E-posta Otomasyonu Nedir? (Nasıl Etkili Kullanılır)

Bir pazarlamacı olarak, markanızın mesajını mümkün olan en verimli, erişilebilir ve bilgilendirici şekilde iletmek istersiniz.

Tüm bu unsurları kolayca birleştirebilecek bir platform bulmak zor. E-posta pazarlamacılığı ile, markanızın mesajlarını geniş bir abone kitlesi için erişilebilir hale getirebilir ve e-postalarınıza dahil edilebilecek geniş bir içerik yelpazesini kontrol edebilirsiniz. Ancak, e-posta pazarlamasını diğer pazarlama kanallarından ayıran şey, e-posta otomasyonu fırsatıdır.

E-posta otomasyonu nedir?

E-posta otomasyonu, markanızın pazarlama kampanyalarıyla ilgili içeriğe sahip abonelere zaman veya işlemle tetiklenen e-postalar gönderme yeteneğidir.

E-posta otomasyonu, aşağıda inceleyeceğimiz çeşitli farklı pazarlama amaçları için kullanılır.

Örneğin, yeni müşteri adaylarını beslemeye, doğum günü tebrikleri gibi kişiselleştirilmiş mesajları planlamaya ve araçlar veya yararlı blog gönderileri gibi yeni varlıklar hakkında müşterileri bilgilendirmeye yardımcı olan tetiklenmiş bir iş akışı uygulamak için e-posta otomasyonunu kullanabilirsiniz.

Birçok hızlı e-posta pazarlama kampanyası ipucundan biri: e-posta pazarlama kampanyanızda e-posta otomasyonunu kullanmak, sizin, pazarlamacıların ve müşterilerinizin pazarlama deneyimini geliştirebilir.

Pazarlama kampanyalarınızda e-posta otomasyonundan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?

E-posta otomasyonu, kampanyanızı büyük ve erişilemez durumdan kişiselleştirilmiş hale getirebilir ve doğru zamanda ve doğru içerikle müşterilerinizin gelen kutularına doğrudan teslim edebilir.

E-posta ile pazarlama otomasyonunun pazarlama kampanyalarınız için nasıl yararlı olabileceğini inceleyelim.

Hoşgeldin e-postaları

Her başarılı e-posta kampanyası, tanıtım amaçlı bir hoş geldiniz e-postası ile başlar. Bu e-postanın amacı, aboneyi markayla tanıştırmak ve e-posta kampanyanızdan neler bekleyebileceklerini özetlemektir. Ayrıca, yeni abonelerinizi markanızın zaman ayırmaya değer olduğuna ikna etmek için akılda kalıcı bir konu satırı ve çekici bir tasarım içerecektir.

Karşılama e-postası, web sitenizdeki yeni veya bilgilendirici içeriğe bağlantılar, ilgilendiklerini bulabilmeleri için ilgilendiğiniz farklı kategorileri listeleyerek ve “başlangıç” kılavuzu veya markanıza, web sitenize, içeriğinize veya ürünlerinize genel bir bakış sağlayan makale.

Satış hunisi

Satış huniniz üzerinden çalışan müşterilerle ilgilenirken, e-posta otomasyonu, müşterilerinizin yolculuklarının neresinde olursa olsun onları karşılayan e-postalar göndermenize ve deneyimlerini daha da kişiselleştirmenize olanak tanır. Satın alma sürecinde bir müşteriyseniz, aradığınız öğelerin değerini gösterebilecek belirli mesajlar vardır. Zaten aşina olduğunuz ve daha fazla etkileşim kurmakla ilgilendiğiniz bir markaya yalnızca temel bir genel bakış sağlayabilecek, daha az alakalı başka mesajlar da vardır.

