bağlı olarak bütçeniz değişiklik gösteriyor olabilir. Uzun vadede bir gelir kalemi oluşturmasını istiyorsanız, yavaş ve kararlı ilerleyebilirsiniz. Kısa sürede bir noktaya gelmesini istiyorsanız, reklam, maliyet ve analiz süreçlerinizi yöneterek doğru noktalara daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

E-ticaret Altyapısı Belirlemek

E-ticaret sitenizi kuracağınız altyapıyı belirlemek sizin için en önemli noktalardan biridir. İhtiyaçlarınızı belirlemeli, kullanacağınız yazılımın o ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığını iyi incelemelisiniz. Bu inceleme sürecinde Heapjet sizin en yakın arkadaşınız olacaktır. Alternatif altyapıları karşılaştırmak ve kullanıcı yorumlarını okumak size çok yardımcı olacaktır. Hazır E-ticaret paketini satın almak tek başına bir şey ifade etmez. Diğer faydalarını da göz önünde bulundurmalısınız. Eğitim sağlanıyor mu? Teknik destek sizleri tatmin ediyor mu? Yazılımın dışında sağladığı diğer faydalar nelerdir? Örneğin Sanal POS, Reklam, Pazarlama alanında sizlere fayda sağlıyor mu?

Temel olarak e-ticaret sitesi kurmak için gereken öğeleri 4 ana başlıkta sıralamaya çalıştık. Arkasından birçok konu sizleri takip edecek. Sanal POS süreçlerinin tamamlanması, kargo fiyatlaması, kargo gönderilerinin planlanması, ürün temini ve analizler sonucu stok yönetimi vb. gibi birçok konuyu zaman içerisinde öğrenmeniz ve hayata geçirmeniz gerekecektir. En başında da belirttiğimiz gibi yazımızın önceliği internetten satış sitesi kurmak için gerekenler.

Nereden ve Nasıl başlamalıyım?

İlk iş olarak, ne satacağınıza karar vermeli ve temel bir iş planı oluşturmalısınız. Sonrasında e-ticaret sitenizi nasıl kuracağınıza karar vermelisiniz. Yüzlerce site ve e-ticaret altyapısı alternatifinin olduğunu düşünürsek, bu alternatifler arasından sizin için doğru olanı seçmek de ayrı bir iş haline gelmektedir. Bu sıkıntıyı sizin için çözen ve sizin işletmenize özel uygulamaları keşfetmenizi ve kullanmanızı sağlayan platform Heapjet’e üye olmayı unutmayın. E-ticaret çözümlerini keşfetmek ve karşılaştırmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0