CRM vs. CMS: İşletmenizin hangisine ihtiyacı var?

CRM veya CMS? Paylaşılan C ve M harfleri sayesinde CRM ve CMS’nin benzer olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçekte, ikisi arasındaki benzerlikler bu iki harfle sona ermektedir.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) ve İçerik Yönetim Sistemleri (CMS), iş yazılımı ortamında iki farklı amaca hizmet eder: CRM tamamen müşterileri ve müşterileri yönetmekle ilgilidir ve CMS web sitenizi yönetmekle ilgilidir.

Çoğu işletme bir CMS ile başlar, özellikle de ürünlerini veya hizmetlerini sergilemek veya satmak için bir çevrimiçi portala ihtiyaç duyanlar. İşletmenizin bir web sitesi varsa, zaten bir CMS kullanıyorsunuzdur (örn; WordPress).

Müşteri tabanınızı oluşturduktan ve satış hattınızı ve müşteri etkileşimlerinizi daha iyi izlemeniz gerektiğinden bir CRM’e ihtiyacınız olacak. Bir CRM özellikle çok sayıda müşteri etkileşimi kaydetmesi ve potansiyel müşterileri takip etmesi gereken B2B şirketleri için yararlıdır.

Küçük işletmenizin bir CRM’e mi yoksa bir CMS’e mi ihtiyaç duyduğunu merak ediyorsanız, cevap muhtemelen ikisine de ihtiyaç duymasıdır, ancak her birini benimsemeniz gerektiğinde değişebilir. Web sitenizi oluşturmak ve işinizi kurmak ve sürdürmek için en baştan bir CMS’e ihtiyacınız olacak, ancak müşteri tabanınızı oluşturmaya hazır olana kadar bir CRM’e ihtiyacınız olmayacak.

CRM ve CMS

CMS

İşinizi kurmaya hazır olduğunuzda ihtiyaç duyacağınız ilk şey olacağı için CMS ile başlayacağım. Bir CMS veya içerik yönetim sistemi, web sitenizde yayınladığınız tüm içeriği yönetebileceğiniz merkezi merkezdir.

Teoride, bir çevrimiçi satış yapacağınız bir işe başlıyorsanız, CMS merkezde olacaktır. Dükkan kurmak için fiziksel bir alan kiralıyormuş gibi düşünün. Kolayca erişilebildiğinden, iyi göründüğünden ve satmak istediğiniz her şey için alan bulunduğundan emin olmak istersiniz.

Bir çevrimiçi işletmeye başlamıyorsanız, ancak ürününüzü tanıtmak, hizmetlerinizi tanıtmak veya bir blog başlatmak için çevrimiçi bir varlık istiyorsanız, bir CMS’ye de ihtiyacınız olacaktır.

Bir CMS, önceden tasarlanmış web şablonlarına ya da aralarından seçim yapabileceğiniz “temalara” sahip olacak ya da biraz daha teknoloji meraklısı ve daha karmaşık veya özelleştirilmiş bir web sitesi istiyorsanız, size kendi tasarımınızı oluşturma seçeneği sunacak.

Bir CMS’in temel özellikleri şunlardır:

Özel etki alanı adları: Şirketinizin adına göre özel bir etki alanı oluşturun.
Web barındırma: Web sitenizi ve tüm verilerini CMS’de veya popüler bir web barındırma platformuyla bütünleştirerek depolayın.
Site editörü: Kodunuzu veya sürükle bırak editörü kullanarak sitenizin düzenini değiştirin.
İçerik kütüphanesi: Resimler ve videolar dahil olmak üzere yayın için içerik depolayın. Bazıları sitenizde kullanmak için hazır görüntüler sunar.
Çevrimiçi mağaza: Bir ürün kataloğu oluşturun ve kullanıcıların web siteniz üzerinden çevrimiçi alışveriş yapabilmeleri için bir ödeme portalını entegre edin.

Bir CMS’i uygularken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husus, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığıdır (önceden oluşturulmuş bir şablon kullanıyorsanız, çoğu duyarlı tasarımla gelir). Google, bir web sitesinin nasıl sıralanacağını düşünürken mobil dostu sitelerin önemini vurgulamaya devam ettiğinden, trafikten kaçınmamak için sitenizin mobil olarak optimize edildiğinden emin olmak istersiniz.

CRM

CRM veya müşteri ilişkileri yönetimi, tamamen farklı bir canavardır. CRM çözümleri, müşterilerle ilgili bilgileri düzenler ve yönetir; bu nedenle satış ve pazarlama ekipleri, liderlerini takip etmek ve müşterileriyle en uygun zamanlarda iletişim kurduklarından emin olmak için kullanabilecekleri en önemli araçlardan biridir.

Yakın tarihli bir Gartner anketinden elde edilen verilere göre, küçük işletmelerin yüzde 92’si zaten iki yıl içinde zaten bir CRM kullanıyor veya kullanıyor. Şansınız da buna ihtiyacınız olacak, ancak birini benimsemeniz gerektiğinde işten işe değişebilir. Sadece müşteriler edinmeye başladığınızda ve müşteri tabanınızı geliştirmek istemediğiniz zaman, bir CRM benimsemeye ihtiyacınız olacak. Müşterileriniz ve müşterileriniz ne kadar çok olursa, onlardan birini takip etmeden takip etmek o kadar zor olacaktır.