E-posta otomasyonu, müşterilerinizin en çok ilişkilendirilebilir mesajlaşmayı aldıklarından emin olmanın anahtarıdır. Günümüz dünyasında farklı sosyal medya ve internet pazarlamacılığı türlerinin tümü ile kişiselleştirme, markanızı öne çıkarmanın anahtarıdır. Müşterilerle satış hunisinde bulundukları yerde buluşmak ve alakalı, ilişkilendirilebilir içerik sağlamak için e-posta otomasyonunu kullanmak, markanızın müşterilerinizin ilgi alanlarına ve mevcut arzularına ayak uydurmasını sağlar.

Özel teklifler

E-posta otomasyonu, belirli durumlarda benzersiz fırsatlar ve özel teklifler göndermek üzere programlandığında da kullanılabilir. Bazen pazarlamanın “sürpriz ve zevk” yöntemi olarak da bilinen, abonelere doğum günlerinde otomatik bir doğum günü selamlaması ve özel bir fırsat göndermek, kampanyanıza kişisel bir dokunuş eklemenin kolay bir yoludur.

Bu özel mesajlar için e-posta otomasyonunun kullanılması, her bir aboneyi ayırma ve e-postaları manuel olarak göndererek zamanınızı boşa harcama gibi insan unsurunu ortadan kaldırır. E-posta listenize kaydolduklarında abonelerinizin doğum günlerini sorarsanız, özel bir teklif içeren bir doğum günü e-postasını otomatik hale getirebilirsiniz.

Bunun gibi e-postaları, e-posta listenize kaydolan abonelerinizin yıl dönümlerinde veya tatillerde ve şirketinizin satış yapmaya meyilli olduğu yılın diğer zamanlarında da kullanabilirsiniz. E-posta otomasyonu, abone deneyimini kişiselleştirmek için kolay ve zahmetsiz bir yetenek sağlar.

Damla kampanyaları

Damla kampanyası, insanlara doğru zamanda doğru bilgiyi ulaştırmaya odaklanır. Kampanya, belirli zaman çizelgelerine veya kullanıcı eylemlerine göre giden otomatik e-posta grupları içerir. Bir hesaba kaydolan bir kullanıcı veya bu kullanıcının sitenizi ne sıklıkta ziyaret ettiği gibi olaylara dayalı olarak kişi gruplarıyla iletişim halinde kalmanızı sağlar.

Damla kampanyalarını bu kadar yararlı kılan şey, bir işletmenin bunları tetikleyicilere veya müşteri davranışına göre gönderebileceği özelleştirilebilir ve otomatikleştirilmiş kadanstır. Örneğin, bir haber bültenine kaydolan veya bir ürüne büyük ilgi gösteren bir demo talep eden bir kullanıcı, daha sık ve bilgi dolu e-postaları tetikleyebilir. Ürün sayfası ile birden fazla etkileşimde bulunmayan bir aboneye daha az sıklıkta e-posta gönderilebilir.

Bir damla e-posta her gönderildiğinde, önceden yazılmış bir e-posta kuyruğundan gelir. Her birini manuel olarak yazıp göndermeye gerek yoktur. Ayrıca, markaya potansiyel müşteriye aşinalık kazandıran alıcının adının, şirketinin ve diğer kişisel bilgilerinin özelleştirilmesi yeteneğini de içerir. Kampanya, otomatikleştirilirken ve göndericiden çok fazla zaman ve çaba gerektirmezken, her kullanıcının ürünle ilişkisi için özelleştirilebilir mükemmel bir dengedir.

E-posta Pazarlama ile Otomatikleşelim

Özünde, e-posta otomasyonu, markanızın müşterileriniz için mümkün olan en kişisel deneyimi sağlamasına yardımcı olur. E-posta pazarlama yazılımı aracılığıyla pazarlama kampanyalarınızda otomasyonu kullanmak, e-posta listenize kaydolarak markanızla ilk etkileşime girdikleri andan güvenilir bir geri dönen müşteri olduklarına kadar ilgili içeriği almalarını sağlayacaktır.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0