Başarılı Bir Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır? (Ve Neden Yapmalısınız!)

Bedava şeyleri herkes sever. Psikolojimizde ve bedenimizde bedelsiz bir şey aldığımızda duygusal bir tepkiyi tetikleyen şeyler vardır ve bu durum aslında aldığımız ürüne daha fazla değer vermemizi sağlar.

Ekonomistler buna sıfır fiyat etkisi diyor.

Instagram çekilişlerini bu kadar güçlü ve çekici bir araç yapan da budur.

Başarılı bir Instagram çekilişi, markanızın algısı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir; şirketinizdeki farkındalığı ve içeriğinizle etkileşimi artırabilir.

Peki doğru yaptığınızdan nasıl emin oluyorsunuz? İlk Instagram çekilişinizi olabilecek en iyi hale getirmenize yardımcı olmak için altı adımlı bir liste hazırladık.

Ama önce, eşantiyonunuzu ilk etapta yayınlamanız için en önemli üç nedenden bahsedelim.

Instagram’da Hediye Çekilişi Yapmanız İçin Çok Önemli 3 Neden

İyi planlanmış bir Instagram hediyesi, hedef kitlenizi büyütmenize, gönderilerinizle etkileşimi artırmanıza ve müşterilerinizdeki sadakati artırmanıza yardımcı olur.

İster platformda yeni olun, ister mevcut kitlenizle biraz heyecan yaratmak istiyorsanız, eşantiyonlar hayranlarınızla ilişkinizi hızlı bir şekilde başlatmanın harika bir yoludur.

Kendi çekilişinizi ve hediye promosyonunu düzenlemek size aşağıdaki katkıları sağlayacaktır:

 1. Takipçilerinizi daha hızlı çekin. Bir yarışma veya hediye veren Instagram hesapları, olmayanlara göre% 70 daha hızlı büyüyor.
 2. Hem mevcut takipçileri hem de potansiyel müşterileri etkileşime girmeye ikna edin. Instagram’a artan katılım, içeriğinizi keşfette daha düzenli bir şekilde öne çıkarmaları ve markanız için sosyal kanıt görevi görmeleri gerektiğine dair sinyaller verir.
 3. Mevcut hedef kitlenizle daha güçlü ilişkiler kurun. Bir şeyi başkasına verdiğinizde, siz ve takipçileriniz arasında duygusal bir bağ kurulmasına yardımcı olur.

Ama hepsi bu kadar değil. Az önce tartıştığımız ilişki ve kitle oluşturma avantajlarının dışında, pratik faydalar da var. Yarışmalar ve hediyeler, yaklaşan bir ürün veya özellik yayınını tanıtmak ve takipçileri kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) paylaşmaya ve göndermeye teşvik etmek için kullanılabilir.

Artık faydaları biraz daha iyi anladığınıza göre, kendi Instagram çekilişinizi başlatmak için heyecanlı mısınız? Hadi o zaman!

Instagram Çekilişinizi Kolayca Oluşturup Yönetmek için 5 Adım

Başarılı bir Instagram çekilişi yürütmek için planlama yapmak ve sonuç olarak neyi başarmak istediğinizi net bir şekilde anlamak gerekir.

İlk çekilişinizi yaratma sürecinde çalışırken, her bir kararı iş hedeflerinize bağladığınızdan emin olun.

1. Çekilişten Ne Beklediğinizi Belirleyin

Instagram çekilişiniz için belirli bir hedef belirlemezseniz, temelde sadece bir şeyi ücretsiz olarak vermiş olursunuz. Bu, takipçileriniz için yapılacak güzel bir şey olsa da işinize hizmet etmez.

Çekilişinizi yönetmenin ilk adımı, çekiliş tamamlandıktan sonra tam olarak neyi başarmak istediğinizi belirlemek olmalıdır.

Seçtiğiniz hedef, ödülünüz, oluşturduğunuz içerik ve çekilişinizi hayranlara nasıl tanıttığınız da dahil olmak üzere verdiğiniz diğer tüm kararları etkileyecektir.

Bu örneği şık teknolojik ev aletleri ve kişisel bakım ürünleri şirketi Dyson’dan alın. Dyson Türkiye’de birçok fenomen aracılığı ile kendi ürünlerini tanıtmak için kampanyalar ve çekilişler yapıyor. Bunlardan bir tanesini Ezgi Fındık’ın gerçekleştirdiğini aşağıdaki görselde görmekteyiz.

Ezgi’nin gönderi için kullandığı görüntü, bir kişinin çekilişe katılarak kazanabileceği tüm ürünleri sergiliyor.

Başlığa dayanarak, Instagram çekilişlerinin amacı kitlelerini artırmaktır.

Bu hedefe ulaşmak için, onu üç öğeye ayırdılar:

 1. Hediye gönderilerinde daha fazla beğeni alın.
 2. Takipçiler, ilgileneceklerini düşündükleri arkadaşlarını etiketlemelerini sağlayın.
 3. Kullanıcılara uygun olmak için Ezgi’nin Instagram hesabını takip etmeleri gerektiğini hatırlatın.

Ezgi Fındık, tanımlanmış ve eyleme geçirilebilir bir hedefe sahip bir hediye yaratarak, hedeflerini gerçekleştirme potansiyelini en üst düzeye çıkarır.