Bir CRM’nin temel özellikleri şunlardır:

İletişim yönetimi: E-posta, telefon numarası ve sosyal medya hesapları dahil olmak üzere müşteri verilerini saklayın.
Etkileşim izleme: Telefon görüşmeleri, destek istekleri ve satın alma geçmişi dahil olmak üzere, müşterinizle olan her etkileşimi belgelendirin.
Müşteri adayı yönetimi: Müşterilere dönüşme olasılıklarına bağlı olarak müşteri adaylarını puanlandırın ve takip edin.
E-posta yönetimi: E-postanızı entegre edin ve doğrudan CRM’nize aktarın. Ayrıca e-posta kampanyaları gönderebilir veya doğrudan CRM’inizden takip edebilirsiniz.
Boru hattı yönetimi: Satış sürecini her aşamadan yönetin ve görevler verin veya ekibin belirli üyelerini takip edin.
Raporlama ve analitik: Kaybedilen ve kazanılan fırsatlarla ilgili toplam performans verilerini alın ve gelecekteki satış tahminlerini yapın.

Bunlar bir CRM’in en klasik özellikleri olsa da, satış sürecine yardımcı olacak diğer özellikler arasında pazarlama otomasyonu, ürün kataloğu ve doküman yönetimi yer alıyor.

Bir CMS arıyorsanız …

WordPress

En çok kullanılan web platformlarından biri olan WordPress, bir web sitesi başlatmak isteyen herkes için iyi bir başlangıç noktasıdır. Ücretsiz CMS, yerleşik şablonlar, sürükle ve bırak düzenleyicisi ve açılış sayfası şablonları ile hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanıza yardımcı olur. Biraz daha yaratıcı olmak istiyorsanız, bir CSS editörü ve özel bir açılış sayfası oluşturucu içeren özel tasarımlar için seçenekler de vardır. Blogcular ve BBC ve The New York Times gibi büyük isim yayıncıları arasında popüler olmasına rağmen, WordPress ayrıca çevrimiçi alışveriş kurmanıza yardımcı olacak e-Ticaret eklentileri de sunar.

Squarespace

Daha görsel düşünenler için, Squarespace tasarıma odaklanmış bir CMS’dir. Cesur şablon seçimi ile bilinen Squarespace, stilize bir web sitesi arayanlar için iyi bir seçenektir. Görüntü düzenleyici daha hızlı yükleme süreleri için (özellikle mobil cihazlar için önemli) görüntüleri çimdiklemenize ve optimize etmenize izin verirken, yerleşik analitikler web sitenizin performansını gösterir. Sınırsız ürün listeleri, çoklu ödeme yöntemleri ve envanter yönetimi dahil olmak üzere satış seçenekleri de vardır.

Weebly

Weebly, şirketinizi ve ürünlerinizi görüntülemek için bir çevrimiçi mağaza ve web sitesi kurucusudur. Web sitesi oluşturma özellikleri bir sürükle ve bırak arayüzü, görüntü düzenleyici ve video arka planlarını içerir ve çevrimiçi mağaza özellikleri envanter yönetimi, ödeme seçenekleri ve e-Ticaret analitiklerini içerir. Çevrimiçi mağazasında ayrıca, işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için e-posta entegrasyonu, Facebook reklamları ve SEO özellikleri gibi pazarlama araçları bulunur.

Drupal

Biraz daha fazla teknik bilgiye sahip olanlar için, Drupal, hem web geliştiricileri hem de web sitesi oluşturmak isteyen pazarlamacılar için seçenekler sunan açık kaynaklı bir CMS’dir. Drupal, önceden tasarlanmış bir şablonla kullanılamayan özellikler için biraz daha esnek ve özelleştirilebilir (daha az teknik bilgiye sahip olanlar için önceden tasarlanmış şablonlar sunsa da).

Drupal, web sitenizi ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikleri tasarlamanıza yardımcı olmakla birlikte, aslında onu barındırmaz. Bu, web sitenizi çevrimiçi yapmak için bir barındırma ortağına ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Bir CRM arıyorsanız …

HubSpot CRM

Satış ve pazarlama aracı HubSpot, müşterileri ve satışları HubSpot CRM biçiminde yönetmek için bir çözüm sunar. Ücretsiz araç, pipeline yönetimi, etkileşim takibi ve anlaşmaları işlerin içinde olduğu bir pano görünümü için özelliklere sahip tam teşekküllü bir CRM.

Ücretsiz bir araç olduğu için, en başından çok fazla yatırım yapmak istemeyen bir CRM ile başlayan herkes için iyi bir seçenek. Başka bir bonus: HubSpot’u pazarlama için kullanıyorsanız, Hubspot Marketing birlikte iyi çalışacakları garanti edilir.

Infusionsoft

Infusionsoft, potansiyel müşterilerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bir CRM ve pazarlama otomasyon aracıdır. CRM müşterilerin ve potansiyel müşterilerin izini sürse de, pazarlama otomasyonu özellikleri, bir kampanya oluşturucu, kampanya izleme ve açılış sayfası oluşturma ile bu potansiyel müşterileri doğru ve etkili bir şekilde takip etmenize olanak sağlar. Ayrıca, tüm satış faaliyetlerinizi tek bir yerde tutmak için bir e-Ticaret mağazası ve bir ödeme ağ geçidi kurma özellikleri sunar.

Insightly

İçgüdüsel olarak, satış oyunlarını geliştirmek isteyen küçük işletmeler için Insightly bir başka CRM seçeneğidir. Boru hattı yönetimi, iş akışı otomasyonu ve öncü yakalama dahil tüm klasik CRM özelliklerine sahiptir, ancak aynı zamanda insanları ve satış projelerini takip etmenize yardımcı olacak görev atamaları, dönüm noktaları ve dosya paylaşımı dahil proje yönetimi ile ilgili özellikler de sunar.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
  • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
  • Karşılaştırma Listeniz

    Karşılaştır
    Tümünü Sil
    Karşılaştır
    0