Ayrıca, kullanıcıların katılmak için ne yapmaları gerektiğini anlamalarını kolaylaştırır ve Instagram’ın içerik düzenlemeleriyle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmamalarını sağlar.

2. Instagram’ın Kurallarını Tanıyın

Çekilişinizden ne elde etmek istediğinizi anladıktan sonra, Instagram’ın bunu gerçekten yapmak için sizden ne istediğine bir göz atmanın zamanı geldi.

Platformlarında bir eşantiyon oluşturmak için bir dizi özel yönerge vardır ve eşantiyonunuzun sorunsuz bir şekilde çalıştığından ve kapanma riskini ortadan kaldırdığından emin olmak için bunları takip etmeniz gerekir.

Instagram hediye terimlerinin hiçbirinde ters gitmediğinizden emin olmak için aşağıdaki bilgileri eklemeyi unutmayın:

Hediye için kurallarınız.
Katılımcılar için uygunluk şartları.
Ödülünüzle ilgili tüm ilgili düzenlemeler (yaş sınırlamaları vb.).
Çekilişten Instagram’ın sorumlu olmadığı gerçeğinin kabulü.
Tüm bunların, hediye gönderinizin yorum bölümüne girilmesi gerekir. Herhangi bir şekilde net değilseniz Instagram, içeriğinizi kaldırma hakkını saklı tutar.

Yine de endişelenmeyin; bu bilgileri dahil etmek, eşantiyonunuzun etkisini ortadan kaldırmaz. Tüm tarafları aynı sayfada tutmanın standart bir yoludur.

Artık bu kuralları anladığınıza göre, eğlenceli kısma geçme zamanı.

3. Takipçilerinizin Seveceği Bir Ödül Seçin

Ödülünüz hedef kitleniz için cazip değilse, herhangi bir etkileşim görmezsiniz.

Çekilişinizi planlarken, takipçilerinizin neyle ilgilendiğine bir göz atın ve değerli ve markanıza uygun bir şeyi nasıl sunabileceğinizi düşünün.

Bu, belirli ürünleri satan tüketici ürünleri ve e-ticaret satıcıları için kolaydır. Bir yazılım veya SaaS şirketinin, bir indirim veya denemeden fazlasını sunmak istiyorlarsa, bazı ek araştırmalar yapması gerekecektir.

Bunu yapmanın bir yolu, ilgi alanı hedeflemektir. Instagram Insights’ınızı araştırmak, hedef kitleniz için neyin alakalı olduğuna dair bir genel bakış sunar.

Instagram eşantiyonunuz diğer markalarla da ortak olmak için bir fırsat olabilir.

Bu, halihazırda etkileşim kuran bir kitleye ulaşmanın ve dahil olan herkes için marka bilinirliğini artırmanın harika bir yoludur. İşte değere dayalı e-ticaret mağazası Me’den We’ye bir örnek.

4. Doğru Eşantiyon Başlığını Yazın

Artık ödülünüzü seçtiğinize göre, hediye için Instagram yayınınızı oluşturmanın zamanı geldi.

Bu, kullanıcıları ne kazanacakları hakkında daha fazla bilgi alabilmeleri için yönlendirdiğiniz yer olacak. Takipçilerin içerikle (paylaşımlar veya yorumlar yoluyla) nasıl etkileşim kurmasını istediğinizi düşünün ve içeriği bu ihtiyaçlara göre şekillendirin.

Harika bir başlık yalnızca verdiğiniz öğelerin tanıtımını yapmaz; insanların bulması, öğrenmesi ve yarışmaya girmesi için gerekli tüm bilgileri sağlayacaktır.

Hashtag’lerin yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Çekilişiniz için belirli bir hashtag’in üstüne, #cekilis ve #giveaway gibi alakalı diğerlerini ekleyin. Sektörünüz hakkında ek bilgi ve hashtag eklemek de iyi bir fikirdir.

5. Çekilişinizi Canlı Yayında Çekiliş Programı ile Yapın

Çekilişlerin en önemli parçalarından bir tanesi de katılımcıların size güvenmesini ve adil olduğunuzu görmesini sağlamaktır. Bunu sağlayabilirseniz sonraki çekilişlerinizde kitleniz tarafından katılım katlanarak artacaktır. Unutmayın ki sosyal medyadaki varlığınızı kısa süreli değil uzun bir yolculuk gibi düşünmelisiniz.

Bu güveni sağlamak için kullanabileceğiniz mükemmel ve ücretsiz bir program bulunmaktadır. Linkvery’nin size sağladığı çekiliş ücretsiz uygulaması ile Instagram postunuza girilen yorumları ve sizin eklediğiniz koşullara uyan kullanıcıları otomatik olarak seçip rastgele bir kazanan belirleyebilirsiniz.

Ücretsiz Instagram çekiliş programı’nı kullanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Programı canlı yayından önce bir kere çalıştırarak nasıl işlediğini anlamanız da yayında sorun yaşamamanız adına faydalı olacaktır.

Artık ihtiyacınız olan tüm detaylara sahipsiniz ve Instagram’da çekiliş yapmaya başlayabilirsiniz.

Çekilişlerinizde Linkvery’nin ücretsiz çekiliş programını kullanmayı unutmayınız.

Yorumlar

Yorumunuzu paylaşın
mood_bad
 • Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
 • Karşılaştırma Listeniz

  Karşılaştır
  Tümünü Sil
  Karşılaştır
  0